Հայաստանն ու Հունաստանը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ
Հայաստանն ու Հունաստանը խորացնում են հարաբերությունները բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»֊ը, ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի՝ Հունաստան կատարած պետական այցի շրջանակում երկու երկրների միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր։ Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական և արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը և Հունաստանի թվային կառավարման նախարարի առաջին տեղակալ Խրիստոս Դերմենտզոպոուլուսը։
Լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով հուշագրի կարևորությանը, Գևորգ Մանթաշյանը նշել է, որ Հայաստանը Հունաստանի հետ տեխնոլոգիական ոլորտում համագործակցության բավականին լավ փորձ ունի։ «Հունաստանի հետ մենք ունենք բարեկամական հարաբերություններ և պատահական չէ, որ մեր գործընկերների հետ հանդես ենք գալիս լայն օրակարգով։ Այսօր մենք նախանշում ենք, թե ինչ ուղղություններով ենք առաջ շարժվում։ Դրանք շատ են` թվայնացում, ամպային տեխնոլոգիաներ: Այստեղ Հունաստանը հետաքրքիր փորձ ունի, որով մենք հետաքրքրված ենք»,֊ ասել է Գևորգ Մանթաշյանը։
Նախարարի տեղակալը նկատել է, որ Հայաստանի ու ԱՄՆ֊ի հարաբերությունների խորացումը, տեխնոլոգիական ոլորտում ԱՄՆ֊ից սպասվող ներդրումներն ու ծրագրերը մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել Հայաստանի մյուս գործընկերների շրջանում։