Մագնուս Կարլսենը՝ Ֆիշերի շախմատի աշխարհի չեմպիոնՓետրվարի 17-ին Անտարկտիդայի երկնքում տեղի կունենա արեգակնային օղակաձև խավարումԱՄՆ գլխավոր դատախազին քննադատել են Էպշտեյնի բոլոր ֆայլերը «հրապարակելու» մասին հայտարարությունից հետո«Al-Beruniy» մրցաշար. hայ շախմատիստներն առաջատարների թվում ենՀայաստանի որոշ ռազմարդյունաբերական ընկերություններ ռազմական արտադրանք արտահանելու լիցենզիա են ստացելՂազախստանում անհայտ անձինք ավերել են 2025 թվականին կառուցված ամբարտակի մի մասըՀայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի առաջնության հաղթողներըԹոշակառուները կստանան Միասնական սոցծառայության օժանդակությունը բանկային քարտի առաքման հարցումԻտալիայի հայտնի «Սիրո կամարը» փլուզվել է Սուրբ Վալենտինի գիշերը Համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում. ինչ վիրուսներ են շրջանառվումԴատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել էԻրանը պետք է հրաժարվի հարստացված ուրանից. Նեթանյահու«Խաղաղության խորհրդում» Ռուսաստանի և Բելառուսի դիրքորոշումը կլինի միասնական. Լուկաշենկո«SAFE YOU»-ն ՆԳՆ ոստիկանության թիրախային գործիք՝ ընտանեկան բռնության դեմ պայքարում (տեսանյութ)Նոյեմբերյանի համայնքային ոստիկաններին է հանձնվել երկու հետախուզվողԲոլոր կենսաթոշակառուները հնարավորություն կունենան օգտվել հետվճարային համակարգիցԺնեւում կայանալիք բանակցություններում կքննարկվի նաեւ տարածքների հարցը. ՊեսկովՄյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում պանելային քննարկմանն ընդգծվել է TRIPP-ի կարևորությունըԱնվավեր փաստաթուղթ ունենալը խոչնդոտ կառաջացնի բանկերումԲանկային սպասարկում չունեցող կենսաթոշակառուների և նպաստառուների համար բանկը կընտրվի ավտոմատՀՀ-ում ԱԲ-ի տվյալների կենտրոն կկառուցվի. ՀայրապետյանՈւկրաինայի և Իրանի շուրջ բանակցությունները տեղի կունենան միաժամանակ«MIF»-ը տրամադրում է կրթաթոշակ գիտական հետազոտություն անցկացնելու նպատակովԳերմանիան միգրացիոն քաղաքականության շրջանակում կես տարով կերկարաձգի սահմանային վերահսկողությունը. BildՄիջուկային փորձագետների հետ այսօր հանդիպելու եմ Ռաֆայել Գրոսիի հետ. Աբբաս ԱրաղչիՆեթանյահուն պահանջել է ՀԱՄԱՍ-ից հանձնել բոլոր հրաձգային զինատեսակներըԼիբանանում իսրայելական ԱԹՍ-ն հարձակվել է դպրոցական ավտոբուսի վրաԲիլ Գեյթսը Չինաստանում քննարկել է գյուղատնտեսությունը, բժշկությունն ու ԱԲ ոլորտըԱՄՆ-ն մտադիր է Եվրոպայում կրճատել իր ռազմական ներկայությունըՀօգուտ Հայաստանի՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ. Գլխավոր դատախազությունԳալուշչենկոյի գործով կացնեն նաև նրա կինն ու երեխաներըՔուրդերի իրավունքները պաշտպանվում են Եվրամիության շատ ներկայացուցիչների կողմիցՀունվարին էլեկտրաէներգիայի հավելագրում չի արձանագրվել. ՀԷՑՈւկրաինացիների 90%-ը դեմ է ընտրությունների անցկացմանը. ԶելենսկիԱՄՆ-ում առաջին անգամ օդային ճանապարհով տեղափոխել են փոքր միջուկային ռեակտորՊԵԿ-ը հիշեցնում է 2025 թ․-ի հաշվետու տարվա համար հայտարարագրի ներկայացման ժամկետների մասինՌումինիայի նախագահը կմասնակցի Վաշինգտոնում կայանալիք Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստինԱՄՆ-ն հայտնել է Հնդկական օվկիանոսում «Veronica III» տանկերի կալանավորման մասինԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղհասարակության ներկայացուցիչներինԱմփոփվել են Շիրակի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքներըՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. լեռնադահուկորդ Հարություն Հարությունյանի արդյունքըՄեր Սահմանադրությունը խոչընդոտ չէ խաղաղության պայմանագիրը կնքելու համար․ ՊապոյանՎրաստանը մայիսի 8-ը հայտարարել է Գինու ազգային օրՏեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստըԻսրայելի կառավարությունը հաստատել է Արևմտյան ափի հողերի գրանցման գործընթացըՋոնաթան Փաուելը դիտարկում է մինչև տարեվերջ հրաժարական տալու հնարավորությունըՀամոզված ենք, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև դաշնակցային փոխգործակցությանն այլընտրանք չկա․ ԳալուզինՎարդենյաց լեռնանցքը կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար փակ էՎթարային ջրանջատում Կոտայքի մարզումՀրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ
Պապիկյանի ազգականը` փոխքաղաքապետի թեկնածու
Գյումրու ՏԻՄ ընտրություններում անցողիկ միավորներ հավաքած 5 քաղաքական ուժերի ավագանու նորընտիր 33 անդամներն արդեն վերցրել են իրենց մանդատները։ ՏԻՄ ընտրություններում, հիշեցնենք, ամենաշատ ձայները հավաքել է «Բալասանյան դաշինք» սոցիալական կուսակցությունը՝ ստանալով 14 մանդատ։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ստացել է 11 մանդատ, 3-րդ տեղը զբաղեցրած քաղաքական ուժից՝ «Զարթոնք ազգային-քրիստոնեական կուսակցությունից», մանդատ ստացել է չորս հոգի։ Հանրապետական եւ «Ապրելու երկիր» կուսակցություններին բաժին է հասել 2-ական մանդատ։
Նոյեմբերի 3-ին նորընտիր ավագանու առաջին նիստն է։ Ո՞վ է դառնալու Գյումրու քաղաքապետը՝ ինտրիգը դեռ պահպանվում է։ Շիրակի գործող մարզպետ, ՔՊ-ի քաղաքապետի թեկնածու Հովհաննես Հարությունյանն ավագանու մանդատից հրաժարվեց, ինչը նշանակում է, որ նա այլեւս քաղաքապետի թեկնածու չէ։ Քաղաքում շրջանառվող խոսակցությունների համաձայն՝ «Բալասանյան դաշինքը» կտրուկ է մերժել իշխող ուժի հետ կոալիցիա կազմելու եւ քաղաքապետի աթոռը նրանց զիջելու առաջարկը։ Չնայած վերջին օրերին Սամվել Բալասանյանի թիմակիցների եւ մտերիմների նկատմամբ բազմաթիվ ճնշումներին, ԱԱԾ ձերբակալություններին, նախկին քաղաքապետի դաշինքը չի պատրաստվում նահանջել, առաջ են տանելու իրենց նախապայմանը։
«Մեր թիմի առաջին համարը լինելու է համայնքի ղեկավար, մնացածը քննարկումների արդյունքում պարզ կլինի»,- ասաց «Բալասանյան դաշինքի» ներկայացուցիչ Արման Շաբոյանը՝ նշելով, որ առաջիկա օրերին կսկսեն թիմից դուրս՝ այլ թիմերի հետ քննարկումներ անցկացնել։ Հիշեցնենք, որ «Բալասանյան դաշինքի» քաղաքապետի թեկնածուն համայնքապետարանի կոմունալ բաժնի պետն է՝ Վարդգես Սամսոնյանը, որին գյումրեցիները ճանաչում են որպես կիրթ եւ համեստ երիտասարդի։
«Զարթոնք ազգային-քրիստոնեական կուսակցությունը» դեռ օրեր առաջ էր պատրաստակամություն հայտնել «Բալասանյան դաշինքի» հետ բանակցության գործընթաց սկսելու։
Կուսակցության առաջին համարից` Վարդեւան Հակոբյանից հետաքրքրվեցինք՝ բանակցություններ սկսվե՞լ են, թե՞ ոչ։ «Այս պահին որեւէ բանակցային գործընթաց չկա»,- պատասխանեց նա։ Հանրապետական կուսակցության ավագանու անդամ Նարեկ Միրզոյանն էլ վստահեցրեց․ «Ներթիմային քննարկումներն ավարտվել են, այսօր կամ վաղը կսկսենք բանակցությունները մյուս ուժերի հետ։ Նախապես ասել ենք՝ ՔՊ-ի հետ բացառվում է որեւէ համագործակցություն, պահպանելու ենք մեր խիստ ընդդիմադիր կեցվածքը, մյուսների հետ՝ տեսնենք»։ Նրանից հետաքրքրվեցինք, թե ինչու ՀՀԿ-ի առաջին համարը ներկայացնող Արտյոմ Ղուկասյանը` Վարդան Ղուկասյանի եղբայրը, ինքնաբացարկ ներկայացրեց։ «Թիմային որոշման արդյունք էր, նա մնալու է կուսակցության մարզային կառույցի համակարգող, միշտ լինելու է մեր թիկունքին։ Համամասնությունը պահելով՝ որոշեցինք մանդատները վերցնել ես եւ մեր կին ներկայացուցիչներից մեկը»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է «Ապրելու երկիր» կուսակցությանը` ի սկզբանե հայտարարել է, որ որեւէ ուժի հետ միավորվել չի պատրաստվում: Ուշագրավ է, որ, ըստ լուրերի, քաղաքապետի առաջին տեղակալի պաշտոնի համար եւս բուռն քննարկումներ են ընթանում իշխող կուսակցության ներսում։ ՔՊ-ական պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանի եղբոր՝ Արման Բաղդասարյանի անունն է շրջանառվում, սակայն, մեզ հասած տեղեկություններով, որպես քաղաքապետի առաջին տեղակալ՝ կշարունակի պաշտոնավարել ներկայիս փոխքաղաքապետ Ռուբեն Սանոյանը՝ Սամվել Բալասանյանի քրոջ ամուսինը։
«Բալասանյան դաշինքի» հիմնադիր եւ ֆինանսավորող, նախկին քաղաքապետի ավագ որդին՝ Միսակ Բալասանյանն է որոշումը կայացրել։ Իրականում քաղաքային իշխանությունը ստվերային ղեկավարելու է հենց նա։ Ամեն դեպքում, մի շարք առանցքային պաշտոններ բաժին կհասնեն ՔՊ-ին։ Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ չի բացառվում, որ երկրորդ փոխքաղաքապետ նշանակվի փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանի ազգականը՝ ավագանու ՔՊ-ական անդամ Արթուր Պապիկյանը։