ՀՀ-ում ԱԲ-ի տվյալների կենտրոն կկառուցվի. Հայրապետյան Ուկրաինայի և Իրանի շուրջ բանակցությունները տեղի կունենան միաժամանակ «MIF»-ը տրամադրում է կրթաթոշակ գիտական հետազոտություն անցկացնելու նպատակով Գերմանիան միգրացիոն քաղաքականության շրջանակում կես տարով կերկարաձգի սահմանային վերահսկողությունը. Bild Միջուկային փորձագետների հետ այսօր հանդիպելու եմ Ռաֆայել Գրոսիի հետ. Աբբաս Արաղչի Նեթանյահուն պահանջել է ՀԱՄԱՍ-ից հանձնել բոլոր հրաձգային զինատեսակները Լիբանանում իսրայելական ԱԹՍ-ն հարձակվել է դպրոցական ավտոբուսի վրա Բիլ Գեյթսը Չինաստանում քննարկել է գյուղատնտեսությունը, բժշկությունն ու ԱԲ ոլորտը ԱՄՆ-ն մտադիր է Եվրոպայում կրճատել իր ռազմական ներկայությունը Հօգուտ Հայաստանի՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ. Գլխավոր դատախազություն Գալուշչենկոյի գործով կացնեն նաև նրա կինն ու երեխաները Քուրդերի իրավունքները պաշտպանվում են Եվրամիության շատ ներկայացուցիչների կողմից
ՀՀ-ում ԱԲ-ի տվյալների կենտրոն կկառուցվի. ՀայրապետյանՈւկրաինայի և Իրանի շուրջ բանակցությունները տեղի կունենան միաժամանակ«MIF»-ը տրամադրում է կրթաթոշակ գիտական հետազոտություն անցկացնելու նպատակովԳերմանիան միգրացիոն քաղաքականության շրջանակում կես տարով կերկարաձգի սահմանային վերահսկողությունը. BildՄիջուկային փորձագետների հետ այսօր հանդիպելու եմ Ռաֆայել Գրոսիի հետ. Աբբաս ԱրաղչիՆեթանյահուն պահանջել է ՀԱՄԱՍ-ից հանձնել բոլոր հրաձգային զինատեսակներըԼիբանանում իսրայելական ԱԹՍ-ն հարձակվել է դպրոցական ավտոբուսի վրաԲիլ Գեյթսը Չինաստանում քննարկել է գյուղատնտեսությունը, բժշկությունն ու ԱԲ ոլորտըԱՄՆ-ն մտադիր է Եվրոպայում կրճատել իր ռազմական ներկայությունըՀօգուտ Հայաստանի՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ. Գլխավոր դատախազությունԳալուշչենկոյի գործով կացնեն նաև նրա կինն ու երեխաներըՔուրդերի իրավունքները պաշտպանվում են Եվրամիության շատ ներկայացուցիչների կողմիցՀունվարին էլեկտրաէներգիայի հավելագրում չի արձանագրվել. ՀԷՑՈւկրաինացիների 90%-ը դեմ է ընտրությունների անցկացմանը. ԶելենսկիԱՄՆ-ում առաջին անգամ օդային ճանապարհով տեղափոխել են փոքր միջուկային ռեակտորՊԵԿ-ը հիշեցնում է 2025 թ․-ի հաշվետու տարվա համար հայտարարագրի ներկայացման ժամկետների մասինՌումինիայի նախագահը կմասնակցի Վաշինգտոնում կայանալիք Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստինԱՄՆ-ն հայտնել է Հնդկական օվկիանոսում «Veronica III» տանկերի կալանավորման մասինԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղհասարակության ներկայացուցիչներինԱմփոփվել են Շիրակի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքներըՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. լեռնադահուկորդ Հարություն Հարությունյանի արդյունքըՄեր Սահմանադրությունը խոչընդոտ չէ խաղաղության պայմանագիրը կնքելու համար․ ՊապոյանՎրաստանը մայիսի 8-ը հայտարարել է Գինու ազգային օրՏեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստըԻսրայելի կառավարությունը հաստատել է Արևմտյան ափի հողերի գրանցման գործընթացըՋոնաթան Փաուելը դիտարկում է մինչև տարեվերջ հրաժարական տալու հնարավորությունըՀամոզված ենք, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև դաշնակցային փոխգործակցությանն այլընտրանք չկա․ ԳալուզինՎարդենյաց լեռնանցքը կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար փակ էՎթարային ջրանջատում Կոտայքի մարզումՀրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջՈր կանայք են հայտնվել ՔՊ ցուցակի առաջին 50 հորիզոնականներում Մեծ Բրիտանիան նախատեսում է ամռանն արգելել սոցցանցերի օգտագործումը 16 տարեկանից փոքր երեխաների համարԱՄՆ-ին պետք չէ, որ Եվրոպան լինի ԱՄՆ վասալը․ Ռուբիո«Մոլորակը առանց աղբի և թափոնի»Բնակարանային գողություններ կատարելու համար մեղադրվող անձը հանձնվել է Ավստրիայի իրավասու մարմիններինՔիմ Քարդաշյան, Դոնալդ Թրամփ․ ԱՄՆ գլխավոր դատախազը հրապարակել է այն հայտնիների ամբողջական ցուցակը, որոնց անունները հանդիպում են Էփշթեյնի ֆայլերումՔաղաքապետը փոսալցման աշխատանքների վերաբերյալ հանձնարարականներ է տվելՄեդվեդևը բացատրել է, թե որքան կապրի Զելենսկին՝ Պուտինի մասին իր խոսքերից հետոՄեծ Պահք. Օր 1Ավազի մաքրման աշխատանքներում խնդիր ունենք. քաղաքապետը հանձնարարական է տվելԷլեկտրաէներգիայի ընդհատումներ Երևանում և մարզերումԵթե ԱՄՆ-ն քննարկի պատժամիջոցների վերացման հարցը, Իրանը պատրաստ կլինի փոխզիջումների. ԱԳ փոխնախարարՀայ գեղասահորդները պայքարը կշարունակեն փետրվարի 16-ինՈւկրաինայի էներգետիկայի նախկին նախարարը ձերբակալվել է երկրից հեռանալու փորձի ժամանակՄագնուս Կարլսենը՝ Ֆիշերի շախմատի աշխարհի չեմպիոն Ռուսաստանը գերտերություն չէ, նրա առավելագույն պահանջները չեն կարող բավարարվել բանակցություններում․ Կայա ԿալլասՊատրիարք Կիրիլն արգելել է ռուսներին աղոթել աշխատավարձի բարձրացման համարԻրանի արտգործնախարարը մեկնել է Շվեյցարիա՝ ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններիՔՊ–ն հրապարակեց քվեարկության արդյունքները. Հայտնի են հաջողակ 50 անձանց անուններըՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունն այսօր փակ կլինի
«Հավաքել եմ պատերազմի օրերին նախարարների թիթիզությունները. տուրիստական վոյաժներ էին դարձրել Արցախ գնալը». Գեղամ Մանուկյան
«Ինչո՞ւ նման հանձնաժողովի ստեղծման անհրաժեշտություն չկա Արցախում»,- «Հայաստան» դաշինքի կազմակերպած «Պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի անհրաժեշտությունը. հետպատերազմյան ապաքինում» թեմայով քննարկման ժամանակ այսպիսի հարց հնչեցրեց ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը:
Ըստ նրա՝ Արցախում միայն 100 տուն կառուցելով չէ: Գեղամ Մանուկյանի վստահեցմամբ՝ տարբեր միջոցներով իշխանությունը փորձեր է կատարել ոչ պաշտոնական քննիչ հանձնաժողով ստեղծել, և իրականում այդ քննիչ հանձնաժողովը կա: Նա մանրամասնեց՝ քննիչ հանձնաժողովներ կան իրավապահ մարմիններում ու նշեց.
«Երկու-երեք տարի առաջ իրավաբանական ավարտած, քննիչ դարձած քննիչները քննում են գնդի ղեկավարի գործողությունները, դրա հիման վրա կալանք առաջադրում և այլն»:
Խոսելով ՀՀ ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանի և Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունների մասին՝ Գեղամ Մանուկյանն ասաց. «Երկու բան կար:
Մեկը սուտը, որ մի քանի օրվա տարբերությամբ տարբեր հարցերի արդյունքում Նիկոլ Փաշինյանը մնաց հարցի մեջ՝ սեպտեմբերի 27-ին տեղյակ եղե՞լ է պատերազմից, թե՞ ոչ:
Մյուսը, թե ինչու են զորքերը հետ քաշվել Սյունիքում: Պարբերաբար գրում ենք՝ ինչի՞ հիման վրա են հետ քաշել ՀՀ զորքերը Սյունիքում, պատասխան չկա»: Պատերազմի ռազմաքաղաքական կառավարման խնդիրները ևս բաց են մնում:
Գեղամ Մանուկյանն ասաց. «Բոլորս պատերազմի մեջ էինք, գիտեինք՝ կռիվ է, գրոհ կա, բայց որևէ մեկը գիտե՞ր՝ բունկերն ինչ է, բունկերում քարտեզն ի՞նչ է, հրամանատարն ի՞նչ որոշում է կայացնում: Ոչ մեկը չգիտեր: Նախարարն իր գործն էր անում, մարզպետը՝ իր:
Ես հավաքած ունեմ այդ օրերին բոլոր նախարարների թիթիզությունները: Երբ բնապահպանության նախարարը դիպուկահար զենքով նկար էր ցույց տալիս, երբ բոլոր նախարարները տուրիստական վոյաժներ էին դարձրել Արցախ գնալը:
ՔՊ-ից հինգ պատգամավոր են ընտրել, օդանավակայանում կանգնեցրել, զինծառայություն չանցած: Իրենք որոշել են՝ այս ապրանքը ՊՆ գնա՞, թե՞ ռազմական նշանակություն չունի»: