Բողոքներ «Վեոլիա Ջուր» ընկերությունից․ ինչ խնդիրներ ու լուծումներ է մատնանշում ՀԾԿՀ-նԲրազիլացին վերադարձավ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակում կասկածելի ծրար է հայտնաբերվել և ուղարկվել կենսաբանական լաբորատորիաԲացահայտվել է կաշառքի միջնորդության պատրվակով ոստիկանության նախկին պաշտոնատար անձի կողմից գումար ստանալու դեպքՄարդու իրավունքների պաշտպանի աջակցությամբ սոցիալապես անապահով ընտանիքին վերադարձվել է բժշկական ծառայությունների համար նախապես վճարված գումարըՁմեռային Օլիմպիական խաղեր․ Հայաստանի ներկայացուցիչների ելույթների ժամանակացույցըՆապոլին և Ռոման չպարզեցին հաղթողինՄեսին հնարավոր է չմասնակցի այս տարվա ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնությանըՔնելուց առնվազն 3 ժամ առաջ այևս սնունդ չընդունելը կարող է բարելավել սրտանոթային և նյութափոխանակության առողջությունըՄագնուս Կարլսենը՝ Ֆիշերի շախմատի աշխարհի չեմպիոնՓետրվարի 17-ին Անտարկտիդայի երկնքում տեղի կունենա արեգակնային օղակաձև խավարումԱՄՆ գլխավոր դատախազին քննադատել են Էպշտեյնի բոլոր ֆայլերը «հրապարակելու» մասին հայտարարությունից հետո«Al-Beruniy» մրցաշար. hայ շախմատիստներն առաջատարների թվում ենՀայաստանի որոշ ռազմարդյունաբերական ընկերություններ ռազմական արտադրանք արտահանելու լիցենզիա են ստացելՂազախստանում անհայտ անձինք ավերել են 2025 թվականին կառուցված ամբարտակի մի մասըՀայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի առաջնության հաղթողներըԹոշակառուները կստանան Միասնական սոցծառայության օժանդակությունը բանկային քարտի առաքման հարցումԻտալիայի հայտնի «Սիրո կամարը» փլուզվել է Սուրբ Վալենտինի գիշերը Համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում. ինչ վիրուսներ են շրջանառվումԴատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել էԻրանը պետք է հրաժարվի հարստացված ուրանից. Նեթանյահու«Խաղաղության խորհրդում» Ռուսաստանի և Բելառուսի դիրքորոշումը կլինի միասնական. Լուկաշենկո«SAFE YOU»-ն ՆԳՆ ոստիկանության թիրախային գործիք՝ ընտանեկան բռնության դեմ պայքարում (տեսանյութ)Նոյեմբերյանի համայնքային ոստիկաններին է հանձնվել երկու հետախուզվողԲոլոր կենսաթոշակառուները հնարավորություն կունենան օգտվել հետվճարային համակարգիցԺնեւում կայանալիք բանակցություններում կքննարկվի նաեւ տարածքների հարցը. ՊեսկովՄյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում պանելային քննարկմանն ընդգծվել է TRIPP-ի կարևորությունըԱնվավեր փաստաթուղթ ունենալը խոչնդոտ կառաջացնի բանկերումԲանկային սպասարկում չունեցող կենսաթոշակառուների և նպաստառուների համար բանկը կընտրվի ավտոմատՀՀ-ում ԱԲ-ի տվյալների կենտրոն կկառուցվի. ՀայրապետյանՈւկրաինայի և Իրանի շուրջ բանակցությունները տեղի կունենան միաժամանակ«MIF»-ը տրամադրում է կրթաթոշակ գիտական հետազոտություն անցկացնելու նպատակովԳերմանիան միգրացիոն քաղաքականության շրջանակում կես տարով կերկարաձգի սահմանային վերահսկողությունը. BildՄիջուկային փորձագետների հետ այսօր հանդիպելու եմ Ռաֆայել Գրոսիի հետ. Աբբաս ԱրաղչիՆեթանյահուն պահանջել է ՀԱՄԱՍ-ից հանձնել բոլոր հրաձգային զինատեսակներըԼիբանանում իսրայելական ԱԹՍ-ն հարձակվել է դպրոցական ավտոբուսի վրաԲիլ Գեյթսը Չինաստանում քննարկել է գյուղատնտեսությունը, բժշկությունն ու ԱԲ ոլորտըԱՄՆ-ն մտադիր է Եվրոպայում կրճատել իր ռազմական ներկայությունըՀօգուտ Հայաստանի՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ. Գլխավոր դատախազությունԳալուշչենկոյի գործով կացնեն նաև նրա կինն ու երեխաներըՔուրդերի իրավունքները պաշտպանվում են Եվրամիության շատ ներկայացուցիչների կողմիցՀունվարին էլեկտրաէներգիայի հավելագրում չի արձանագրվել. ՀԷՑՈւկրաինացիների 90%-ը դեմ է ընտրությունների անցկացմանը. ԶելենսկիԱՄՆ-ում առաջին անգամ օդային ճանապարհով տեղափոխել են փոքր միջուկային ռեակտորՊԵԿ-ը հիշեցնում է 2025 թ․-ի հաշվետու տարվա համար հայտարարագրի ներկայացման ժամկետների մասինՌումինիայի նախագահը կմասնակցի Վաշինգտոնում կայանալիք Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստինԱՄՆ-ն հայտնել է Հնդկական օվկիանոսում «Veronica III» տանկերի կալանավորման մասինԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղհասարակության ներկայացուցիչներինԱմփոփվել են Շիրակի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքներըՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. լեռնադահուկորդ Հարություն Հարությունյանի արդյունքը
Իրավական հիմք ունեցող քարտեզը 20֊ականների քարտեզն է. ԱԽ քարտուղար
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ կառավարության նիստից հետո անդրադարձել է նոյեմբերի առաջին տասնօրյակում սպասվող նոր եռակողմ փաստաթղթի ստորագրմանը։ Վերջինս հայտարարել է, որ այս պահին նման բան չի նախատեսվում։
«Մենք հայտարարել ենք, որ պատրաստ ենք սահմանազատման և սահմանագծման գործընթաց սկսել։ Նաև պատրաստ ենք այդ աշխատանքային խմբի բոլոր առաջարկությունները, որոնք եղել են, սկսենք կոնկրետ հարցեր քննարկելուց»։
Գրիգորյանը նշեց, որ Երևանի մոտեցումն այն է, որ ՀՀ և ադրբեջանական ԶՈՒ-երը տեղակաման վայրից հետ քաշվեն հայելային եղանակով, այդ տարածքներում տեղակայվեն ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանապահ զորքերը և սկսեն սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը։ Ըստ Գրիգորյանի՝ մինչև նոյեմբերի 10-ը որևիցե այդպիսի բան չի նախատեսվում, բայց պատրաստակամություն ենք հայտնել այդ աշխատանքներն սկսելու հարցում։
Ըստ Գրիգորյանի՝ նոյեմբերի 9-ին նոր եռակողմ փաստաթղթի ստորագրման մասին շրջանառվող տեղեկությունը հանրության շրջանում աժիոտաժ սկսելու և ընդդիմությանն աջակցելու համար է։ ԱԽ քարտուղարը նշեց նաև, որ Հայաստանի համար սահամանազատման և սահմանագծման համար խանգարող հանգամանք չկա՝ պատրաստ են սկսել գործընթացներն ու Ադրբեջանից սպասում են դրական ազդակի։ Գրիգորյանն՝ անդրադառնալով նախապայմաններին, նշեց, որ տեղյակ չէ՝ ի՞նչն է խանգարում Ադրբեջանին սկսել գործընթացը։
ԱԽ քարտուղարն անդրադարձել է նաև սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի հիմք հանդիսացող քարտեզներին, որոնք ըստ Վլադիմիր Պուտինի, պահվում են ՌԴ ԳՇ-ում։
«Խորհրդային միության տարիներին սահմանազատման առաջին գործընթացը հենց 20-ականներին՝ 26-27-ին է սկսվել, որն ավարտվել է 29-ին։ Դրանից հետո ձևավորված քարտեզների հիմքը եղել է հենց այդ թվականների քարտեզները։ Շրջանառության մասին խոսք չկա։ Աշխատանքային խումբը քննարկում է, թե ինչպե՞ս սկսել գործընթացը, ո՞րը հիմք ընդունել»։
ԱԽ քարտուղարը հայտարարեց, որ այս պահին հստակություն չկա, քննարկումներ են ընթանում ու եթե տեղեկություններ լինեն՝ կհայտարարեն։ Գրիգորյանը մանրամասնեց, որ քարտեզների միջև տարբերություն կա։
«Միակ իրավական հիմքով քարտեզը 20-ականների քարտեզն է՝ մի մասը նշում է 1926, մյուսը՝ 1929 թվականների քարտեզների մասին։ Այդ հարցում միասնական մոտեցում չկա, բայց հիմնական քարտեզը դա է»,- ասաց Գրիգորյանը։