Սյունիքում զորքերի հետքաշման որոշման քննարկումներին ովքեր են մասնակցել, և ով է տվել հրամանը․ մանրամասներ
Երեկ ԱԺ-ում պատգամավոր Աննա Գրիգորյանի հարցին, թե 2020 թվականի դեկտեմբերի 18-ին Սյունիքում զորքերի հետ քաշման հրամանը ով է տվել, և արդյոք դա եղել է Անվտանգության խորհրդի նիստի որոշում թե ոչ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ ամբիոնից պատասխանեց, որ անձամբ ինքն է այդ որոշման պատասխանատուն և հավելեց, որ որոշումը կայացվել է քննարկումների արդյունքում, որին ներկա են եղել նաև ՊՆ նախկին նախարարը, ԱԳ նախկին նախարար Արա Այվազյանը, ԳՇ պետ Օնիկ Գասապարյանը և մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Նիկոլ Փաշինյանը նաև հավելեց, որ որոշումը կայացվել է պատերազմից խուսափելու համար, իսկ ԱԳ նախարարը՝ Արա Այվազյանը, ով ասում էր, որ տեղյակ չի եղել այդ որոշումից, իրականում ներկա է եղել այդ քննարկումներին։ Փաշինյանի պնդմամբ որոշումը կայացվել է Սյունիքում ստրատեգիական նշանակության ճանապարհը չկորցնելու նկատառումով։
ArmLur.am-ի ձեռքի տակ են հայտնվել Սյունիքում զորքերի հետ քաշման որոշման քննարկումների մասնակիցների ցանկը։ Ընդ որում, Սյունիքում զորքերի հետ քաշման որոշման քննարկումները եղել են մի քանի անգամ, որին մասնակցել են նաև ԱԳ նախկին նախարար Արա Այվազյանը և ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանը և վերջինիս տեղակալը։
Ստորև ներկայացնում ենք Սյունիքում զորքերի հետ քաշման հրամանի որոշման քննարկումներն ու դրանց մասնակիցների ցուցակը։