ՀՀ-ում ԱԲ-ի տվյալների կենտրոն կկառուցվի. ՀայրապետյանՈւկրաինայի և Իրանի շուրջ բանակցությունները տեղի կունենան միաժամանակ«MIF»-ը տրամադրում է կրթաթոշակ գիտական հետազոտություն անցկացնելու նպատակովԳերմանիան միգրացիոն քաղաքականության շրջանակում կես տարով կերկարաձգի սահմանային վերահսկողությունը. BildՄիջուկային փորձագետների հետ այսօր հանդիպելու եմ Ռաֆայել Գրոսիի հետ. Աբբաս ԱրաղչիՆեթանյահուն պահանջել է ՀԱՄԱՍ-ից հանձնել բոլոր հրաձգային զինատեսակներըԼիբանանում իսրայելական ԱԹՍ-ն հարձակվել է դպրոցական ավտոբուսի վրաԲիլ Գեյթսը Չինաստանում քննարկել է գյուղատնտեսությունը, բժշկությունն ու ԱԲ ոլորտըԱՄՆ-ն մտադիր է Եվրոպայում կրճատել իր ռազմական ներկայությունըՀօգուտ Հայաստանի՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ. Գլխավոր դատախազությունԳալուշչենկոյի գործով կացնեն նաև նրա կինն ու երեխաներըՔուրդերի իրավունքները պաշտպանվում են Եվրամիության շատ ներկայացուցիչների կողմիցՀունվարին էլեկտրաէներգիայի հավելագրում չի արձանագրվել. ՀԷՑՈւկրաինացիների 90%-ը դեմ է ընտրությունների անցկացմանը. ԶելենսկիԱՄՆ-ում առաջին անգամ օդային ճանապարհով տեղափոխել են փոքր միջուկային ռեակտորՊԵԿ-ը հիշեցնում է 2025 թ․-ի հաշվետու տարվա համար հայտարարագրի ներկայացման ժամկետների մասինՌումինիայի նախագահը կմասնակցի Վաշինգտոնում կայանալիք Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստինԱՄՆ-ն հայտնել է Հնդկական օվկիանոսում «Veronica III» տանկերի կալանավորման մասինԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղհասարակության ներկայացուցիչներինԱմփոփվել են Շիրակի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքներըՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. լեռնադահուկորդ Հարություն Հարությունյանի արդյունքըՄեր Սահմանադրությունը խոչընդոտ չէ խաղաղության պայմանագիրը կնքելու համար․ ՊապոյանՎրաստանը մայիսի 8-ը հայտարարել է Գինու ազգային օրՏեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստըԻսրայելի կառավարությունը հաստատել է Արևմտյան ափի հողերի գրանցման գործընթացըՋոնաթան Փաուելը դիտարկում է մինչև տարեվերջ հրաժարական տալու հնարավորությունըՀամոզված ենք, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև դաշնակցային փոխգործակցությանն այլընտրանք չկա․ ԳալուզինՎարդենյաց լեռնանցքը կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար փակ էՎթարային ջրանջատում Կոտայքի մարզումՀրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջՈր կանայք են հայտնվել ՔՊ ցուցակի առաջին 50 հորիզոնականներում Մեծ Բրիտանիան նախատեսում է ամռանն արգելել սոցցանցերի օգտագործումը 16 տարեկանից փոքր երեխաների համարԱՄՆ-ին պետք չէ, որ Եվրոպան լինի ԱՄՆ վասալը․ Ռուբիո«Մոլորակը առանց աղբի և թափոնի»Բնակարանային գողություններ կատարելու համար մեղադրվող անձը հանձնվել է Ավստրիայի իրավասու մարմիններինՔիմ Քարդաշյան, Դոնալդ Թրամփ․ ԱՄՆ գլխավոր դատախազը հրապարակել է այն հայտնիների ամբողջական ցուցակը, որոնց անունները հանդիպում են Էփշթեյնի ֆայլերումՔաղաքապետը փոսալցման աշխատանքների վերաբերյալ հանձնարարականներ է տվելՄեդվեդևը բացատրել է, թե որքան կապրի Զելենսկին՝ Պուտինի մասին իր խոսքերից հետոՄեծ Պահք. Օր 1Ավազի մաքրման աշխատանքներում խնդիր ունենք. քաղաքապետը հանձնարարական է տվելԷլեկտրաէներգիայի ընդհատումներ Երևանում և մարզերումԵթե ԱՄՆ-ն քննարկի պատժամիջոցների վերացման հարցը, Իրանը պատրաստ կլինի փոխզիջումների. ԱԳ փոխնախարարՀայ գեղասահորդները պայքարը կշարունակեն փետրվարի 16-ինՈւկրաինայի էներգետիկայի նախկին նախարարը ձերբակալվել է երկրից հեռանալու փորձի ժամանակՄագնուս Կարլսենը՝ Ֆիշերի շախմատի աշխարհի չեմպիոն Ռուսաստանը գերտերություն չէ, նրա առավելագույն պահանջները չեն կարող բավարարվել բանակցություններում․ Կայա ԿալլասՊատրիարք Կիրիլն արգելել է ռուսներին աղոթել աշխատավարձի բարձրացման համարԻրանի արտգործնախարարը մեկնել է Շվեյցարիա՝ ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններիՔՊ–ն հրապարակեց քվեարկության արդյունքները. Հայտնի են հաջողակ 50 անձանց անուններըՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունն այսօր փակ կլինի
Վերադարձ դեպի 1930-ականներ
Սյունիքի մարզպետարանի կրթության վարչության պետ Մերի Գանդալյանի լիազորությունները դադարեցվել են և սկսվել է, այսպես կոչված, ծառայողական քննություն։ Պարզվում է, տիկին Գանդալյանը համարձակություն է ունեցել, խորհրդարանական ընտրություններին, ոչ միայն չքվեարկել, հայրենիքը թշնամուն հանձնած իշխանության օգտին, այլ դեռ մի բան էլ ավել՝ ձայն տալ «Հայաստան» դաշինքին։
Պատկերացնու՞մ եք, ինչպիսի խայտառակություն։ «Ժողովրդի» իշխանության ներկայացուցիչ մարզպետն այս մասին իմանալով, «առաջարկել» է նրան ազատման դիմում գրել։ Սակայն, տիկին Գանդալյանը հաստատակամություն է ցուցաբերել և հրաժարվել դիմում գրելուց։ Եվ, բնականաբար սկսվել է՝ նկատողություններ և վերջապես, լիազորությունների դադարեցում։ Արդեն, այսպես կոչված, ծառայողական քննության արդյունքները պարզից էլ պարզ են։ Եթե անհրաժեշտություն լինի, վարչապետը կհանձնարարի ԱԱԾ պետին և Մերի Գանդալյանի կամ նրա մերձավորներից որևէ մեկին «առերևույթ» կմեղադրեն որևէ քրեական գործով և կկալանավորեն։ Այսպիսի դեպքերն արդեն սովորական են դարձել «ժողովրդավարական, իրավական» ԵԽ անդամ Հայաստանում։ Սակայն, հանրությանը ցանկանում եմ ներկայացնել իմ ճանաչած Մերի Գանդալյանին։
2005-2006թթ․ մեր կազմակերպությունը ուսումնասիրություն-դիտարկում (մոնիտորինգ) էր իրականացրել Հայաստանի մի շարք դպրոցներում, պարզելու երեխաների հանդեպ բռնությունը հանրակրթական դպրոցներում։ Հետագայում, Սյունիքի և Վայոց Ձորի մարզերի մի շարք դպրոցների, որոնցում իրականացվել էր ուսումնասիրությունը, ուսուցիչների համար կազմակերպեցինք դասընթաց-քննարկում երեխաների իրավունքները թեմայով։ Դասընթացն անցավ շատ հետաքրքիր, հատկապես մանկական հոգեբան Արմինե Գմյուրի շնորհիվ։ Դասընթացից շուրջ երեք ամիս անց, իրականացրեցինք ևս մեկ ուսումնասիրություն-դիտարկում, այն դպրոցներում, որոնց ուսուցիչները մասնակցել էին դասընթացին։ Եվ զարմանալիորեն, երեխաների նկատմամբ բռնության դեպքերը դարձել էին զրոյական երկու դպրոցներում, մեկը Գորիսի (համարը չեմ հիշում), մյուսը Կապանի թիվ 6 դպրոցում, որտեղ ուսուցչուհի էր Մերի Գանդալյանը։ Նա դասընթացի ժամանակ ստացած գիտելիքները հմտորեն կիրառել էր դպրոցում, անձամբ ստացած գիտելիքները փոխանցելով ողջ ուսուցչական կազմին։Երկրորդ անգամ Մերի Գանդալյանին հանդիպել եմ 2019թ․, երբ Սյունիքի ուսուցիչների համար կազմակերպել էինք «Մարդու, երեխայի իրավունքներ, քննադատական միտք» թեմաներով դասընթաց-քննարկում։ Մերի Գանդալյանն այդ ժամանակ արդեն Սյունիքի մարզպետարանում կրթության վարչության պետն էր։ Այդ ժամանակ էլ երևաց նրա կազմակերպչական բարձր ունակությունը ու ինքնուրույն մտածողությունը։
Եվ ահա, աշխատանքից հեռացվում է բարձր կարգի մասնագետ, միայն այն բանի համար,հպատակ չէ,չի նայում իր աշխատասենյակում կախված վարչապետի նկարին և «ազնվանում», ունի սեփական կարծիք և քննադատական մտածողություն։Վերադարձ դեպի 1930-կաններ, «ժողովրդի թշնամիներ» փնտրտուքով։ Ահա և քեզ «Նոր» Հայաստան։