«Պահեստազորի սպաներ» շարժումը և «Հայրենիքի վահան» պահեստազորի սպաների միությունը այսօր ստորագեցին համագործակցության վերաբերյալ հուշագիր եւ հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ.
Հայաստանի Հանրապետության գործող իշխանություններն իրենց ապաշնորհ և ազգադավ ներքին ու արտաքին քաղաքականության արդյունքում երկիրը կանգնեցրել են կործանման եզրին:
Անցած գրեթե չորս տարիների ընթացքում հանցավոր իշխանություններն իրենց ապազգային քաղաքականությամբ Հայ ժողովրդի տարբեր շերտերի միջև սերմանեցին - ատելություն, վարկաբեկեցին Հայոց բանակն ու Հայ եկեղեցին, շարունակաբար արժեզրկում են Հայոց պատմությունն ու Հայ գրականությունը:
Վտանգված է երկրի անվտանգությունը, տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը:
Գնահատելով երկրի համար այս ճակատագրական իրավիճակը և համոզված լինելով, որ իշխանության ամենօրյա գործունեությունը և կատարվող քայլերը միտված են ոչ միայն Հայաստանի և Արցախի ինքնիշխանությանը, այլ նաև պետականության կործանմանը, «Պահեստազորի սպաներ» շարժումը և «Հայրենիքի վահան» պահեստազորի սպաների միությունը կոչ են անում բանակի, ոստիկանության, ԱԱԾ-ի, ուժային և իրավապահ մյուս կառույցների ծառայողներին միավորվել և համատեղել ծառայողական հմտություններն ու ունակությունները, փորձն ու գիտելիքները հանցավոր իշխանություններից օր առաջ ազատվելու համար, նպատակ ունենալով վերականգնել երկրի կառավարման բնականոն ընթացքը և ապահովել պետության հետագա գոյությունը:
Միաժամանակ, կրկին կոչ ենք անում գործող ապօրինի և ապազգային իշխանությունների վերջին պատվար հանդիսացող ոստիկանության, ազգային անվտանգության և դատախազության աշխատակիցներին դադարեք կատարել հոգեվարքի մեջ գտնվող իշխանությունների անօրինական հրամանները: