Փետրվարի 17-ին Անտարկտիդայի երկնքում տեղի կունենա արեգակնային օղակաձև խավարումԱՄՆ գլխավոր դատախազին քննադատել են Էպշտեյնի բոլոր ֆայլերը «հրապարակելու» մասին հայտարարությունից հետո«Al-Beruniy» մրցաշար. hայ շախմատիստներն առաջատարների թվում ենՀայաստանի որոշ ռազմարդյունաբերական ընկերություններ ռազմական արտադրանք արտահանելու լիցենզիա են ստացելՂազախստանում անհայտ անձինք ավերել են 2025 թվականին կառուցված ամբարտակի մի մասըՀայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի առաջնության հաղթողներըԹոշակառուները կստանան Միասնական սոցծառայության օժանդակությունը բանկային քարտի առաքման հարցումԻտալիայի հայտնի «Սիրո կամարը» փլուզվել է Սուրբ Վալենտինի գիշերը Համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում. ինչ վիրուսներ են շրջանառվումԴատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել էԻրանը պետք է հրաժարվի հարստացված ուրանից. Նեթանյահու«Խաղաղության խորհրդում» Ռուսաստանի և Բելառուսի դիրքորոշումը կլինի միասնական. Լուկաշենկո«SAFE YOU»-ն ՆԳՆ ոստիկանության թիրախային գործիք՝ ընտանեկան բռնության դեմ պայքարում (տեսանյութ)Նոյեմբերյանի համայնքային ոստիկաններին է հանձնվել երկու հետախուզվողԲոլոր կենսաթոշակառուները հնարավորություն կունենան օգտվել հետվճարային համակարգիցԺնեւում կայանալիք բանակցություններում կքննարկվի նաեւ տարածքների հարցը. ՊեսկովՄյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում պանելային քննարկմանն ընդգծվել է TRIPP-ի կարևորությունըԱնվավեր փաստաթուղթ ունենալը խոչնդոտ կառաջացնի բանկերումԲանկային սպասարկում չունեցող կենսաթոշակառուների և նպաստառուների համար բանկը կընտրվի ավտոմատՀՀ-ում ԱԲ-ի տվյալների կենտրոն կկառուցվի. ՀայրապետյանՈւկրաինայի և Իրանի շուրջ բանակցությունները տեղի կունենան միաժամանակ«MIF»-ը տրամադրում է կրթաթոշակ գիտական հետազոտություն անցկացնելու նպատակովԳերմանիան միգրացիոն քաղաքականության շրջանակում կես տարով կերկարաձգի սահմանային վերահսկողությունը. BildՄիջուկային փորձագետների հետ այսօր հանդիպելու եմ Ռաֆայել Գրոսիի հետ. Աբբաս ԱրաղչիՆեթանյահուն պահանջել է ՀԱՄԱՍ-ից հանձնել բոլոր հրաձգային զինատեսակներըԼիբանանում իսրայելական ԱԹՍ-ն հարձակվել է դպրոցական ավտոբուսի վրաԲիլ Գեյթսը Չինաստանում քննարկել է գյուղատնտեսությունը, բժշկությունն ու ԱԲ ոլորտըԱՄՆ-ն մտադիր է Եվրոպայում կրճատել իր ռազմական ներկայությունըՀօգուտ Հայաստանի՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ. Գլխավոր դատախազությունԳալուշչենկոյի գործով կացնեն նաև նրա կինն ու երեխաներըՔուրդերի իրավունքները պաշտպանվում են Եվրամիության շատ ներկայացուցիչների կողմիցՀունվարին էլեկտրաէներգիայի հավելագրում չի արձանագրվել. ՀԷՑՈւկրաինացիների 90%-ը դեմ է ընտրությունների անցկացմանը. ԶելենսկիԱՄՆ-ում առաջին անգամ օդային ճանապարհով տեղափոխել են փոքր միջուկային ռեակտորՊԵԿ-ը հիշեցնում է 2025 թ․-ի հաշվետու տարվա համար հայտարարագրի ներկայացման ժամկետների մասինՌումինիայի նախագահը կմասնակցի Վաշինգտոնում կայանալիք Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստինԱՄՆ-ն հայտնել է Հնդկական օվկիանոսում «Veronica III» տանկերի կալանավորման մասինԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղհասարակության ներկայացուցիչներինԱմփոփվել են Շիրակի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքներըՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. լեռնադահուկորդ Հարություն Հարությունյանի արդյունքըՄեր Սահմանադրությունը խոչընդոտ չէ խաղաղության պայմանագիրը կնքելու համար․ ՊապոյանՎրաստանը մայիսի 8-ը հայտարարել է Գինու ազգային օրՏեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստըԻսրայելի կառավարությունը հաստատել է Արևմտյան ափի հողերի գրանցման գործընթացըՋոնաթան Փաուելը դիտարկում է մինչև տարեվերջ հրաժարական տալու հնարավորությունըՀամոզված ենք, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև դաշնակցային փոխգործակցությանն այլընտրանք չկա․ ԳալուզինՎարդենյաց լեռնանցքը կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար փակ էՎթարային ջրանջատում Կոտայքի մարզումՀրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջՈր կանայք են հայտնվել ՔՊ ցուցակի առաջին 50 հորիզոնականներում
Արարատի մարզում ՔՊ-ականներն իրար «միս են ուտում». իրար վրա «գործ են տալիս» իրավապահներին
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ՔՊ-ականների ջրերը մի առվով չեն հոսում ոչ միայն Երեւանում, այլեւ՝ մարզերում: Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները կռիվ են գցել իշխանությունների «տանը», ամենուրեք իշխող «Քաղպայմանագրի» անդամները բաժանվել են հակամարտող թիմերի` չեն կարողանում ընդհանուր հայտարարի գալ թեկնածուների հարցում:
Լարված իրավիճակ է Արարատի մարզում, որտեղ, կարելի է ասել, թշնամական հարաբերություններ են ձեւավորվել նախկին ու ներկա մարզպետների՝ Գարիկ Սարգսյանի ու Ռազմիկ Թեւոնյանի միջեւ: Նրանք մեկը մյուսից առաջ ընկնելով՝ իրար վրա «գործ են տալիս» իրավապահներին: Այդ գործերը, հավանաբար, կկոծկվեն ամենավերին մակարդակներով, քանի որ երկուսն էլ Փաշինյանի թիմակիցներն են, իսկ Փաշինյանը չի ցանկանա կորցնել նրանցից որեւէ մեկին՝ նոսրացնելով առանց այն էլ օր-օրի նոսրացող թիմակիցների շարքերը:
Այդ գործերը կբացվեն միայն ՔՊ-ականների՝ իշխանությունից հեռանալուց հետո: Ըստ մեր աղբյուրների, նախկին ու ներկա մարզպետները բավականին լուրջ մեղադրանքներ են ներկայացնում իրար: ՔՊ-ն Վեդի խոշորացված համայնքի ղեկավարի թեկնածու առաջադրել է Գարիկ Սարգսյանին: Գործող մարզպետ Թեւոնյանը, հավանաբար, ոչ միայն չի սատարի Սարգսյանին, դեռ մի բան էլ կխանգարի:
Գարիկ Սարգսյանը մինչ 2018-ի իշխանափոխությունը եղել է Նոր Կյանք համայնքի ղեկավարը: Չնայած այն ժամանակ «Քաղպայմանագիրն» ընդդիմադիր էր, սակայն այս համայնքում կարողացան ընտրություններում հաղթանակ տանել: Պետք է նշել, որ համայնքի ղեկավար եղած ժամանակ նա բավականին դրական վարկանիշ ուներ: Սակայն այդ վարկանիշը կտրուկ անկում ապրեց Արարատի մարզպետ դառնալուց հետո. նա սկսեց աղմկահարույց հայտարարություններ անել՝ դառնալով զավեշտի առարկա:
Պարզվեց, որ բոլորովին ի վիճակի չէ մարզը ղեկավարել, ապա սկսեց հալածել ժամանակին իրեն վատ վերաբերված համայնքապետերին, օրինակ` 2018-ին, երբ ճանապարհ էր փակում, նրանցից մի քանիսը փորձել էին դա արգելել եւ հայտնվել էին Գարիկի սեւ ցուցակում: Ուստի, նրան դժվար ընտրապայքար է սպասվում` խանգարելու է ոչ միայն գործող մարզպետը, այլեւ համայնքապետերը:
Գարիկի հույսը մարտունեցիներն են. Վեդիում մեծ թվով մարտունեցիներ են ապրում, իսկ նա նույնպես ծագումով մարտունեցի է: Նախկին ու ներկա մարզպետներն առաջիկա ՏԻՄ ընտրություններում ուզում են իրենց մարդկանց դարձնել մարզի խոշորացված համայնքների ղեկավար:
Կռվախնձորներից մեկը Մասիս խոշորացված համայնքն է: Իշխանության գործերն այստեղ բավականին վատ են: Նախ՝ բանակցել են նախկին քաղաքապետ Սաշա Հակոբյանի որդու հետ, այնուհետեւ՝ նախկին ոստիկանապետ Գագիկ Մխիթարյանի հետ՝ որդուն՝ Արտյոմ Մխիթարյանին առաջադրելու շուրջ: Վերջինս Գարիկ Սարգսյանի նախընտրած թեկնածուն է: Սակայն այդ թեկնածությունը հունից հանել է Թեւոնյանին, ով անգամ մի քանի ժամով հրաժարականի դիմում գրեց՝ պաշտոնից ազատվելու համար: Նրան համոզեցին դիմումը հետ վերցնել եւ ընդառաջեցին` առաջադրելով ԵԿՄ Մասիսի տարածքային կառույցի ղեկավար Սայեն Հայրապետյանին՝ Մասիսի Սայադին, որի թեկնածությունը լուրջ դժգոհություններ է առաջացրել ՔՊ-ականների շրջանում:
Մասիսում շրջանառվում էր նաեւ ՔՊ տարածքային կառույցի ղեկավար Ժորա Զուրաբյանի անունը: Երբ ՔՊ-ականներն իմացել են, որ իրենց ցուցակը գլխավորելու է Սայադը, Մասիսի շտաբում մեծ վիճաբանություն է եղել, հիմնական կորիզը դուրս է եկել գործընթացներից՝ Սայադին ու մարզպետին թողնելով միայնակ: Մասիսի Սայադը դարձել է Թեւոնյանի մարդը այն բանից հետո, երբ Թեւոնյանը դարձել է մարզպետ: Մասիսցիներն ասում են, որ Սայադը շուտ կողմնորոշվող մարդ է, միշտ կարողանում է իշխանության կողմը թեքվել, կարողացել է լավ հարաբերություններ հաստատել նաեւ Թեւոնյանի հետ:
ՔՊ-ականներն ասում են, որ Սայադը հազար ու մի քաղաքական ճամբար ու շապիկ է փոխել․ որտեղ կշեռքի նժարը ծանր է, թեքվում է այդ կողմ։ Ժամանակին եղել է ակտիվ ՀՀԿ-ական, հետո՝ ակտիվ ԲՀԿ-ական: Սակայն, ըստ Մասիսում շրջանառվող լուրերի, փողերի հետ մաքուր չաշխատելու համար հեռացվել է ԲՀԿ-ից:
Ասում են, որ մինչ 2008 թվականի մարտիմեկյան դեպքերը մշտապես եղել է Մանվել Գրիգորյանի մերձակայքում, փորձել նրա հետ լավ հարաբերություններ ունենալ: Այնուհետեւ նրա դեմ քայլեր է ձեռնարկել, երբ ԵԿՄ-ն 2008-ին միացել է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին: Հետո տեսնելով, որ Մանվելը նորից մնաց իշխանության հետ, սկսել է կրկին սիրաշահել նրան: ՔՊ-ականներն ասում են. «Սայադը գրագետ չէ, չի կարողանում երկու բառ իրար կպցնել, նորմալ խոսել, նրանից ի՞նչ քաղաքապետ»: Կարծես թե ՔՊ-ական մյուս թեկնածուներն իմաստնության ակունքներ են…
Մարզպետ Ռազմիկ Թեւոնյանը, տեսնելով, որ մնացել են միայնակ եւ Մասիսում տանուլ են տալիս, իր մոտ է կանչել ՀՀԿ-ական ու ԲՀԿ-ական բոլոր համայնքապետերին եւ պարտադրել՝ ՔՊ-ի ցուցակով առաջադրվել որպես ավագանու թեկնածուներ: Պարտադրել է նաեւ լավ աշխատել եւ ապահովել Սայադի հաղթանակը, հակառակ դեպքում վատ աշխատողներին սպառնացել է քրեական գործեր հարուցելով»: