Մագնուս Կարլսենը՝ Ֆիշերի շախմատի աշխարհի չեմպիոնՓետրվարի 17-ին Անտարկտիդայի երկնքում տեղի կունենա արեգակնային օղակաձև խավարումԱՄՆ գլխավոր դատախազին քննադատել են Էպշտեյնի բոլոր ֆայլերը «հրապարակելու» մասին հայտարարությունից հետո«Al-Beruniy» մրցաշար. hայ շախմատիստներն առաջատարների թվում ենՀայաստանի որոշ ռազմարդյունաբերական ընկերություններ ռազմական արտադրանք արտահանելու լիցենզիա են ստացելՂազախստանում անհայտ անձինք ավերել են 2025 թվականին կառուցված ամբարտակի մի մասըՀայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի առաջնության հաղթողներըԹոշակառուները կստանան Միասնական սոցծառայության օժանդակությունը բանկային քարտի առաքման հարցումԻտալիայի հայտնի «Սիրո կամարը» փլուզվել է Սուրբ Վալենտինի գիշերը Համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում. ինչ վիրուսներ են շրջանառվումԴատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել էԻրանը պետք է հրաժարվի հարստացված ուրանից. Նեթանյահու«Խաղաղության խորհրդում» Ռուսաստանի և Բելառուսի դիրքորոշումը կլինի միասնական. Լուկաշենկո«SAFE YOU»-ն ՆԳՆ ոստիկանության թիրախային գործիք՝ ընտանեկան բռնության դեմ պայքարում (տեսանյութ)Նոյեմբերյանի համայնքային ոստիկաններին է հանձնվել երկու հետախուզվողԲոլոր կենսաթոշակառուները հնարավորություն կունենան օգտվել հետվճարային համակարգիցԺնեւում կայանալիք բանակցություններում կքննարկվի նաեւ տարածքների հարցը. ՊեսկովՄյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում պանելային քննարկմանն ընդգծվել է TRIPP-ի կարևորությունըԱնվավեր փաստաթուղթ ունենալը խոչնդոտ կառաջացնի բանկերումԲանկային սպասարկում չունեցող կենսաթոշակառուների և նպաստառուների համար բանկը կընտրվի ավտոմատՀՀ-ում ԱԲ-ի տվյալների կենտրոն կկառուցվի. ՀայրապետյանՈւկրաինայի և Իրանի շուրջ բանակցությունները տեղի կունենան միաժամանակ«MIF»-ը տրամադրում է կրթաթոշակ գիտական հետազոտություն անցկացնելու նպատակովԳերմանիան միգրացիոն քաղաքականության շրջանակում կես տարով կերկարաձգի սահմանային վերահսկողությունը. BildՄիջուկային փորձագետների հետ այսօր հանդիպելու եմ Ռաֆայել Գրոսիի հետ. Աբբաս ԱրաղչիՆեթանյահուն պահանջել է ՀԱՄԱՍ-ից հանձնել բոլոր հրաձգային զինատեսակներըԼիբանանում իսրայելական ԱԹՍ-ն հարձակվել է դպրոցական ավտոբուսի վրաԲիլ Գեյթսը Չինաստանում քննարկել է գյուղատնտեսությունը, բժշկությունն ու ԱԲ ոլորտըԱՄՆ-ն մտադիր է Եվրոպայում կրճատել իր ռազմական ներկայությունըՀօգուտ Հայաստանի՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ. Գլխավոր դատախազությունԳալուշչենկոյի գործով կացնեն նաև նրա կինն ու երեխաներըՔուրդերի իրավունքները պաշտպանվում են Եվրամիության շատ ներկայացուցիչների կողմիցՀունվարին էլեկտրաէներգիայի հավելագրում չի արձանագրվել. ՀԷՑՈւկրաինացիների 90%-ը դեմ է ընտրությունների անցկացմանը. ԶելենսկիԱՄՆ-ում առաջին անգամ օդային ճանապարհով տեղափոխել են փոքր միջուկային ռեակտորՊԵԿ-ը հիշեցնում է 2025 թ․-ի հաշվետու տարվա համար հայտարարագրի ներկայացման ժամկետների մասինՌումինիայի նախագահը կմասնակցի Վաշինգտոնում կայանալիք Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստինԱՄՆ-ն հայտնել է Հնդկական օվկիանոսում «Veronica III» տանկերի կալանավորման մասինԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղհասարակության ներկայացուցիչներինԱմփոփվել են Շիրակի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքներըՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. լեռնադահուկորդ Հարություն Հարությունյանի արդյունքըՄեր Սահմանադրությունը խոչընդոտ չէ խաղաղության պայմանագիրը կնքելու համար․ ՊապոյանՎրաստանը մայիսի 8-ը հայտարարել է Գինու ազգային օրՏեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստըԻսրայելի կառավարությունը հաստատել է Արևմտյան ափի հողերի գրանցման գործընթացըՋոնաթան Փաուելը դիտարկում է մինչև տարեվերջ հրաժարական տալու հնարավորությունըՀամոզված ենք, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև դաշնակցային փոխգործակցությանն այլընտրանք չկա․ ԳալուզինՎարդենյաց լեռնանցքը կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար փակ էՎթարային ջրանջատում Կոտայքի մարզումՀրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ
Հարավային Կովկասում ուժերի բալանսը փոխվել է. «3+3»-ի ուղղությամբ ռեալ գործընթաց կա, ԱՄՆ-ը եւս հետաքրքված է. Սարգսյան
Միացյալ Նահանգները եւս հետաքրքրված է Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային նոր ձեւաչափի ստեղծմամբ, բայց եթե այն գոյություն ունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը զուգահեռ: Նման կարծիք NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտնեց Ամերիկյան հետազոտությունների հայկական կենտրոնի ղեկավար, միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը՝ անդրադառնալով G20 համաժողովի ընթացքում ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի եւ Թուրքիայի ղեկավար Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպմանն ու քննարկված խնդիրներին:
Սպիտակ տան հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ երկրների ղեկավարները, ի թիվս այլ միջազգային հարցերի, քննարկել են նաեւ «Հարավային Կովկասում գործադրվող դիվանագիտական ջանքերը»:
«Սպիտակ տան հաղորդագրությունից զատ Էրդողանը, փակագծերը բացելով, նշեց, որ քննարկվել են նաեւ այն ձեւաչափերը, որոնք կարող են տեղ գտնել մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար: Վերջերս շատ են քննարկվում «3+3» ձեւաչափը՝ հարավկովկասյան երկրներ եւ Իրան, Թուրքիա, Ռուսաստան, կամ «3+3+2» ձեւաչափը, որը նույնն է՝ ներառելով նաեւ ԱՄՆ-ը եւ ԵՄ-ն: Հիմա թե որ ձեւաչափն է կոնկրետ քննարկվել, դժվար է ասել, բայց կարծում եմ, որ ԱՄՆ-ը եւս հետաքրքրված է նման ձեւաչափի ստեղծմամբ, բայց որ այն լինի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը զուգահեռ, որպեսզի կարողանա նեգրավված լինել տարածաշրջանային գործընթացներում»,- նշեց միջազգայնագետը:
Անդրադառնալով այն վարկածին, թե ԱՄՆ-ը Թուրքիայի «ձեռքով» է փորձում միջնորդավորված ազդեցություն ունենալ այս տարածաշրջանում, Սարգսյանը նկատեց, որ Վաշինգտոնն առավելապես Վրաստանի միջոցով է ձգտելու դա անել:
«Թուրքիան այդքան էլ վստահելի գործընկեր չէ ԱՄՆ-ի համար, վերջին տարիներ տեսնում ենք՝ որքան ընդհանուր շահեր ունեն, այդքան էլ՝ հակասող, եւ երբ Միացյալ Նահանգներին չի հաջողվում այստեղ ինչ-որ բանի հասնել Թուրքիայի միջոցով, ապա փորձում է դա անել՝ աշխատանք տանելով իր ռազմավարական դաշնակից Վրաստանի հետ: Պենտագոնի ղեկավարի վերջին այցը Վրաստան եւ ընդունված համատեղ հայտարարությունները խոսում են հենց դրա մասին: Եթե անգամ ԱՄՆ-ը դուրս մնա ենթադրվող «3+3» ձեւաչափից, ապա կփորձի Վրաստանի եւ Թուրքիայի միջոցով որոշակի ազդեցություն ունենալ գործընթացների վրա:
Արդյո՞ք ԱՄՆ-ը ճանաչում է Հարավային Կովկասում Թուրքիայի ազդեցության աճն ու դրա ընդլայնման միտումները: Միջազգայնագետի համոզմամբ՝ այո՝ Վաշինգտոնը Թուրքիային ընդունում է որպես տարածաշրջանային կարեւոր տերություն:
«ԱՄՆ-ը Թուրքիային համարում է նաեւ ռազմավարական դաշնակից՝ հասկանալով, որ թեեւ հարաբերություններն այսօր լավ մակարդակում չեն, բայց Թուրքիան մի օր վերադառնալու է դեպի ՆԱՏՕ, եւ այդ ուղղությամբ, բնականաբար, աշխատանքներ տանում են՝ օգտագործելով թե՛ փափուկ ուժը, թե՛ պատժամիջոցները եւ թե՛ թուրքական ընդդիմության հետ աշխատանքը, ինչը, բնականաբար, Էրդողանի դիրքերի թուլացում է ենթադրում, որի հետեւանքով, հնարավոր է, Թուրքիան որոշակի շրջադարձեր կատարի արտաքին քաղաքական հարթությունում»,- նկատեց Սարգսյանը:
Էրդողանը Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակն ու տարածաշրջանային ձեւաչափի ստեղծման հարցը նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս պետության՝ Ֆրանսիայի ղեկավար Էմանուել Մակրոնի հետ է քննարկել: Սարգսյանի դիտարկմամբ՝ Ֆրանսիան համանախագահության ձեւաչափում ոչ միայն ինքն իրեն է ներկայացնում, այլ նաեւ՝ Եվրոպական միությունը:
«ԵՄ-ն եւս որոշակի ազդեցություն ունի, տեղեկություններ ունի կատարվողի մասին հենց Ֆրանսիայի՝ այդ ձեւաչափում ներկայացվածության միջոցով: Ֆրանսիան, հատկապես Մեծ Բրիտանիայի՝ ԵՄ-ից դուրս գալուց հետո, ավելի ակտիվ դերակատար է դարձել եւ ինչ-որ առումով հիմա ԵՄ-ի լոկոմոտիվներից մեկն է, ուստի այդ ներգրավվածությունը կարեւոր է նաեւ ԵՄ-ի համար»,- նշեց միջազգայնագետը:
«3+3» ձեւաչափի ստեղծման շուրջ ակտիվ հայտարարությունները պարզապես խոսակցություննե՞ր են, թե՞ այդ ուղղությամբ լուրջ գործընթաց կա ներկա պահին: Սարգսյանի գնահատմամբ՝ ռեալ գործընթաց գոյություն ունի:
«Մի կարեւոր հանգամանք կա՝ բոլորը խոսում են այս ձեւաչափի մասին, բայց բոլորն էլ խոսում են այդ հարցում Վրաստանի ունեցած վերապահումների մասին՝ կապված ռուս-վրացական հարաբերությունների հետ: Ոչ ոք, սակայն, չի խոսում Հայաստանի դիրքորոշման, վերապահումների մասին, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանը մեծ հաշվով համաձայնություն տվել է այդ ձեւաչափին, եւ դրանում ներգրավվելը մեր իշխանությունները համարում են ՀՀ շահերից բխող եւ որեւէ վերապահում չունեն: Կրկնում եմ՝ պարզ չէ, թե հստակ որ ձեւաչափը կարող է լինել, որովհետեւ տարբեր առաջարկներ են եղել:
Ամենակարեւորն այն չէ, թե ինչ է ուզում երկրների յուրաքանչյուրը, կարեւորն այն է, թե ինչ է իրականում կատարվում մեր տարածաշրջանում: Ակնհայտ է, որ տարածաշրջանում պատերազմից հետո որոշակի ազդեցություն ձեռք բերեց Թուրքիան, ակնհայտ է, որ լրջագույն ազդեցություն ունի նաեւ Իրանը, որովհետեւ առնվազն իրանա-ադրբեջանական սահմանին իր զորքերն են կանգնած: Սրանք փաստեր են, որոնք վկայում են տարածաշրջանում ուժային բալանսի փոփոխության մասին, եւ այլեւս չի կարող լինել առաջվա պես, ինչից էլ մի շարք հետեւանքներ ու նոր իրողություններ են բխում: Ռուսաստանը, լինելով տարածաշրջանային գերտերություն, պետք է այս իրողությունները հաշվի առնի՝ 5 տարի առաջվա Թուրքիան էապես տարբերվում էր այսօրվա Թուրքիայից, եւ Ռուսաստանը որպես հիմնական մարտահրավեր եւ մրցակից նրան դիտարկում է մեր տարածաշրջանում»,- նկատեց Սարգսյանը: