Նոան պինդ և փորձառու թիմ է, բայց մենք եկել ենք հաղթելու համար․ Լերոյ Էխտելդ Կառավարությունը շարունակում է աջակցություն տրամադրել սահմանամերձ համայնքների բնակիչներին «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերությունը Մոսկվայում աճուրդի է հանում Ռիգայի կայարանը ՍԱՏՄ-ն կասեցրել է «Քարֆուր»-ի՝ «Կրուասան կրեմով» և «Դոնաթ նուտելայով» արտադրատեսակների արտադրությունը ՖԻՖԱ-ի նախագահն արձագանքել է Վինիսիուսի շուրջ ծագած ռասիստական սկանդալին ԱՄՆ զինուժը դիրքավորվում է Իրանին հնարավոր հարվածներ հասցնելու համար. The New York Times Նման միջադեպերը չեն կարող նորմալ դիտարկվել որևէ մարդու կողմից կամ որևէ հասարակությունում. ՄԻՊ-ը՝ Աջափնյակի կրակոցների մասին Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը և հողատարածքում կատարվում է զննություն. փաստաբանը մանրամասներ է ներկայացրել Հրդեհ սննդի կետերից մեկում Մի քանի ժամից կարող է շատ ուշ լինել, կարող է այլևս հնարավոր չլինի լեհերին տարհանել Իրանից․ Տուսկ Ձևավորվել է ՆԳՆ հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնը (տեսանյութ) Հայաստանն արժանացել է «Եվրոպայի ժառանգության առաջատար ուղղություն» կոչմանը
Նոան պինդ և փորձառու թիմ է, բայց մենք եկել ենք հաղթելու համար․ Լերոյ ԷխտելդԿառավարությունը շարունակում է աջակցություն տրամադրել սահմանամերձ համայնքների բնակիչներին«Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերությունը Մոսկվայում աճուրդի է հանում Ռիգայի կայարանըՍԱՏՄ-ն կասեցրել է «Քարֆուր»-ի՝ «Կրուասան կրեմով» և «Դոնաթ նուտելայով» արտադրատեսակների արտադրությունըՖԻՖԱ-ի նախագահն արձագանքել է Վինիսիուսի շուրջ ծագած ռասիստական սկանդալինԱՄՆ զինուժը դիրքավորվում է Իրանին հնարավոր հարվածներ հասցնելու համար. The New York TimesՆման միջադեպերը չեն կարող նորմալ դիտարկվել որևէ մարդու կողմից կամ որևէ հասարակությունում. ՄԻՊ-ը՝ Աջափնյակի կրակոցների մասինԳագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը և հողատարածքում կատարվում է զննություն. փաստաբանը մանրամասներ է ներկայացրելՀրդեհ սննդի կետերից մեկումՄի քանի ժամից կարող է շատ ուշ լինել, կարող է այլևս հնարավոր չլինի լեհերին տարհանել Իրանից․ ՏուսկՁևավորվել է ՆԳՆ հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնը (տեսանյութ)Հայաստանն արժանացել է «Եվրոպայի ժառանգության առաջատար ուղղություն» կոչմանըՕտարերկրյա ներդրողները ՀՀ-ում կունենան տեղացիներին հավասար իրավունքներ և պարտավորություններԲրիտանական ոստիկանությունը ձերբակալել է թագավոր Չարլզի եղբորը՝ ԷնդրյուինԵրևանում uպանված չեչեն կնոջ hnւղարկավորությունն իրականացվելու է պետական միջոցներով՝ ՀՀ-ում. հարազատները 4 ամիս է՝ չեն եկել աճյnւնի հետևիցՌուսաստանը չի շեղվի ատոմի խաղաղ զարգացման հարցում Իրանին աջակցելու ուղուց. ՌԴ ԱԳ փոխնախարարԱտոմակայանի ռեզերվային ճգնաժամային կենտրոնը նոր տարածք կտեղափոխվի65+ տարիքի քաղաքացիներին միջինում 20,000 դրամ ենք տրամադրում դեղորայքի համար, վճարում է պետությունը. Անահիտ ԱվանեսյանՈւկրաինայի հարցով եռակողմ բանակցություններն այս պահին գտնվում են այն փուլում, որը հանրային քննարկում չի նախատեսում. ՊեսկովՈ՞վ է կանգնած Աջափնյակի սպանության ետեւում Կրակոցներից տուժածների վիճակը բավական ծանր է. նախարարԳիրք նվիրելու օրը՝ ԴատախազությունումԵԽ պատգամավորը ԵՄ-ին կոչ է արել գործնական քայլեր ձեռնարկել Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման ուղղությամբԵՄ-ՀՀ հարաբերությունները շարունակում են խորանալՍնդիկի հավելիչով արտադրանքի ներմուծումն ու արտահանումը կարգելվիFlyone Armenia-ն առաջարկում է ավիատոմսեր դեպի Վիեննա, Ամստերդամ, Ալիկանտե և Բաթումի՝ սկսած 24,99 եվրոյին համարժեք դրամիցԵԽ-ն կաջակցի օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին նոր օրենքի մշակմանըԱռգրավվել է 1 կգ 150 գրամ մարիխուանա․ ՔՈԳՎ հերթական խոշոր բացահայտումըԳրքի գողը գող չի (տեսանյութ)«Արարատ-Արմենիա»-ն և «Փյունիկ»-ը հաղթանակներ տարան ուսումնամարզական հավաքի վերջին խաղերումՌուսաստանից 2025 թվականին ավելի քան 70 000 օտարերկրացի է վտարվել Որ հասցեներում ջուր չի լինիՀարավային Կորեայի նախկին նախագահը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկմանԷկոնոմիկայի նախարարը տաքսիստների վարկավորման խնդրի վերաբերյալ քննարկում է նախաձեռնելԺամանակավորապես կդադարեցվի հետևյալ հասցեների էլեկտրամատակարարումըԳիրք նվիրելու օր՝ նվազող գրադարաններ․ ի՞նչ խնդիրներ ունի գիրքը Հայաստանում5,5 մագնիտուդով երկրաշարժ` ԻրանումՁնահոսք Կալիֆորնիայում. 8 դահուկորդ մահացել էԻրանին հարված հասցնելու օգտին բազմաթիվ պատճառներ կան. Սպիտակ տունՀայաստանը կխորացնի ռազմատեխնիկական համագործակցությունը Լեհաստանի հետԵրրորդ և հաջորդ երեխաների համար սահմանվել է 50 հազար դրամ ամսական նպաստՀիվանդների վիճակը գնահատվում է միջին ծանրությանԹեհրանը գրավոր առաջարկ կներկայացնի Վաշինգտոնին. ReutersՀայաստանում բնակվող ո՞ր ազգային փոքրամասնություններն են առավել մեծաթիվԻնչ պետք է անեն արցախցի ընտանիքների բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրին դիմած և մերժված քաղաքացիները100 մլն եվրո վարկ՝ ՀՀ–ում ջրային և ոռոգման ենթակառուցվածքների զարգացման համարՊերուի խորհրդարանը նախագահ է ընտրել 83-ամյա պատգամավոր Խոսե Մարիա ԲալկասարինՀայտնի ամերիկացի լրագրող Թաքեր Քարլսոնին ձերբակալել են Իսրայելում. Daily MailՄայիսի 2-ից կմեկնարկեն Երևան-Ռիգա-Երևան ուղիղ չվերթերըՄեծ Պահք. Օր 4
Գիրք նվիրելու օր՝ նվազող գրադարաններ․ ի՞նչ խնդիրներ ունի գիրքը Հայաստանում
Հայաստանում փետրվարի 19-ը որպես գիրք նվիրելու օր նշվում է 2008 թվականից։ Խորհրդանշական օրն ընտրվել է հայ մեծանուն գրող Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը։ Սակայն գիրք նվիրելու օրը նշելուց բացի կարևոր է հասկանալ, թե ինչպիսի՞ն է մեր վերաբերմունքը ընթերցանության մշակույթի նկատմամբ։
Ընթերցանության մակարդակի ցուցիչներից մեկը գրադարանների գործունեությունն է։ Ուսումնասիրելով Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները՝ նկատելի է դառնում, որ դրանց թիվը տարեցտարի նվազում է։
Եթե 2010 թվականին Հայաստանում գործունեություն է ծավալել 960 գրադարան, ապա 2024 թվականի դրությամբ (վերջին հրապարակված տվյալներով) նշվում է 514 գրադարան։
Հայաստանում ընթերցանության մակարդակը խրախուսելու և գրադարանների խնդիրների մասին Top-News.am-ը զրուցել է  հրատարակիչ, «Անտարես» հրատարակչության տնօրեն Արմեն Մարտիրոսյանի հետ։
Ըստ Մարտիրոսյանի,  ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալները և իրականությունը ամբողջովին չեն համապատասխանում իրար։ Վիճակագրությունում  որպես գրադարան նշվածները մեծ մասամբ գյուղերում և քաղաքներում գտնվող համայնքային գրադարաններ են, որոնք սարսափելի ծանր վիճակում են գտնվում։ Արմեն Մարտիրոսյանի համոզմամբ «դրանք գրադարան կոչելը հանցագործություն է։ Որովհետև եթե այդ գրքերից մարդը օգտվի ինքը կհիվանդանա լիքը սնկային հիվանդություններով, էլ չեմ ասում միջի պարունակությունը ոնց կխեղի իր ուղեղը և հոգին»- պնդում է նա։
Մարտիրոսյանի կարծիքով Խնդիր է, որ գրադարանները համակարգային ֆինանսավորում չեն ստանում,  նա  դրանով է բացատրում փաստը, որ 1991թ հանրային և դպրոցական մոտ 3000 գրադարաններից զգալի մասը դադարեցրել է գործունեությունը։
Մարտիրոսյանը, հատկապես կարևորելով պետության կողմից տրվող ֆինանսավորումը, ցավով արձանագրեց, որ այժմ ընդամենը 13 գրադարան է պետական ֆինանսավորում ստանում։ Սակայն, իր համոզմամբ, նույնիսկ այդ 13 գրադարանների դեպքում տրվող գումարը թերի է և ոչ բավարար. «Բոլորի բյուջեն սարսափելի փոքր է՝ տարվա ընթացքում մոտ երկու միլիոն դրամի գիրք են կարողանում ձեռք բերել»,- ասում է նա, նշելով, որ դա բավարար չէ գրադարանների լիարժեք գործունեության համար։
Ուրիշ մեծ խնդիր է գրադարանները սպասարկողների՝ գրադարանավարների հարցը։
Մարտիրոսյանի գնահատմամբ նրանց զգալի մասը «տեղյակ չեն աշխարհի գրքի շարժից»։  Իր համար դրա վառ օրինակ էր Երևանի քաղաքապետարանի կողմից կազմակերպած միջոցառումը։ Քաղաքապետարանից առաջարկել էին գրադարանավարներին, որպեսզի հենց իրենք նշեն, թե ինչ գրականություն են ցանկանում, որ համալրի իրենց գրադարանը։ Մարտիրոսյանը, որը տեսել էր ցանկը, նկատել էր, որ այդ ցանկում ամենանոր գիրքը 1920թ լույս տեսած ստեղծագործություն էր։ «Այսինքն մեր գրադարանավարների մի մեծ զանգվածի մոտ  հարյուր տարվա բաց կա, նոր ժամանակակից գրողներ, աշխարհի անցուդարձ, աշխարհի նոր տեխնոլոգիաներ, մանկական գրքերից տարբեր հնարավորություններով»։
Լուծումներից մեկը կլինի գրադարանների բյուջեները էապես մեծացնելը, ինչպես նաև գրադարանավարների կրթության մակարդակի բարձրացնելը։
Խնդիրների փնջի մեջ, ամենամեծ խնդիրը մեր զրուցակցի համոզմամբ այն է, որ մեր դպրոցներում հիմնականում չեն սովորեցնում ընթերցել։ ԿԳՄՍ նախարարության կրթության բաժնի տվյալներով 2025թ 10 տարեկան երեխաների շրջանում 37 տոկոսը չէր կարողանում կարդալ, կամ կարդացածը չէր հասկանում, ինչը լուրջ մարտահրավեր է։
Մարտիրոսյանի գնահատմամբ՝ ընթերցանության խթանումը պետք է դառնա պետական քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը։ Նրա կարծիքով՝ եթե իշխանության ներկայացուցիչները եկեղեցիներում պատարագների մասնակցելու փոխարեն ավելի հաճախ դպրոցներում խոսեն գրքի, մտածողության և կրթության կարևորության մասին, «մենք կունենայինք այլ Հայաստան՝ ոչ թե «կղերական»»։
Մարտիրոսյանի գնահատմամբ՝ ոլորտում կուտակված խնդիրները տարիների հետևանք են։ Նրա խոսքով, ներկայիս իշխանությունը ստացել է «30 տարվա բեռ», սակայն համակարգային փոփոխություններ այդպես էլ չեն եղել։ «Ու առաջին տարիներին ինքն էլ ոչ մի բան չի արել էս բնագավառում, առհասարակ ոչ մեկը չեն արել էս բնագավառում։ Որովհետև էս բնագավառը տեր չունի։ Էկոնոմիկայի բնագավառը տեր ունի՝ նախարարը․ եթե էկոնոմիկան աճում է, ինքն իր տեղը ունի, եթե չէ՝ կփնտրեն այլ նախարար։ Բայց գիրքը տեր չունի»,- ասում է նա։
Գրադարանների մեծ մասը գտնվում են համայնքներում, համայնքապարանների տիրույթում,
Մարտիրոսյանը առաջարկում է համակարգել. «Պետք է, հավանաբար, Հայաստանի գրադարանները տալ պետությանը, որ ինքն ուղիղ մասնակցություն ունենա կառավարման գործում՝ ոնց որ դպրոցներն են հիմնականում արված»-, կարծում է նա։
Մարտիրոսյանի խոսքով, հրատարակիչների ասոցիացիան  արդեն սկսել է աշխատել կառավարության տարբեր ճյուղերի հետ, այդ թվում՝ ԿԳՄՍ նախարարության հետ։ Նրա գնահատմամբ ունեն լավ երկխոսություն. «Ձեռնարկում ենք տարբեր միջոցներ, որ ընթերցանության մակարդակը բարձրանա, որ նորակառույց դպրոցները համալրվելիս նաև գրքերով համալրվեն, որը նախկինում այդպես չէր»- նշեց Մարտիրոսյանը։
Ըստ Մարտիրոսյանի, ընթերցանության նկատմամբ կապը պետք է ստեղծել դեռ մանկապարտեզից. «Մանկապարտեզները, անգամ նոր մանկապարտեզները շատ խաղալիքներ ունեն, բայց գրքեր չունեն։ Իսկ գրքի հանդեպ սերը ձևավորվում է վաղ հասակում»։  Ըստ նրա օրինակելի է Շվեդիայի քաղաքականությունը. «փոքր տարիքի երեխաներին գրքեր են տալիս և երբ հարցնում ես` բա չէ՞ որ նա կարդալ չգիտի, ասում է մենք այսպես  թերթելու սովորույթն ենք զարգացնում»։
Այնուամենայնիվ կա նաև դրական առաջընթաց՝ վերջին 10–15 տարիների ընթացքում գրքերի վաճառքի ոլորտում նկատվում է որոշակի աճ։ Եթե մոտ 15 տարի առաջ միջինում տարեկան վաճառվում էր ընդամենը 20 գիրք՝ մեկ անունից, ապա այսօր այդ թիվը հասնում է մոտ 250-ի, ինչը ցույց է տալիս գրքերի վաճառքի շուրջ 12,5-ապատիկ աճ։ Սակայն, ինչպես նշում է Արմեն Մարտիրոսյանը, սա դեռևս փոքր ցուցանիշ է. «250 գիրք տարեկան բաժանելով ամբողջ բնակչության վրա՝ գրքերի ընթերցումը կազմում է մոտ 0,1 տոկոս, ինչը շատ ցածր և սարսափելի ցուցանիշ է», -ընդգծում է նա։