ՀՀ-ում ԱԲ-ի տվյալների կենտրոն կկառուցվի. ՀայրապետյանՈւկրաինայի և Իրանի շուրջ բանակցությունները տեղի կունենան միաժամանակ«MIF»-ը տրամադրում է կրթաթոշակ գիտական հետազոտություն անցկացնելու նպատակովԳերմանիան միգրացիոն քաղաքականության շրջանակում կես տարով կերկարաձգի սահմանային վերահսկողությունը. BildՄիջուկային փորձագետների հետ այսօր հանդիպելու եմ Ռաֆայել Գրոսիի հետ. Աբբաս ԱրաղչիՆեթանյահուն պահանջել է ՀԱՄԱՍ-ից հանձնել բոլոր հրաձգային զինատեսակներըԼիբանանում իսրայելական ԱԹՍ-ն հարձակվել է դպրոցական ավտոբուսի վրաԲիլ Գեյթսը Չինաստանում քննարկել է գյուղատնտեսությունը, բժշկությունն ու ԱԲ ոլորտըԱՄՆ-ն մտադիր է Եվրոպայում կրճատել իր ռազմական ներկայությունըՀօգուտ Հայաստանի՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ. Գլխավոր դատախազությունԳալուշչենկոյի գործով կացնեն նաև նրա կինն ու երեխաներըՔուրդերի իրավունքները պաշտպանվում են Եվրամիության շատ ներկայացուցիչների կողմիցՀունվարին էլեկտրաէներգիայի հավելագրում չի արձանագրվել. ՀԷՑՈւկրաինացիների 90%-ը դեմ է ընտրությունների անցկացմանը. ԶելենսկիԱՄՆ-ում առաջին անգամ օդային ճանապարհով տեղափոխել են փոքր միջուկային ռեակտորՊԵԿ-ը հիշեցնում է 2025 թ․-ի հաշվետու տարվա համար հայտարարագրի ներկայացման ժամկետների մասինՌումինիայի նախագահը կմասնակցի Վաշինգտոնում կայանալիք Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստինԱՄՆ-ն հայտնել է Հնդկական օվկիանոսում «Veronica III» տանկերի կալանավորման մասինԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղհասարակության ներկայացուցիչներինԱմփոփվել են Շիրակի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքներըՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. լեռնադահուկորդ Հարություն Հարությունյանի արդյունքըՄեր Սահմանադրությունը խոչընդոտ չէ խաղաղության պայմանագիրը կնքելու համար․ ՊապոյանՎրաստանը մայիսի 8-ը հայտարարել է Գինու ազգային օրՏեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստըԻսրայելի կառավարությունը հաստատել է Արևմտյան ափի հողերի գրանցման գործընթացըՋոնաթան Փաուելը դիտարկում է մինչև տարեվերջ հրաժարական տալու հնարավորությունըՀամոզված ենք, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև դաշնակցային փոխգործակցությանն այլընտրանք չկա․ ԳալուզինՎարդենյաց լեռնանցքը կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար փակ էՎթարային ջրանջատում Կոտայքի մարզումՀրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջՈր կանայք են հայտնվել ՔՊ ցուցակի առաջին 50 հորիզոնականներում Մեծ Բրիտանիան նախատեսում է ամռանն արգելել սոցցանցերի օգտագործումը 16 տարեկանից փոքր երեխաների համարԱՄՆ-ին պետք չէ, որ Եվրոպան լինի ԱՄՆ վասալը․ Ռուբիո«Մոլորակը առանց աղբի և թափոնի»Բնակարանային գողություններ կատարելու համար մեղադրվող անձը հանձնվել է Ավստրիայի իրավասու մարմիններինՔիմ Քարդաշյան, Դոնալդ Թրամփ․ ԱՄՆ գլխավոր դատախազը հրապարակել է այն հայտնիների ամբողջական ցուցակը, որոնց անունները հանդիպում են Էփշթեյնի ֆայլերումՔաղաքապետը փոսալցման աշխատանքների վերաբերյալ հանձնարարականներ է տվելՄեդվեդևը բացատրել է, թե որքան կապրի Զելենսկին՝ Պուտինի մասին իր խոսքերից հետոՄեծ Պահք. Օր 1Ավազի մաքրման աշխատանքներում խնդիր ունենք. քաղաքապետը հանձնարարական է տվելԷլեկտրաէներգիայի ընդհատումներ Երևանում և մարզերումԵթե ԱՄՆ-ն քննարկի պատժամիջոցների վերացման հարցը, Իրանը պատրաստ կլինի փոխզիջումների. ԱԳ փոխնախարարՀայ գեղասահորդները պայքարը կշարունակեն փետրվարի 16-ինՈւկրաինայի էներգետիկայի նախկին նախարարը ձերբակալվել է երկրից հեռանալու փորձի ժամանակՄագնուս Կարլսենը՝ Ֆիշերի շախմատի աշխարհի չեմպիոն Ռուսաստանը գերտերություն չէ, նրա առավելագույն պահանջները չեն կարող բավարարվել բանակցություններում․ Կայա ԿալլասՊատրիարք Կիրիլն արգելել է ռուսներին աղոթել աշխատավարձի բարձրացման համարԻրանի արտգործնախարարը մեկնել է Շվեյցարիա՝ ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններիՔՊ–ն հրապարակեց քվեարկության արդյունքները. Հայտնի են հաջողակ 50 անձանց անուններըՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունն այսօր փակ կլինի
Տարածքային գրասենյակները՝ քաղաքական նպատակների համար
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. Միասնական սոցիալական ծառայությունների մարզային գրասենյակների ղեկավարներն ակտիվորեն մասնակցում են տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին։ «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ սոցծառայություների ղեկավարները ոչ թե իշխող «Քաղաքացիական պայմանագրի» կողմից են առաջադրվում, այլ «Ապրելու երկիր» կուսակցությունից, որի հիմնադիրները նախկինում աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարներ եղած Մեսրոպ Առաքելյանն ու Մանե Թանդիլյանն են։
Այսպես, Միասնական սոցիալական ծառայությունների Գյումրիի տարածքային կենտրոնի պետ Կարեն Մալխասյանն առաջադրվել էր հայրենի Գյումրիում, Արմեն Այվազյանը, որ նույն կառույցի վանաձորյան գրասենյակի ղեկավարն է, նորից «Ապրելու երկիր» կուսակցությունից առաջադրվել է Վանաձորում։ Այդ մասին նա, ի դեպ, Facebook-ի իր էջում էլ է գրառում կատարել։ Աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, սակայն, մտահոգիչ ու արտառոց որևէ բան չի տեսնում վերոնշյալ առաջադրումների մեջ։ «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում նշեց, որ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի իրավունք ունի առաջադրվելու, ընտրությունների մասնակցելու ու ընտրվելու, կարճ ասած՝ արտահայտելու քաղաքական իր դիրքորոշումը։
«Բայց մի բան հստակ է. կլինի Աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարության, թե, օրինակ, Տարածքային կառավարման նախարարության աշխատակից, քաղաքական տարբեր ցուցակներով կարող է ներկայացվել, եթե սահմանաված կարգից դուրս ու աշխատանքային պարտականություններին հակասող բան չի արել: Եթե, օրինակ, իմանամ, որ Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոնի աշխատակիցը կամ կենտրոնը ղեկավարող որևիցե անձ օգտագործում է իր լիազորությունները, վստահեցնում եմ՝ դա հենց այնպես չի անցնի գնա»,- մեզ հետ զրույցում շեշտեց նախարարը։
Ստացվում է՝ նախկին նախարարներ Մանե Թանդիլյանը և Մեսրոպ Առաքելյանը, որ ընդդիմադրի դիրքերից են հանդես գալիս, քննադատում իշխանությանը, կարողանում են օգտագործել սոցապնախարարության տարածքային գրասենյակները իրենց քաղաքական նպատակների համար»: