Տիգրան Բարսեղյանն ավարտում է կարիերան Հայաստանի ազգային հավաքականումՆույնիսկ ցնցուղ ընդունելու սովորությունն ունի իր նրբություններըՄիջազգային հարթակ՝ ներկայացնելու Հայաստանի հարուստ սննդային մշակույթը Ինչպես են արձագանքում իմունային համակարգի բջիջները անանուխի, էվկալիպտի և չիլի պղպեղի բաղադրիչներինՍկանդալային երեկո Լիսաբոնում. Ռեալը հաղթեց Բենֆիկային, Վինիսիուսի դեմ ռասիզմն ու Մոուրինյուի հեռացումը (ֆոտոշարք)Ամենաշատ մրցանակային գումար վաստակած շախմատիստների եռյակը 2025-ին Բորուսիան տանը չոր հաշվով հաղթեց ԱտալանտայինՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. Ադելիա Պետրոսյանը 5-րդն է կարճ ծրագրից հետոՍԴ-ն քննության կառնի կենսաթոշակի վճարման իրավունքի սահմանափակման դեմ ՄԻՊ-ի դիմումըՀայաստանն ու Հունաստանը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության վերաբերյալՀայտնաբերվել են մեքենայից գողացած գումարը, թմրшմիջոց և փամփուշտներԷրդողանը հույս է հայտնել, որ Խաղաղության խորհուրդը կնպաստի տարածաշրջանում կայունությանըԴատախազությունը պահանջում է «Հանրապետական» խմբակցության նախկին պատգամավոր Կարեն Ավագյանից հօգուտ ՀՀ-ի բռնագանձել 10 անշարժ գույք և դրամական միջոցներNestlé-ի բաժնետոմսերն իջել են նվազագույն մակարդակի՝ մանկական սննդի հետ կապված սկանդալի պատճառով. BloombergՍերժ Սարգսյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը՝ երկրից չբացակայելու արգելքը, վերացվել էՀունաստանի նախագահը հույս ունի, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը շուտով կստորագրվիՖրանսիան ու Հնդկաստանը բարձրացնում են հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակիԻրանն առաջընթաց է գրանցել ռուսական գազի մատակարարման շուրջ բանակցություններում«Ֆրանսերեն» առարկայի համար կներդրվեն նոր ծրագրերին համապատասխան դասագրքերՔրեական ոստիկանության ծառայողները հայտնաբերել են հետախուզման մեջ գտնվող անձանց Իրանի դեմ նոր պատերազմը օգուտ չի բերի տարածաշրջանին. ԷրդողանԱռողջապահության նախարարը շաքարային դիաբետ ունեցողներին լավ լուր է հայտնել (տեսանյութ)Մի շարք մարզերում սպասվում է քամու ուժգնացումԵրևանի մետրոպոլիտենում մուտքի և ելքի հին դռները փոխարինվել են նորերով (տեսանյութ)Ուկրաինացիները կարծես պատրաստ են ընդունել տարածքային կորուստներըՍթարմերն ու Թրամփը քննարկել են Ժնևի բանակցությունների ընթացքն ու Իրանի հարցըՌուսաստանը հայտարարել է Սումիի մարզի բնակավայրի վերահսկողության մասինYouTube-ում գրանցվել է լայնածավալ խափանումԱՄՆ ոստիկանությունը կանխել է զինված հարձակման փորձըԺնևում մեկնարկել է Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների երկրորդ օրըԿիեւը պատժամիջոցներ է սահմանել Լուկաշենկոյի դեմՄարդու իրավունքների պաշտպանն այցելել է «Հրազդանի ցերեկային խնամքի կենտրոնի» և «Երեխաների աջակցության հիմնադամի» երեխաների ցերեկային խնամքի և զարգացման կենտրոնՎիճաբանության ժամանակ մարմնական վնասվածքներ պատճառած տղամարդը հայտնաբերվել էԻրանում կրկին հակակառավարական բողոքի ցույցեր են անցկացվելԱվստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում մեկնարկել է Եպիսկոպոսաց հավաքըԿաթնամթերքի արտադրամասի կաթ պարունակող արտադրատեսակի արտադրության կասեցումը վերացվել էՏոկաևը կմասնակցի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին ԱՄՆ-ում«Արզնի կաթնամթերք»-ի թթվասերի արտադրությունը կասեցվել է․ ՍԱՏՄԻրանն ու Ռուսաստանը ռազմածովային զորավարժություններ են սկսել Ադրբեջանը հաջողությամբ կառուցում է դեպի Հայաստան և Թուրքիա տանող երկաթգիծըՏարածքային հարցում առաջընթացի հասնելու լավագույն միջոցը Պուտինի հետ անձնական հանդիպումն էՎատիկանը չի մասնակցի Դոնալդ Թրամփի «Խաղաղության խորհուրդ» նախաձեռնությանըԳիրք նվիրելու օրվա առթիվ հայաստանյան թանգարաններում կանցկացվեն տարատեսակ միջոցառումներՀայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի 2026 թ. առաջնության լավագույն մարզիկներըԻսրայելի կողմից Սոմալիլենդի ճանաչումը կարող է հանգեցնել նոր հակամшրտությունների․ ԷրդողանՏեխաս և Օկլահոմա նահանգներում ավելի քան 6000 հեկտար անտառ է այրվումՆԱՏՕ-ն ապահովում է իր բոլոր անդամների, նաև՝ ԱՄՆ-ի, անվտանգությունը ամբողջ Արկտիկայում, այդ թվում՝ ԳրենլանդիայումՊԵԿ պաշտոնատար անձանց գործողությունների հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնասՀամայնքային ոստիկանների բացատրական աշխատանքի շնորհիվ կամավոր հանձնվել է մեծ քանակի զենք-զինամթերք (տեսանյութ)Օպերատիվ իրավիճակը հանրապետությունում փետրվարի 17-ից 18-ը
Ինչո՞վ է պայմանավորված շաքարավազի գնի բարձրացումը
Այս օրերին քաղաքացիները հատկապես զգում են շաքարավազի գնի բարձրացումը, երբ տնային տնտեսուհիներն ակտիվ զբաղված են կոմպոտ եւ մուրաբա պատրաստելով:
NEWS.am-ի հետ զրույցում տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը նշեց, որ շաքարավազի գնաճը կապված է սեզոնային պահանջարկի հետ:
Շուկայում գործարարներն արհեստական դեֆիցիտ են ստեղծել՝ լավ հասկանալով, որ այս շրջանում նույնիսկ բարձր գներով այն լավ պահանջարկ ունի:
«Նույն վիճակն էր Սուրբ Զատիկի օրերին, երբ ձվի արհեստական դեֆիցիտ էին ստեղծում եւ մարդկանց մոտ արհեստական խուճապ առաջացնում, որ ավելի շատ ձու գնեն, նույնիսկ սահմանափակում էին մտցրել, օրինակ, յուրաքանչյուր գնորդ կարող է գնել 20 ձվից ոչ ավել»,-հիշեցրեց փորձագետը:
Դրա արդյունքում շաքարավազի գինը մարզերում հասնում է մինչեւ 470 դրամի: Տնտեսագետի տվյալներով՝ անցած տարվա համեմատ այն թանկացել է 43%-ով:
Հունվար-հունիս ամիսներին ապրանքների գներն աճել են 5,7%-ով, սննդամթերքի գներն աճել են 8,8%-ով: Մարդկանց եկամուտները, որոնք, պայմանականորեն ասած, աճել են 3-4%-ով, չեն ծածկում գնաճային ծախսերը: Անցած տարի աշխատավարձերը եւ կենսաթոշակները մարդկանց թույլ են տվել ավելի շատ ապրանք գնել, ինչը նրանք չեն կարող իրենց թույլ տալ այս տարվա աշխատավարձով եւ կենսաթոշակով:
Սուրեն Պարսյանն ընդգծեց, որ ստեղծված իրավիճակի համար պատասխանատու է նաեւ ՏՄՊՊՀ-ն, որը պետք է վերահսկի շուկան եւ անհրաժեշտության դեպքում վարույթ սկսի տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ:
Կառավարությունը, իր հերթին, պետք է տարանջատի բիզնեսն ու իշխանությունը եւ խթանի փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացումը:
«Ներկայիս կառավարությունն ունակ չէ դա անել: Նրանք սովոր են նստել աշխատասենյակում եւ ամեն ինչ թողնել շուկայի հայացողությանը, որտեղ որոշում են կայացնում օլիգարխները»,-նշեց նա:
ՏՄՊՊՀ-ից մեզ հայտնեցին, որ այս պահին հետազոտություն է անցկացվում, որի ավարտին կհրապարակվեն արդյունքները: ՏՄՊՊՀ-ից վստահեցրեցին, որ շաքարավազի գնի բարձրացում չի եղել, այն հասնում է 370 դրամի մեկ կգ դիմաց:
Վերջին շաբաթվա ընթացքում շաքարավազը թանկացել է նաեւ Ռուսաստանում: Սակայն դա չի կարող հայկական շուկայում գնաճի պատճառ դառնալ, քանի որ Հայաստանում օգտագործվող շաքարավազի 70%-ն ապահովում է ձեռնարկությունը, որը պատկանում է Սամվել Ալեքսանյանին, մնացած 30%-ը ներմուծվում է Ռուսաստանից եւ Ուկրաինայից:
Մենք փորձեցին կապ հաստատել նաեւ Շիրակում Ալեքսանյանի ձեռնարկության ներկայացուցիչների հետ: Սակայն զանգերին պատասխան չստացանք: