Մագնուս Կարլսենը՝ Ֆիշերի շախմատի աշխարհի չեմպիոնՓետրվարի 17-ին Անտարկտիդայի երկնքում տեղի կունենա արեգակնային օղակաձև խավարումԱՄՆ գլխավոր դատախազին քննադատել են Էպշտեյնի բոլոր ֆայլերը «հրապարակելու» մասին հայտարարությունից հետո«Al-Beruniy» մրցաշար. hայ շախմատիստներն առաջատարների թվում ենՀայաստանի որոշ ռազմարդյունաբերական ընկերություններ ռազմական արտադրանք արտահանելու լիցենզիա են ստացելՂազախստանում անհայտ անձինք ավերել են 2025 թվականին կառուցված ամբարտակի մի մասըՀայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի առաջնության հաղթողներըԹոշակառուները կստանան Միասնական սոցծառայության օժանդակությունը բանկային քարտի առաքման հարցումԻտալիայի հայտնի «Սիրո կամարը» փլուզվել է Սուրբ Վալենտինի գիշերը Համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում. ինչ վիրուսներ են շրջանառվումԴատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել էԻրանը պետք է հրաժարվի հարստացված ուրանից. Նեթանյահու«Խաղաղության խորհրդում» Ռուսաստանի և Բելառուսի դիրքորոշումը կլինի միասնական. Լուկաշենկո«SAFE YOU»-ն ՆԳՆ ոստիկանության թիրախային գործիք՝ ընտանեկան բռնության դեմ պայքարում (տեսանյութ)Նոյեմբերյանի համայնքային ոստիկաններին է հանձնվել երկու հետախուզվողԲոլոր կենսաթոշակառուները հնարավորություն կունենան օգտվել հետվճարային համակարգիցԺնեւում կայանալիք բանակցություններում կքննարկվի նաեւ տարածքների հարցը. ՊեսկովՄյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում պանելային քննարկմանն ընդգծվել է TRIPP-ի կարևորությունըԱնվավեր փաստաթուղթ ունենալը խոչնդոտ կառաջացնի բանկերումԲանկային սպասարկում չունեցող կենսաթոշակառուների և նպաստառուների համար բանկը կընտրվի ավտոմատՀՀ-ում ԱԲ-ի տվյալների կենտրոն կկառուցվի. ՀայրապետյանՈւկրաինայի և Իրանի շուրջ բանակցությունները տեղի կունենան միաժամանակ«MIF»-ը տրամադրում է կրթաթոշակ գիտական հետազոտություն անցկացնելու նպատակովԳերմանիան միգրացիոն քաղաքականության շրջանակում կես տարով կերկարաձգի սահմանային վերահսկողությունը. BildՄիջուկային փորձագետների հետ այսօր հանդիպելու եմ Ռաֆայել Գրոսիի հետ. Աբբաս ԱրաղչիՆեթանյահուն պահանջել է ՀԱՄԱՍ-ից հանձնել բոլոր հրաձգային զինատեսակներըԼիբանանում իսրայելական ԱԹՍ-ն հարձակվել է դպրոցական ավտոբուսի վրաԲիլ Գեյթսը Չինաստանում քննարկել է գյուղատնտեսությունը, բժշկությունն ու ԱԲ ոլորտըԱՄՆ-ն մտադիր է Եվրոպայում կրճատել իր ռազմական ներկայությունըՀօգուտ Հայաստանի՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ. Գլխավոր դատախազությունԳալուշչենկոյի գործով կացնեն նաև նրա կինն ու երեխաներըՔուրդերի իրավունքները պաշտպանվում են Եվրամիության շատ ներկայացուցիչների կողմիցՀունվարին էլեկտրաէներգիայի հավելագրում չի արձանագրվել. ՀԷՑՈւկրաինացիների 90%-ը դեմ է ընտրությունների անցկացմանը. ԶելենսկիԱՄՆ-ում առաջին անգամ օդային ճանապարհով տեղափոխել են փոքր միջուկային ռեակտորՊԵԿ-ը հիշեցնում է 2025 թ․-ի հաշվետու տարվա համար հայտարարագրի ներկայացման ժամկետների մասինՌումինիայի նախագահը կմասնակցի Վաշինգտոնում կայանալիք Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստինԱՄՆ-ն հայտնել է Հնդկական օվկիանոսում «Veronica III» տանկերի կալանավորման մասինԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղհասարակության ներկայացուցիչներինԱմփոփվել են Շիրակի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքներըՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. լեռնադահուկորդ Հարություն Հարությունյանի արդյունքըՄեր Սահմանադրությունը խոչընդոտ չէ խաղաղության պայմանագիրը կնքելու համար․ ՊապոյանՎրաստանը մայիսի 8-ը հայտարարել է Գինու ազգային օրՏեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստըԻսրայելի կառավարությունը հաստատել է Արևմտյան ափի հողերի գրանցման գործընթացըՋոնաթան Փաուելը դիտարկում է մինչև տարեվերջ հրաժարական տալու հնարավորությունըՀամոզված ենք, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև դաշնակցային փոխգործակցությանն այլընտրանք չկա․ ԳալուզինՎարդենյաց լեռնանցքը կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար փակ էՎթարային ջրանջատում Կոտայքի մարզումՀրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ
«Գրիգի համար հայրենիքից առավել ոչինչ չկար կյանքում». 19-ամյա Գրիգորը զոհվել էր պատերազմի 2-րդ օրը ականի պայթյունից
Բոլոր սիրո դրսևորումները, որոնք մենք հանդիպել ենք մեր կյանքում, միայն հայրենիքն է, որ բոլորը ներառում է իր մեջ: Սրանք 44-օրյա պատերազմի մասնակից 19-ամյա Գրիգոր Ղազարյանի խոսքերն են հայրենիքի մասին։
Գրիգոր Ղազարյանը ծնվել է 2001թ.-ի հունվարի 20-ին,Երևանում։ Սովորել է Հերացու անվան դպրոցում, այնուհետեւ ընդունվել է Հայաստանի Ազգային Պոլիտեխնիկական համալսարան,բայց չի հասցրել սովորել այնտեղ և մեկնել է ծառայության։ Եղել է սկաուտական և արժանացել մի շարք պատվոգրերի և մրցանակների։ Հաճախել է Ժորա Այվազյանի պարային կենտրոն և Նարեկացի պարային կենտրոն։
«Գրիգս շատ էր սիրում պարել, և ամենաշատը հայկական ազգագրական պարեր էր պարում։ Քանի որ սկաուտական էլ էր, հենց այդ պատճառով իր հայրենասիրության ոգին մեծ էր։ Գրիգի համար հայրենիքից առավել ոչինչ չկար կյանքում»,- NEWS.am-ի հետ զրույցում պատմում է Գրիգորի մանկության ընկերուհին` Լաուրան։
2019թ-ի հուլիսի 12-ին Գրիգորը մեկնում է ծառայության Արցախի Հանրապետության Եղնիկներ զորամասում։ Գրիգորը զոհվում է սեպտեմբերի 28-ին ականի պայթյունից:
«Գրիգը հակաօդային պաշտպան էր,և այդ օրերին առանց վախի կռվում էր։ Իր վիրավոր ընկերը պատմում է, որ սեպտեմբերի 27-ին, Գրիգը ասում էր, որ կապերը վերականգնվի պիտի զանգի ավագ եղբորը, որ իր համար համազգեստ բերի, և ընկերը զարմացել էր ու հարցնում էր, թե ոնց կարող է իր եղբայրը հասնել այնտեղ այդ թեժ կռվի ժամանակ, բայց Գրիգը վստահեցրել էր ընկերոջը, որ իր եղբայրը կգնա։ Եվ հենց այդ օրը երեկոյան Գևորգ Ղազարյանը` Գրիգորի ավագ եղբայրը հասնում է դիրքեր, ու Գրիգորը ընկերոջը կանչում է եղբոր հետ ծանոթացնելու։ Վերջին անգամ եղբայրները տեսան իրար։ Գևորգին ուրիշ դիրքեր էին տարել և նա մինչև հոկտեմբերի 7-ը չէր իմացել եղբոր զոհվելու մասին»,- հիշեց Լաուրան։
Լաուրայի խոսքով` կյանքը կարծես կանգ է առել Գրիգորի զոհվելուց հետո. «Մենք մեր ամենաթանկին տվել ենք հայրենիքին, և ասեմ, որ հենց իր կամքն էր դա: Նա ամեն ինչի պատրաստ էր հայրենիքի համար։ Նա անգամ պատրաստ էր իր կյանքը տալ հայրենիքի փրկության համար և նա արեց այդ քայլը։ Ես հպարտությամբ կարող եմ բարձրաձայնել, որ իր նման հերոս եղբայր ունեմ։ Ցավս շատ մեծ է»։
Գրիգոր Ղազարյանը հետմահու Արցախի նախագահի կողմից արժանացել է «Մարտական խաչ» և «Արիության համար» մեդալների։