Նոր նախագծով ստացվում է, եթե որևէ ընդդիմադիր ներկայացնում է իրականությունը, համարվում է վիրավորանք. իրավաբան
Օրենքի հեղինակները, ովքեր բերել էին պաշտոնատար անձին ծանր վիրավորանքը քրեականացնող նախագիծը, երևի չեն կարդացել Սահմանադրական դատարանի ՍԴՕ 997 որոշումը, որտեղ հստակ նշվում է, թե որ դեպքում արտահայտությունը չի կարող համարվել վիրավորանք: Այս մասին խորհրդարանում իրավաբանների հետ քննարկման ժամանակ ասաց իրավաբան Վահե Գրիգորյանը:
«Դրանցից մեկը համարվում է անձի հրապարակային ելույթում կամ նրա հետ փոխկապակցված փաստաթղթերից բխող արտահայտություններ կատարելը, մինչդեռ որոշակի փաստաթղթերով պայմանավորված տարբեր պաշտոնյաների հանդեպ քաղաքացիները ունեցել են որոշակի պահանջներ ներկայացնելու և սկսել են տալ գուցե վիրավորանքներ, գուցե փաստեր: Հետևաբար, եթե ունենք ՍԴ նման որոշում, և ունենք Քաղաքացիական օրենսգրքում 1087.1 հոդված, որը նախատեսում է վիրավորանքի և զրպարտության համար պատասխանատվություն, վնասի փոխհատուցում ներկայացնելու հնարավորություն, այդ դեպքում Քրեական օրենսգրքում կատարված փոփոխությունը, լրացումը դառնում է մահակ և կատարվում է ընտրողաբար»: