Սովետական քարտեզներով առաջնորդվելը նեղացնում է մեր բանակցային հնարավորությունները
Հայաստանը հետպատերազմական ժամանակահատվածում սահմանազատման գործընթաց իրականացնելու և դրանից շահած դուրս գալու հնարավորություն չունի։ Խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Վերջինս նշեց, որ սահմանազատման գործընթաց ինչ-որ փուլում պետք է լինի, բայց այդ հարցում շտապողականություն չպետք է լինի։
«Իշխանություններն անընդհատ հղում են անում այս կամ այն թվականների քարտեզին։ Սովետական ժամանակահատվածում տեղի ունեցած վարչական փոփոխությունները միջազգային իրավունքի առումով մեզ համար պարտադիր չեն, այդ փոփոխությունները եղել են Հայաստանի, Ադրբեջանի և Խորհրդային միության սահմանադրությունների խախտումներով։ Ի սկզբանե հայտարարել, որ առաջնորդվում ենք սովետական քարտեզներով, նեղացնում է մեր բանակցային հնարավորությունները»,-ասաց Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա հավելեց, որ որպես բանակցությունների նյութ կարելի է հաշվի առնել քարտեզները, բայց ամբողջության մեջ միայն այդ քարտեզների վրա հիմնվելը Հայաստանի ու Արցախի շահերից չի բխում։