ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղհասարակության ներկայացուցիչներինԱմփոփվել են Շիրակի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքներըՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. լեռնադահուկորդ Հարություն Հարությունյանի արդյունքըՄեր Սահմանադրությունը խոչընդոտ չէ խաղաղության պայմանագիրը կնքելու համար․ ՊապոյանՎրաստանը մայիսի 8-ը հայտարարել է Գինու ազգային օրՏեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստըԻսրայելի կառավարությունը հաստատել է Արևմտյան ափի հողերի գրանցման գործընթացըՋոնաթան Փաուելը դիտարկում է մինչև տարեվերջ հրաժարական տալու հնարավորությունըՀամոզված ենք, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև դաշնակցային փոխգործակցությանն այլընտրանք չկա․ ԳալուզինՎարդենյաց լեռնանցքը կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար փակ էՎթարային ջրանջատում Կոտայքի մարզումՀրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջՈր կանայք են հայտնվել ՔՊ ցուցակի առաջին 50 հորիզոնականներում Մեծ Բրիտանիան նախատեսում է ամռանն արգելել սոցցանցերի օգտագործումը 16 տարեկանից փոքր երեխաների համարԱՄՆ-ին պետք չէ, որ Եվրոպան լինի ԱՄՆ վասալը․ Ռուբիո«Մոլորակը առանց աղբի և թափոնի»Բնակարանային գողություններ կատարելու համար մեղադրվող անձը հանձնվել է Ավստրիայի իրավասու մարմիններինՔիմ Քարդաշյան, Դոնալդ Թրամփ․ ԱՄՆ գլխավոր դատախազը հրապարակել է այն հայտնիների ամբողջական ցուցակը, որոնց անունները հանդիպում են Էփշթեյնի ֆայլերումՔաղաքապետը փոսալցման աշխատանքների վերաբերյալ հանձնարարականներ է տվելՄեդվեդևը բացատրել է, թե որքան կապրի Զելենսկին՝ Պուտինի մասին իր խոսքերից հետոՄեծ Պահք. Օր 1Ավազի մաքրման աշխատանքներում խնդիր ունենք. քաղաքապետը հանձնարարական է տվելԷլեկտրաէներգիայի ընդհատումներ Երևանում և մարզերումԵթե ԱՄՆ-ն քննարկի պատժամիջոցների վերացման հարցը, Իրանը պատրաստ կլինի փոխզիջումների. ԱԳ փոխնախարարՀայ գեղասահորդները պայքարը կշարունակեն փետրվարի 16-ինՈւկրաինայի էներգետիկայի նախկին նախարարը ձերբակալվել է երկրից հեռանալու փորձի ժամանակՄագնուս Կարլսենը՝ Ֆիշերի շախմատի աշխարհի չեմպիոն Ռուսաստանը գերտերություն չէ, նրա առավելագույն պահանջները չեն կարող բավարարվել բանակցություններում․ Կայա ԿալլասՊատրիարք Կիրիլն արգելել է ռուսներին աղոթել աշխատավարձի բարձրացման համարԻրանի արտգործնախարարը մեկնել է Շվեյցարիա՝ ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններիՔՊ–ն հրապարակեց քվեարկության արդյունքները. Հայտնի են հաջողակ 50 անձանց անուններըՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունն այսօր փակ կլինիԱյսօրվանից սկսվում է Մեծ ՊահքըԽոշոր ավտովթար՝ Գեղարքունիքի մարզում․ կա 5 վիրավորԴռները բացե´ք, գարուն է գալիս. Գագիկ ՍուրենյանՀայտնի են Ծանրամարտի Հայաստանի առաջնության չեմպիոններն ու մեդալակիրներըՀայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը զգուշացնում է«Զայեդ» մարդկային եղբայրության մրցանակն ունի 1 մլն դոլար մրցանակային ֆոնդ, որը Հայաստանը Ադրբեջանի հետ կիսել է․ Նիկոլ ՓաշինյանԱնչելոտին Աշխարհի առաջնությունից առաջ կերկարաձգի պայմանագրի ժամկետըՎրացական կողմը հերքել է Օվերչուկի խոսքերը աբխազական երկաթուղու գործարկման մասինՀայաստանն ու Թուրքիան համաձայնության են եկել ուղիղ ցամաքային առևտրի շուրջՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. Միքայել Միքայելյանը 53-րդն էՀրդեհի ահազանգ խանութ-սրահներից մեկի պահեստում (թարմացված)Խուդաթյանն ու Կոպիրկինը քննարկել են ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հարցերԱռգրավվել է հալյուցինոգեն սնկերով հարյուր փաթեթ․ Երևանի քրեական ոստիկանների բացահայտումը (տեսանյութ)Քննարկել են պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-ԱՄՆ համագործակցությանը վերաբերող հարցերՌուսաստանի և Վրաստանի միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման մասին խոսք չկա. Վրացական երկաթուղիՁմեռային Օլիմպիական խաղեր․ Հայաստանն այսօր ունի մեկ մասնակիցԱնցկացվել է Հայաստան-ԵՄ երիտասարդական առաջին համաժողովըԱՄՆ-ն հաստատել է իր ուժերի դուրսբերումը Սիրիայի Ալ Թանֆ ռազմաբազայից
Ուկրաինայի էներգետիկայի նախկին նախարարը ձերբակալվել է երկրից հեռանալու փորձի ժամանակ
Ուկրաինայի հակակոռուպցիոն մարմինները ձերբակալել են երկրի էներգետիկայի նախկին նախարարին՝ պետական սահմանը հատելու փորձի ժամանակ։ Նրա անունը պաշտոնապես չի հրապարակվել, սակայն մի շարք ուկրաինական առաջատար լրատվամիջոցներ հայտնում են, որ խոսքը Գերման Գալուշչենկոյի մասին է, գրում է BBC-ին։
Գերման Գալուշչենկոն, որը անցյալ տարի ստիպված էր լքել իր կառավարության պաշտոնը՝ կոռուպցիոն սկանդալի պատճառով, ըստ տեղեկությունների ձերբակալվել է Ուկրաինայից մեկնող գնացքում։ Նա այն մի քանի կառավարական գործիչներից մեկն էր, որոնք ներգրավված էին նոյեմբերին 100 միլիոն դոլարի (75 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ) հափշտակության ենթադրյալ սխեմայում։
Սկանդալը սպառնում էր կլանել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու վարչակազմը, որը իշխանության եկավ Ռուսաստանի լայնածավալ ներխուժումից առաջ՝ կոռուպցիան արմատախիլ անելու խոստումով։ Զելենսկու աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Երմակը՝ պատերազմի ընթացքում նրա ամենամոտ խորհրդականը, հրաժարական տվեց իր տան խուզարկությունից հետո։ Ո՛չ նախագահը, ո՛չ էլ Երմակը որևէ հանցանքի մեջ չեն մեղադրվել։
Սկանդալը մեծացրել է ԱՄՆ-ի կողմից ընտրություններ անցկացնելու ճնշումը, որոնք կասեցվել են 2022 թվականին պատերազմի սկզբից ի վեր՝ Ուկրաինայի սահմանադրության դրույթների պատճառով։
Ուկրաինայի ազգային կոռուպցիայի դեմ պայքարի բյուրոն (Նաբու) կիրակի օրը հայտարարության մեջ նշել է, որ իր հետաքննիչները նախկին էներգետիկայի նախարարին ձերբակալել են «պետական ​​սահմանը հատելիս»՝ «Միդասի» գործի շրջանակներում։ Նրա իրավահաջորդը՝ Սվիտլանա Գրինչուկը, նույնպես հրաժարական է տվել սկանդալում ներգրավվելուց հետո։ «Ազատ Եվրոպա» ռադիոկայանը հաղորդում է, որ նրան տեղափոխում են Կիև՝ լրացուցիչ հարցաքննության համար։
Նաբուի և Ուկրաինայի մյուս հակակոռուպցիոն մարմնի՝ մասնագիտացված հակակոռուպցիոն դատախազության (SAP) հայտարարությամբ, Գալուշչենկոն այն անձանց թվում էր, ովքեր ենթադրաբար համակարգված կերպով կաշառք են ստացել «Էներգոատոմ»-ի կապալառուներից՝ պայմանագրային արժեքի 10%-ից 15%-ի չափով։
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի մարմինները նաև հայտարարել են, որ սխեմայի շրջանակներում լվացվել են հսկայական գումարներ և հրապարակել են կանխիկով լի պարկերի լուսանկարներ։
Այնուհետև միջոցները փոխանցվել են Ուկրաինայից դուրս, այդ թվում՝ Ռուսաստան, ասել է Նաբուն։
Կոռուպցիայի դեմ պայքարը համարվում է Ուկրաինայի ԵՄ-ին միանալու հիմնական պահանջ։