Բողոքներ «Վեոլիա Ջուր» ընկերությունից․ ինչ խնդիրներ ու լուծումներ է մատնանշում ՀԾԿՀ-նԲրազիլացին վերադարձավ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակում կասկածելի ծրար է հայտնաբերվել և ուղարկվել կենսաբանական լաբորատորիաԲացահայտվել է կաշառքի միջնորդության պատրվակով ոստիկանության նախկին պաշտոնատար անձի կողմից գումար ստանալու դեպքՄարդու իրավունքների պաշտպանի աջակցությամբ սոցիալապես անապահով ընտանիքին վերադարձվել է բժշկական ծառայությունների համար նախապես վճարված գումարըՁմեռային Օլիմպիական խաղեր․ Հայաստանի ներկայացուցիչների ելույթների ժամանակացույցըՆապոլին և Ռոման չպարզեցին հաղթողինՄեսին հնարավոր է չմասնակցի այս տարվա ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնությանըՔնելուց առնվազն 3 ժամ առաջ այևս սնունդ չընդունելը կարող է բարելավել սրտանոթային և նյութափոխանակության առողջությունըՄագնուս Կարլսենը՝ Ֆիշերի շախմատի աշխարհի չեմպիոնՓետրվարի 17-ին Անտարկտիդայի երկնքում տեղի կունենա արեգակնային օղակաձև խավարումԱՄՆ գլխավոր դատախազին քննադատել են Էպշտեյնի բոլոր ֆայլերը «հրապարակելու» մասին հայտարարությունից հետո«Al-Beruniy» մրցաշար. hայ շախմատիստներն առաջատարների թվում ենՀայաստանի որոշ ռազմարդյունաբերական ընկերություններ ռազմական արտադրանք արտահանելու լիցենզիա են ստացելՂազախստանում անհայտ անձինք ավերել են 2025 թվականին կառուցված ամբարտակի մի մասըՀայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի առաջնության հաղթողներըԹոշակառուները կստանան Միասնական սոցծառայության օժանդակությունը բանկային քարտի առաքման հարցումԻտալիայի հայտնի «Սիրո կամարը» փլուզվել է Սուրբ Վալենտինի գիշերը Համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում. ինչ վիրուսներ են շրջանառվումԴատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել էԻրանը պետք է հրաժարվի հարստացված ուրանից. Նեթանյահու«Խաղաղության խորհրդում» Ռուսաստանի և Բելառուսի դիրքորոշումը կլինի միասնական. Լուկաշենկո«SAFE YOU»-ն ՆԳՆ ոստիկանության թիրախային գործիք՝ ընտանեկան բռնության դեմ պայքարում (տեսանյութ)Նոյեմբերյանի համայնքային ոստիկաններին է հանձնվել երկու հետախուզվողԲոլոր կենսաթոշակառուները հնարավորություն կունենան օգտվել հետվճարային համակարգիցԺնեւում կայանալիք բանակցություններում կքննարկվի նաեւ տարածքների հարցը. ՊեսկովՄյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում պանելային քննարկմանն ընդգծվել է TRIPP-ի կարևորությունըԱնվավեր փաստաթուղթ ունենալը խոչնդոտ կառաջացնի բանկերումԲանկային սպասարկում չունեցող կենսաթոշակառուների և նպաստառուների համար բանկը կընտրվի ավտոմատՀՀ-ում ԱԲ-ի տվյալների կենտրոն կկառուցվի. ՀայրապետյանՈւկրաինայի և Իրանի շուրջ բանակցությունները տեղի կունենան միաժամանակ«MIF»-ը տրամադրում է կրթաթոշակ գիտական հետազոտություն անցկացնելու նպատակովԳերմանիան միգրացիոն քաղաքականության շրջանակում կես տարով կերկարաձգի սահմանային վերահսկողությունը. BildՄիջուկային փորձագետների հետ այսօր հանդիպելու եմ Ռաֆայել Գրոսիի հետ. Աբբաս ԱրաղչիՆեթանյահուն պահանջել է ՀԱՄԱՍ-ից հանձնել բոլոր հրաձգային զինատեսակներըԼիբանանում իսրայելական ԱԹՍ-ն հարձակվել է դպրոցական ավտոբուսի վրաԲիլ Գեյթսը Չինաստանում քննարկել է գյուղատնտեսությունը, բժշկությունն ու ԱԲ ոլորտըԱՄՆ-ն մտադիր է Եվրոպայում կրճատել իր ռազմական ներկայությունըՀօգուտ Հայաստանի՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ. Գլխավոր դատախազությունԳալուշչենկոյի գործով կացնեն նաև նրա կինն ու երեխաներըՔուրդերի իրավունքները պաշտպանվում են Եվրամիության շատ ներկայացուցիչների կողմիցՀունվարին էլեկտրաէներգիայի հավելագրում չի արձանագրվել. ՀԷՑՈւկրաինացիների 90%-ը դեմ է ընտրությունների անցկացմանը. ԶելենսկիԱՄՆ-ում առաջին անգամ օդային ճանապարհով տեղափոխել են փոքր միջուկային ռեակտորՊԵԿ-ը հիշեցնում է 2025 թ․-ի հաշվետու տարվա համար հայտարարագրի ներկայացման ժամկետների մասինՌումինիայի նախագահը կմասնակցի Վաշինգտոնում կայանալիք Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստինԱՄՆ-ն հայտնել է Հնդկական օվկիանոսում «Veronica III» տանկերի կալանավորման մասինԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղհասարակության ներկայացուցիչներինԱմփոփվել են Շիրակի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքներըՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. լեռնադահուկորդ Հարություն Հարությունյանի արդյունքը
Կորսված հաղթանակ․ Դավաճանությո՞ւն, թե՞ անգրագիտություն քննարկումը՝ ՈւՂԻՂ
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը կազմակերպել է քննարկում 44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ։
Քննարկման նախաբանում ասվում է․ «44-օրյա պատերազմը Հայաստանի պատմագրության մեջ կմնա որպես ամենաարյունալի, ամենահերոսական, սակայն միևնույն ժամանակ ամենախորհրդավոր դրվագներից մեկը: 44 օր Հայ զինվորը կյանքի և մահվան պայքար էր մղում ագրեսոր թշնամու դեմ` չխնայելով իր կյանքն ու առողջությունը: Սակայն այդ նույն ժամանակահատվածումմարտնչող Հայ զինվորի թիկունքում Հայաստանի քաղաքական իշխանությունները` ռազմական էլիտայի որոշ ներկայացուցիչների հետ, քաղաքական դավեր էին նյութում` փոշիացնելով և զրոյացնելով Հայ զինվորի կողմից ռազմի դաշտում ձեռք բերած հաջողություններն ու ձեռքբերումները:
Ռազմական գործողությունների ավարտից հետո ի հայտ են եկել բազմաթիվ փաստեր և տեղեկություններ, որոնց համադրումն ու խորքային վերլուծությունը աներկբայորեն վկայում են Հայ ժողովրդի և Հայկական պետականության դեմ մանրակրկիտ մշակված դավադրության մասին, որին զոհ գնացին հազարավոր հայորդիներ և Հայկական երկրորդ պետության` Արցախի ինքնիշխան տարածքի 2/3-ը, աննախադեպ ստորացվեց Հայի արժանապատվությունը, Հայաստանի Հանրապետությունը կորցրեց իր տարածաշրջանային սուբյեկտայինությունը:
Անցած տարվա ընթացքում բացահայտվել են արյունալի և դավադիր պատերազմի բազմաթիվ դրվագներ, որոնք վկայում են վաղօրոք մշակված և մանրակրկիտ մշակված պետական դավաճանության մասին: Սակայն մեր հասարակության մի ստվար զանգված դեռևս կարծում է, որ ամոթալի պարտությունը ռազմաքաղաքականիշխանության անգրագիտության և նախկինում թույլ տրված աններելի սխալների հետևանք էր: Բազմաթիվ անպատասխան հարցեր են մնացել, իսկ Հայրենիքի դավաճանությանկասկածը օրեցօր խորանում է հասարակության մեջ և արգելակում Հայկական պետությունների արհարվիրքից ուշքի գալու և նորովի վերակազմակերպվելու բոլոր հնարավորությունները:
Պանելային քննարկման նպատակն է Հայաստանի անվանի քաղաքական և հասարակական գործիչների, բարձր որակավորում ունեցող փորձագետների հետ վերլուծել Հայաստանի հասարակությանը ներկայացնել պատերազմի պարտության իրական և խորքային պատճառները, ինչպես նաև բացահայտել, թե ինչպիսի ներքաղաքական, տարածաշրջանային և աշխարհաքաղաքական շարժառիթներ են եղել Փաշինյանի քաղաքական վարքագծի հիմքում, ինչ գործոններ են ազդել նրա կողմից կարևորագույն որոշումների կայացման վրա, մասնակցել են արդյոք Հայաստանի ռազմական իշխանության բարձրագույն ներկայացուցիչները այս որոշումների կայացմանը և ունեին արդյոք հնարավորություն ազդել ճակատագրական որոշումների ընդունման վրա»:
Քննարկումը երկու մասից է բաղկացած։
Մասնակցում են քաղաքական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Անժելա Էլիբեկովան, Քաղաքական գիտությունների դոկտոր, Էներգետիկ անվտանգության ինստիտուտի տնօրեն, էներգետիկ և տրանսպորտային անվտանգության փորձագետ Վահե Դավթյանը, տարածաշրջանային և միջէթնիկ հակամարտությունների փորձագետ, քաղաքական մեկնաբան Նաիրի Հոխիկյանը, Ամերիկյան հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն, ամերիկագետ Սուրեն Սարգսյանը, պատմական գիտությունների թեկնածու, ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Արմեն Մանվելյանը, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի անդամ Տիգրան Աբրահամյանը, «Ռազմինֆո» կայքի համակարգող, ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի անդամ Արթուր Ղազինյանը, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը, ՀՀԿ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը։
Պանելային քննարկման մոդերատորներն են «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը և քաղաքական մեկնաբան Դավիթ Սարգսյանը։
Քննարկումն առաջարկում ենք դիտել ուղիղ հեռարձակմամբ։