Որ արժանիքի համար են դատախազներին պարգևատրում
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. ՀՀ գլխավոր դատախազությունն աշխատավարձի բարձրացում անելու տեսանկյունից տվեց-անցավ մինչ այժմ եղած բոլոր նախադեպերը: Արդարադատության նախարարությունն առաջարկում է դատախազության գործընկերներին, աշխատավարձից զատ, աշխատավարձի մինչեւ 120 տոկոսի հասնող հավելավճար տալ։ Թե ինչ հիմնավորմամբ է դատախազության բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ դատախազի ու նրա տեղակալների աշխատավարձն ավելանում աստղաբաշխական թվերով, թերեւս միայն իշխանությանն է հայտնի։ Հասկանալի չէ, թե Նիկոլ Փաշինյանին գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի որ արժանիքն է շոյել, որ նա որոշել է քաղցր աչքով նայել նախկինում իրեն կալանավորելու միջնորդությամբ հանդես եկող Դավթյանին ու տեղակալներին:
Արձանագրենք, որ ո՛չ «Մարտի մեկ»-ի գործով է որեւէ նոր բացահայտում եղել, ո՛չ սպանություններն են բացահայտվել, ո՛չ այդքան չարչրկված ապօրինի գույքն ու թալանն են բռնագրավվել ու բյուջե վերադարձվել: Ավելին, բոլոր տեսակի թալանչիները անկաշկանդ շարունակում են կյանքը վայելել ազատության մեջ:
Տպավորություն է, որ Փաշինյանի իշխանությունը իրավապահներին է միայն հենարան պատկերացնում. ուժային կառույցների աշխատակիցներին է ոգեւորում, մոտիվացնում աշխատել:
Մինչդեռ կորոնավարակի պայմաններում զօրուգիշեր հերթապահություն անող բուժաշխատողները, որ պատերազմի օրերին երկու ճակատով՝ ռազմի դաշտում ու ընդդեմ կորոնավիրուսի էին կռվում, անտրտունջ աշխատում են: Միայն երեկ «Շտապօգնություն» ծառայության վարորդներն էին աշխատավարձի բարձրացման պահանջով բողոքի ակցիա անում: 110 հազար դրամով 24 ժամ աշխատող վարորդների ֆոնին դատախազն ու յուր տեղակալները 10, 20, 30 էլ չէ, միանգամից 120 տոկոսի հավելավճար են ուզում։
Հուսով ենք՝ պետական այրերը գոնե գիտակցում են, թե Շտապօգնության վարորդներից յուրաքանչյուրի անգամ 1 րոպե չաշխատելը ողբերգական ինչ հետեւանքներ կարող է ունենալ»: