Կապանում ՔՊ-ն կպարտվի, իսկ Ստեփանավանում հաղթելու շանսեր ունի
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հոկտեմբերի 17-ի ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքներն իշխանություններին ստիպել են կոշտացնել ռազմավարությունը եւ դեկտեմբերյան ընտրություններին կենաց-մահու կռիվ են տալու։ Մարզային կառույցներին արդեն ասվել է, որ փող ու ռեսուրսներ չխնայեն եւ վերանայեն որոշ թեկնածուների առաջադրման նպատակահարմարությունը։
Նոյեմբերի ընտրությունների պահն արդեն բաց են թողել` առաջադրումներն ավարտվել են, սակայն այսօրվանից սկսվելու են դեկտեմբերի 5-ի ընտրությունների առաջադրումները։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 14-ին ընդամենը երեք խոշոր համայնքներում են ընտրություններ նշանակված՝ Լոռու մարզի Ստեփանավան, Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքներում եւ Նիկոլ Փաշինյանի հայրենի Իջեւանում, որտեղ, հիշեցնենք, մոտ 2 տարի է՝ քաղաքապետի ԺՊ է պաշտոնավարում։
Իսկ դեկտեմբերին ընտրությունների բում է սպասվում, ինչը պայմանավորված է իշխանությունների քաղաքական որոշմամբ, այն է՝ համայնքների մասսայական խոշորացման գործընթացով, ինչը նշանակում է վերադարձ նախկին Սովետական Միության շրջանային կառավարման սկզբունքին։
Մեր տեղեկություններով՝ իշխանությունները նոյեմբերյան ընտրություններին ընդառաջ ողջ ուժերը կենտրոնացրել են Կապանում, որտեղ ՔՊ թեկնածուն վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, ԿԳՄՍ նախկին նախարար Արայիկ Հարությունյանի սանիկն է` նկարիչ Դավիթ Դանիելյանը, ում զբաղեցրած ամենաբարձր պաշտոնը ԿԳՄՍ նախարարի, ապա ՊՎԾ պետի օգնականն է, իսկ հունիսի 20-ից` ՔՊ պատգամավոր:
Եվ հիմա ՔՊ մեծամասնությունը վստահ է, որ, Գորիսի պես, Կապանում էլ են պարտվելու, քանի որ Դանիելյանի մրցակիցը կապանցիների սիրելի Գեւորգ Փարսյանն է, որն առաջադրվել է «Շանթ դաշինքի» ցուցակով։ Ստեփանավանում ՔՊ-ի հույսը համայնքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արմեն Գրիգորյանն է, որն այդ պաշտոնին նշանակվեց պատերազմից հետո՝ նոյեմբերի 25-ին, քաղաքապետ Միքայել Ղարաքեշիշյանի մահվանից հետո։
Իշխող թիմում հույս ունեն, որ մեկ տարում նա ոտքն այնքան է պնդացրել, որ վարչական լծակների շնորհիվ կընտրվի։ Այստեղ երեք ուժ է մրցակցելու․ ԲՀԿ-ն ներկայանում է կուսակցության տարածքային կառույցի ղեկավար Հարություն Ղարագյոզյանի առաջնորդությամբ։ Մասնակցում է նաեւ ՀԱԿ-ը։
ՔՊ-ական պատգամավորներ Արփի Դավոյանը եւ մյուսներն արդեն մի քանի շաբաթ է՝ հայրենի Ստեփանավանում ակտիվ նախընտրական քարոզարշավ են իրականացնում, իսկ վերջին օրերին, մեզ ասացին, աշխատում են շուրջօրյա գրաֆիկով, որպեսզի Ստեփանավանը ձեռքից բաց չթողնեն։
Ինչ վերաբերում է Իջեւանին` այստեղ կմրցեն ՔՊ-ն եւ Դաշնակցությունը, համայնքապետի ԺՊ Արթուր Ճաղարյանը, որը մարզպետ Ղալումյանի ընկերն է, ՀՅԴ-ի թեկնածուն քաղաքի ավագանու անդամներից է։ 3 համայնքում ՏԻՄ ընտրությունների նախապատրաստման համար կառավարությունը ոստիկանությանն է հատկացրել 25 մլն 249 հազար դրամ։ Որոշումն ընդունվել է գործադիրի սեպտեմբերի 2-ի նիստում։
Եթե նոյեմբերյան ընտրությունների առաջադրումներն այլեւս անշրջելի են, եւ այդ փուլն ավարտվել է, ապա դեկտեմբերին տասնյակ համայնքներում սպասվող ընտրություններին իշխանությունը դեռ ծանրութեթեւ անելու ժամանակ ունի»: