Գալուշչենկոյի գործով կացնեն նաև նրա կինն ու երեխաները
Ըստ Ուկրաինայի մասնագիտացված հակակոռուպցիոն դատախազության (SAPO) և Ուկրաինայի ազգային հակակոռուպցիոն բյուրոյի (NABU) տվյալների՝ Հերման Գալուշչենկոն կասկածվում է փողերի լվացման և հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելու մեջ։ Հետաքննության տվյալներով՝ 2021 թվականին Անգիլյա կղզում գրանցվել է մոտ 100 միլիոն դոլարի ներդրումային հիմնադրամ, որը ստեղծել են NABU-ի և SAPO-ի կողմից բացահայտված կազմակերպության մասնակիցները։
Ընկերությունների շահառուները, որոնց համար ձևակերպվել են ակտիվները, դարձել են Գալուշչենկոյի կինն ու երեխաները։ Գալուշչենկոյի պաշտոնավարման ընթացքում կազմակերպությունը, ըստ հակակոռուպցիոն մարմինների, էներգետիկ ոլորտում անօրինական գործունեությունից ստացել է ավելի քան 112 միլիոն դոլար կանխիկ։
Հերման Գալուշչենկոն Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարարն էր 2021 թվականի ապրիլից։ 2025 թվականի հուլիսին նա դարձել է արդարադատության նախարար։ Նույն թվականի նոյեմբերին Գերագույն ռադան նրան ազատել է պաշտոնից՝ «Էներգոատոմ»-ի հետ կապված կոռուպցիոն սկանդալի պատճառով։
Գալուշչենկոյի տունը նույնպես խուզարկվել է հակակոռուպցիոն գործողության շրջանակներում։ Փետրվարի 15-ին նա ձերբակալվել է Ուկրաինայի սահմանը հատելու փորձի ժամանակ և դուրս է բերվել գնացքից։