Ո՞րը կարող է լինել Հայաստանի համար մինիմում եւ մաքսիմում ընդունելի սահմանազատման եւ սահմանագծման տարբերակը
«Իրավունք» թերթը գրում է. «Նախորդ շաբաթ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանի համար ընդունելի են սահմանագծման եւ սահմանազատման գործընթացի վերաբերյալ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության առաջարկությունները: Թե ո՞րը կարող է լինել այդ, այսպես ասած, ընդունելի տարբերակը, պարզեցինք ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն, ակադեմիկոս Աշոտ Մելքոնյանի տեսակետը:
– Մինիմալ մեր ծրագիրը պետք է լինի 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին հռչակված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սահմանների տարբերակով իրականությունը վերականգնելը, որը ռուսների համար շատ ձեռնտու կլինի: Այսօր շատ անորոշ վիճակ է, թե ռուս զինվորը ո՞ր հատվածն է պահպանում` որպես խաղաղապահ: Իսկ այս տարբերակով նա հստակ կունենա հրահանգ, որ սա է սահմանը, որի շրջանակներում պետք է իրականացնի իր ծառայությունը:
Իսկ մաքսիմում ծրագիրը կարող է լինել 1994 թվականի սահմանների վերականգնումը, որովհետեւ այն 1736 թվականի Խանսայի մելիքության նույն սահմաններն են: Պատահական չէր, որ ժամանակին Նադիր Շահը մեզ շնորհեց այդ մելիքությունը, որն ամբողջապես ներառում է հենց այդ տարածքը: Այսինքն` սա էր Արցախի այն բնական սահմանը, որը նաեւ պաշտպանված է հարեւաններից»: