«Պատիվ ունեմ». Իշխանությունները չէին ուզում, որպեսզի ԶԼՄ-ներն ու հասարակությունն իմանան առաջնագծում իրավիճակի մասին
«Իրավիճակը Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության շփման գծում, ինչպես նաեւ սահմանագծման հարցերը» թեմայով խորհրդարանի նիստն դռնփակ անցկացվեց մի քանի պատճառներով։ Այս մասին հոկտեմբերի 29-ին Ազգային ժողովում ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» դաշինքի պատգամավոր, անվտանգության հարցերով փորձագետ Տիգրան Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով` իշխանությունները մտահոգված էին, որ ԶԼՄ-ներն ու հասարակությունն ի վերջո կիմանան առաջնագծում տիրող իրական վիճակի մասին:
«Նրանք, օրինակ, կարող էին ֆիքսել, որ կառավարության կողմից ուղարկված հանրապետության սահմանապահ զորքերի եւ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ներկայացուցիչները կամ կոմպետենտ չեն եւ չկարողացան պատասխանել քաղաքացիներին հուզող հարցերին, որոնք, առաջին հերթին, վերաբերում էին ներկա իրավիճակին, կամ չէին կարող ամբողջական տեղեկատվություն տրամադրել թեմաների վերաբերյալ, որոնց մասին, ըստ էության, պետք է իմանային։ Սա նշանակում է, որ սահմանների սահմանազատման խնդիրը շարունակում է մնալ օդում կախված»,- պարզաբանեց Աբրահամյանը։