«Ցանկացած մարդ կալանքի տակ հոգեբանորեն ճնշված է եւ սթրեսային վիճակում»
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավանի նստավայրում (նախագահությամբ դատավոր Վահե Միսակյանի) շաբաթ օրը հետաձգվեց ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Արմեն Չարչյանին 20 մլն դրամ գրավով ազատ արձակելու փաստաբանի միջնորդության քննությունը, որը ներկայացվել էր հրատապ նիստի ընթացքում։ Դատարանը բավարարեց մեղադրող կողմի միջնորդությունը՝ Չարչյանի նկատմամբ դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննություն նշանակելու վերաբերյալ։ Հաջորդ նիստը կկայանա հոկտեմբերի 13-ին, այսինքն` առողջական ծանր վիճակում գտնվող բժիշկը դեռ առնվազն 2 շաբաթ պետք է մնա կալանքի տակ:
Փորձաքննությունը հանձնարարվել է առողջապահության նախարարությանը։ Փորձագետներին առաջադրվելու են հետեւյալ հարցերը. Արմեն Չարչյանն ի՞նչ հիվանդություններով է տառապել կամ տառապում, ինչպիսի՞ ախտորոշմամբ եւ ի՞նչ վաղեմություն ունեն դրանք, Չարչյանի առողջական վիճակը կալանավորվելուց հետո մինչ օրս բացասական դինամիկա ունեցե՞լ է, թե՞ ոչ, արդյոք նրա հիվանդություններն ընդգրկվա՞ծ են կառավարության համապատասխան որոշման մեջ, որտեղ առանձնացված են պատիժը կրելուն խոչընդոտող ծանր հիվանդությունները։ Մինչդեռ արյան մեջ շաքարի բարձր տոկոսի պարունակությունը կարող է հայտնաբերվել 5 րոպեի ընթացքում` արյան մեկ անալիզով: Գրավի դիմաց Չարչյանին ազատ արձակելու միջնորդության քննարկումը դատարանը կապել է հանձնաժողովի կողմից եզրակացություն ստանալու հետ։
Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը վկայակոչում է գեներալ Մանվել Գրիգորյանի վերաբերյալ քրեական գործն ու դրա հետեւանքը. «Առաջին հայացքից կարող է տպավորություն ստեղծվել, որ պետությունը Մանվել Գրիգորյանի դեպքում ամեն ինչ արեց` անհամատեղելիությունը հաստատվեց, եւ նա ազատ արձակվեց հիվանդության պատճառով։ Չենք կարող հերքել նաեւ այն փաստը, որ դրանից կարճ ժամանակ անց Մանվել Գրիգորյանը կյանքից հեռացավ։ Չեմ վախենա ասել, որ Մանվել Գրիգորյանը հեռացավ կյանքից ուշացած արդարադատության պատճառով....»։
Պրոֆեսորի իրավիճակը համեմատելի է նաեւ Հաց բերողի՝ Արթուր Սարգսյանի դեպքի հետ․ նրան էլ իշխանությունն ամիսներ շարունակ պահեց կալանքի տակ․ երբ առողջական վիճակը սրվեց, նա կալանքից ազատ արձակվեց, որոշ ժամանակ անց մահացավ։ Մի խումբ փաստաբաններ, նրա ընկերները մինչ օրս դատախազությանն ու դատարանին, անգամ այդ օրերի արդարադատության նախարարին մեղադրում են Արթուր Սարգսյանի մահվան մեջ։ Ե՛վ Չարչյանի, ե՛ւ Հաց բերողի առաքելությունը նմանության եզրեր ունեն՝ առաջինը մարդկանց կյանք է փրկում՝ բժշկելով, մյուսը փրկել էր՝ հաց հասցնելով։
Չարչյանի պաշտպան Ռաֆայել Ամիրխանյանը «Հրապարակ»-ի հետ զրույցում ասել է, որ իր պաշտպանյալի վիճակը մնում է նույնը՝ կայուն ծանր։ Ինչ վերաբերում է դատարանի որոշմանը, ապա «դատարանը նշանակել է դատաբժշկական փորձաքննություն, հիմա հանձնաժողով կստեղծվի, փորձաքննություն կանցկացնեն։ Մենք էլ ենք սպասում, որ արագ լինի»։
«Չարչյանի առողջական վիճակը կապված է սթրեսի հետ, այս քովիդի պայմաններում եւս փորձաքննությունը ժամանակ է ձգելու։ Մենք նաեւ շեշտադրումը դրա վրա կատարեցինք, բայց ունեցանք այն, ինչ ունեցանք։ Հաջորդ նիստն ամսի 13-ին է նշանակված։ Մտավախություն կա, որ վիճակն ավելի վատ կլինի՝ կապված մարդու սթրեսային վիճակի հետ: Ցանկացած մարդ կալանքի տակ հոգեբանորեն ճնշված է եւ սթրեսային վիճակում․ եթե չլինի կալանքի տակ, հոգին հանգիստ կլինի, սթրեսային վիճակ չի լինի, եւ կունենանք որոշակի դինամիկա դեպի լավը։ Բայց այս պայմաններում ակնկալել նման բան՝ դեռեւս հիմքեր չունենք»,- ասել է փաստաբանը: