Նոան պինդ և փորձառու թիմ է, բայց մենք եկել ենք հաղթելու համար․ Լերոյ ԷխտելդՊանրի արտադրամասի արտադրական գործունեության կասեցումը վերացվել է (ֆոտոշարք)Կառավարությունը շարունակում է աջակցություն տրամադրել սահմանամերձ համայնքների բնակիչներին«Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերությունը Մոսկվայում աճուրդի է հանում Ռիգայի կայարանըՍԱՏՄ-ն կասեցրել է «Քարֆուր»-ի՝ «Կրուասան կրեմով» և «Դոնաթ նուտելայով» արտադրատեսակների արտադրությունըՖԻՖԱ-ի նախագահն արձագանքել է Վինիսիուսի շուրջ ծագած ռասիստական սկանդալինԱՄՆ զինուժը դիրքավորվում է Իրանին հնարավոր հարվածներ հասցնելու համար. The New York TimesՆման միջադեպերը չեն կարող նորմալ դիտարկվել որևէ մարդու կողմից կամ որևէ հասարակությունում. ՄԻՊ-ը՝ Աջափնյակի կրակոցների մասինԳագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը և հողատարածքում կատարվում է զննություն. փաստաբանը մանրամասներ է ներկայացրելՀրդեհ սննդի կետերից մեկումՄի քանի ժամից կարող է շատ ուշ լինել, կարող է այլևս հնարավոր չլինի լեհերին տարհանել Իրանից․ ՏուսկՁևավորվել է ՆԳՆ հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնը (տեսանյութ)Հայաստանն արժանացել է «Եվրոպայի ժառանգության առաջատար ուղղություն» կոչմանըՕտարերկրյա ներդրողները ՀՀ-ում կունենան տեղացիներին հավասար իրավունքներ և պարտավորություններԲրիտանական ոստիկանությունը ձերբակալել է թագավոր Չարլզի եղբորը՝ ԷնդրյուինԵրևանում uպանված չեչեն կնոջ hnւղարկավորությունն իրականացվելու է պետական միջոցներով՝ ՀՀ-ում. հարազատները 4 ամիս է՝ չեն եկել աճյnւնի հետևիցՌուսաստանը չի շեղվի ատոմի խաղաղ զարգացման հարցում Իրանին աջակցելու ուղուց. ՌԴ ԱԳ փոխնախարարԱտոմակայանի ռեզերվային ճգնաժամային կենտրոնը նոր տարածք կտեղափոխվի65+ տարիքի քաղաքացիներին միջինում 20,000 դրամ ենք տրամադրում դեղորայքի համար, վճարում է պետությունը. Անահիտ ԱվանեսյանՈւկրաինայի հարցով եռակողմ բանակցություններն այս պահին գտնվում են այն փուլում, որը հանրային քննարկում չի նախատեսում. ՊեսկովՈ՞վ է կանգնած Աջափնյակի սպանության ետեւում Կրակոցներից տուժածների վիճակը բավական ծանր է. նախարարԳիրք նվիրելու օրը՝ ԴատախազությունումԵԽ պատգամավորը ԵՄ-ին կոչ է արել գործնական քայլեր ձեռնարկել Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման ուղղությամբԵՄ-ՀՀ հարաբերությունները շարունակում են խորանալՍնդիկի հավելիչով արտադրանքի ներմուծումն ու արտահանումը կարգելվիFlyone Armenia-ն առաջարկում է ավիատոմսեր դեպի Վիեննա, Ամստերդամ, Ալիկանտե և Բաթումի՝ սկսած 24,99 եվրոյին համարժեք դրամիցԵԽ-ն կաջակցի օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին նոր օրենքի մշակմանըԱռգրավվել է 1 կգ 150 գրամ մարիխուանա․ ՔՈԳՎ հերթական խոշոր բացահայտումըԳրքի գողը գող չի (տեսանյութ)«Արարատ-Արմենիա»-ն և «Փյունիկ»-ը հաղթանակներ տարան ուսումնամարզական հավաքի վերջին խաղերումՌուսաստանից 2025 թվականին ավելի քան 70 000 օտարերկրացի է վտարվել Որ հասցեներում ջուր չի լինիՀարավային Կորեայի նախկին նախագահը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկմանԷկոնոմիկայի նախարարը տաքսիստների վարկավորման խնդրի վերաբերյալ քննարկում է նախաձեռնելԺամանակավորապես կդադարեցվի հետևյալ հասցեների էլեկտրամատակարարումըԳիրք նվիրելու օր՝ նվազող գրադարաններ․ ի՞նչ խնդիրներ ունի գիրքը Հայաստանում5,5 մագնիտուդով երկրաշարժ` ԻրանումՁնահոսք Կալիֆորնիայում. 8 դահուկորդ մահացել էԻրանին հարված հասցնելու օգտին բազմաթիվ պատճառներ կան. Սպիտակ տունՀայաստանը կխորացնի ռազմատեխնիկական համագործակցությունը Լեհաստանի հետԵրրորդ և հաջորդ երեխաների համար սահմանվել է 50 հազար դրամ ամսական նպաստՀիվանդների վիճակը գնահատվում է միջին ծանրությանԹեհրանը գրավոր առաջարկ կներկայացնի Վաշինգտոնին. ReutersՀայաստանում բնակվող ո՞ր ազգային փոքրամասնություններն են առավել մեծաթիվԻնչ պետք է անեն արցախցի ընտանիքների բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրին դիմած և մերժված քաղաքացիները100 մլն եվրո վարկ՝ ՀՀ–ում ջրային և ոռոգման ենթակառուցվածքների զարգացման համարՊերուի խորհրդարանը նախագահ է ընտրել 83-ամյա պատգամավոր Խոսե Մարիա ԲալկասարինՀայտնի ամերիկացի լրագրող Թաքեր Քարլսոնին ձերբակալել են Իսրայելում. Daily MailՄայիսի 2-ից կմեկնարկեն Երևան-Ռիգա-Երևան ուղիղ չվերթերը
Ինչո՞ւ ԱՄՆ-ը զուսպ արձագանքեց Փաշինյանի պլանին
«168 ժամ» թերթը գրում է. «Վերջին ամիսների ընթացքում մի շարք հանգամանքներով պայմանավորված, ինտենսիվորեն փոխվում են աշխարհաքաղաքական խաղի կանոնները, որոնցից մեկն ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում Ջո Բայդենի ընտրությունն էր։
Բայդենի արտաքին քաղաքականությունը, նրա կողմից Ցեղասպանության փաստի ճանաչումը, վերջին ամիսների ընթացքում ամերիկյան մեդիաքաղաքական շրջանակներում հայկական թեմատիկայի ակտիվությունը թույլ էին տալիս ենթադրել, որ Հայաստանի հարցում ամերիկյան քաղաքականությունը որոշ հատվածներում նույնիսկ կարող է բեկումնային լինել, հատկապես, երբ դրա համար ակնհայտ հնարավորություններ ընձեռեն ՀՀ իշխանությունները։
Սակայն ուշագրավն այն է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանային միջադեպերի ֆոնին Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դիտորդների մասնակցությամբ իրավիճակի կարգավորման Նիկոլ Փաշինյանի պլանին ԱՄՆ Պետքարտուղարության արձագանքը բավականին զուսպ ու անորոշ էր։
ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը, անդրադառնալով ՀՀ սահմաններին ստեղծված իրավիճակին, նշել էր, որ ԱՄՆ-ը, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր, խորապես հավատարիմ է կողմերի հետ աշխատելու սկզբունքին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորմանը հասնելու համար։ Ի դեպ, նշենք, որ Պետքարտուղարությունը բավականին շուտ արձագանքեց հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակին, ինչպես նաև Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրներին ուղղված կոչին։
«Մենք կողմերին հորդորում ենք հնարավորինս շուտ վերադառնալ Մինսկի խմբի համանախագահների գլխավորած բանակցություններին»,-նշել էր Պետքարտուղարությունը։
Ավելին՝ ի պատասխան հայկական լրատվամիջոցներից մեկի հարցմանը, թե ինչ կարծիք ունի ԱՄՆ-ը Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկած կարգավորման պլանի վերաբերյալ, ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը որևէ հստակ պատասխան չէր տվել, բավարարվել էր միայն աջակցելու պատրաստակամություն հայտնելով, հորդորելով կարգավորել իրավիճակը շտապ և խաղաղ ճանապարհով։
«168 ժամ»-ի հետ զրուցում եվրոպացի վերլուծաբան Նեյլ Մաքֆարելեյնը նշեց, որ ամերիկյան ուղիղ ներգրավվածության հնարավորությունը հարավկովկասյան զարգացումներում ակնհայտորեն գերագնահատված է։ Ըստ նրա՝ Միացյալ Նահանգներն ակնհայտորեն չի ցանկանում դուրս գալ ԵԱՀԿ ՄԽ ձևաչափի սահմաններից։ «Եթե նույնիսկ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն չի գործում արդյունավետորեն, չկան բանակցություններ, դա Հայաստանի արտաքին քաղաքական խնդիրների ուղղությամբ ամերիկյան քաղաքականության ընդհանուր մակարդակն ու խորությունն է։ Կան դիվանագետներ, որոնք զբաղվում են այս տարածաշրջանով, և դա տասնամյակների ընթացքում չի փոխվում։
Բնականաբար ավելի հարմար է պահպանել բոլոր նախկին ձևաչափերն ու մակարդակները, հատկապես, երբ չկա հավելյալ հետաքրքրություն։
Պատկերացնել, որ ԱՄՆ-ը տեղում դիտորդություն կամ գործողություններ կիրականացնի, միամտություն կլիներ, դա ամերիկյան ծրագիր չէ, ԱՄՆ-ը նման հարցերը երկար է պլանավորում և իրագործում։ Սա այն դեպքն է, երբ հարկավոր են ինտենսիվ բանակցություններ։ Գուցե դիտորդներ ևս հարկավոր են, բայց կա, օրինակ, ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելություն, որը կարող է այս հարցով ևս զբաղվել»,-ասաց վերլուծաբանը»: