Նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Ռամիզ Մեհտիևը, որը մեղադրվում է առանձնապես ծանր հանցագործությունների մեջ, ինչպիսիք են՝ պետական դավաճանությունը, Ադրբեջանի նախագահին սպանելու, իշխանությունը բռնի զավթելու փորձը և փողերի լվացումը, ակտիվացրել է իրավական պաշտպանությունը իր փաստաբանների միջոցով:
Ռամիզ Մեհտիևը՝ Ալիևի դեմ մահափորձ իրականացնելու, իշխանությունը բռնի զավթելու մեղադրանքների մասին
Մեհտիևի վարչական պալատը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել մի շարք դատական որոշումների դեմ, որոնք, նրանց կարծիքով, կապ ունեն քաղաքական գործչի տնային կալանքի նշանակման հետ։ Բողոքը նախապատրաստելու համար պաշտպանները ծանոթացել են պետական անվտանգության ծառայության կողմից հարուցված քրեական գործի նյութերին, ինչպես նաև Սաբաիլի շրջանային դատարանի որոշումներին, որոնք ընդունվել են ՊԱԾ-ի միջնորդությամբ:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվում դատարանի 2025 թվականի օգոստոսի 13-ի որոշմանը, որով թույլատրվել է Մեհտիևի նկատմամբ համալիր օպերատիվ-տեխնիկական միջոցառումների իրականացումը։ Հենց այս որոշումն է, ըստ դիտորդների, առանցքային դեր խաղացել նախկին ազդեցիկ պաշտոնյայի բացահայտման գործում։
Ներկայումս 87-ամյա Ռամիզ Մեհտիևը գտնվում է տնային կալանքի տակ: Նա և իր մերձավորները դեռևս զերծ են մնում առաջադրված մեղադրանքների վերաբերյալ հրապարակային մեկնաբանություններից:
Հավելենք՝ Մեհտիևի ընտանիքի անդամները ևս հսկողության տակ են, նրանք չեն կարող լքել Ադրբեջանի Հանրապետությունը։