Գնալով ակնհայտ է դառնում, որ հերթական իշխանափոխությունից հետո բացահայտման ենթակա աղմկահարույց գործերից մեկը լինելու է, այսպես կոչված, «Դատավորների գործը»: Դատավորները կանգնելու են դատարանի առջեւ եւ պատասխանելու են մի շարք կարեւոր հարցերի:
Դատավորները հերթով ասելու են, թե ով էր իրենց հրահանգում, որ կալանավորեն Ռոբերտ Քոչարյանին, «Սպայկայի» տնօրենին, մյուսներին:
Նրանք պատմելու են, թե ինչ մեթոդներով եւ եղանակներով են իրենց դեմ կամ վրա ճնշում գործադրվել, ովքեր են իրենց զանգել, ում հետ են հանդիպել, ում հետ են կիսվել իրենց վախերի մասին:
Ցավոք, ամեն ինչ դրան է տանում: Մենք անպայման կիմանանք այդ պատմությունների մանրամասները, ողջ պատմությունը: Դա լինելու է շոկային: Ու նրանք, ովքեր այսօր անվերապահ հավատում են դատարանների ազատությանը, քաղաքաքական իշխանության հավաստիացումներին, թե որեւէ ճնշում նոր Հայաստանում չկա դատարանների եւ իրավապահների վրա՝ ապրելու են մարդկային շոկ: Հայաստանը բացառություն չէ, եզակի չէ. սա հայտնի ճանապարհ է, որով անցել են շատ երկրներ՝ այդ թվում մեր հարեւան Վրաստանը: Հետո նրանք կասեն՝ մենք չգիտեինք, մեզ ճշմարտոթյունը ոչ ոք չէր ասում:
Դատավորների գործը» դառնալու է Հայաստանի թիվ մեկ եւ ամենակարեւոր գործը: Սա անհրաժեշտություն է, առանց սրա մենք առաջ չենք շարժվի: Այնպես որ, հենց հիմա դատավորները պետք է արդեն իսկ նշումներ անեն, որ պատասխանները լինեն հստակ եւ ընկալելի: