Միջազգային հարթակ՝ ներկայացնելու Հայաստանի հարուստ սննդային մշակույթը
Գաստրոնոմիական մշակութային ժառանգության պահպանման, կայուն տարածքային զարգացման և համայնքահեն տնտեսական դիմակայունության շնորհիվ Հայաստանը միացել է «Գաստրոնոմիայի համաշխարհային տարածաշրջան» հարթակին՝ որպես 2028 թվականի մրցանակի թեկնածու։ Հայաստանը Կովկասի տարածաշրջանից առաջինն է, որը դիմել է այս միջազգային ճանաչմանը, որը համակարգվում է Գաստրոնոմիայի, մշակույթի, արվեստների և զբոսաշրջության միջազգային ինստիտուտի (IGCAT) կողմից։ Հարթակին միանալով՝ Հայաստանը դառնում է այն տարածաշրջանների գլոբալ ցանցի մաս, որոնք սնունդն ու գաստրոնոմիան դիտարկում են որպես ինքնության ձևավորման, սոցիալական համախմբման, կրթության և պատասխանատու զբոսաշրջության հզոր շարժիչ ուժեր։
Թեկնածությունն աջակցվում է բազմազան և համագործակցային շահակիցների ցանցի կողմից, որը միավորում է փորձառություն բնապահպանական գործունեության, տեղական ինքնակառավարման, զբոսաշրջության, կրթության և հյուրընկալության ոլորտներից։
Միանալով «Գաստրոնոմիայի համաշխարհային տարածաշրջան» հարթակին՝ Հայաստանը ներկայացնում է առաջադեմ տեսլական, որը գաստրոնոմիան դիտարկում է ոչ միայն որպես ժառանգություն, այլ որպես կենդանի համակարգ, որը կարող է արձագանքել կայունության, կրթության և տարածքային համախմբման ժամանակակից մարտահրավերներին։ 2028 թվականի թեկնածությունն ապահովում է միջազգային հարթակ՝ ներկայացնելու Հայաստանի հարուստ սննդային մշակույթը, ստեղծարարությունը և կայուն, ներառական ու ապագային ուղղված սննդային համակարգերի ձևավորման հանդեպ հանձնառությունը՝ միաժամանակ ամրապնդելով համագործակցությունը ինստիտուտների, համայնքների և գաստրոնոմիական ոլորտի միջև։