ԱՍՀ նախարարությունը հորդորում է կենսաթոշակառուներին մինչև մարտի 5-ը որևէ բանկ ընտրել, հակառակ դեպքում պետությունն է անելու իրենց փոխարենԱՄՆ-ն Մերձավոր Արևելք է տեղափոխել լրացուցիչ տասնութ F-35A կործանիչՊՆ նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել խարդախության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գույքի հափշտակության համարԱրաբկիրի համայնքային ոստիկանները բացահայտել են մեքենայից գողության դեպք․ հայտնաբերվել են ավտոմեքենայի հայելու 21 զույգ ապակիներ (տեսանյութ)Գլխավոր դատախազի հրամաններով` Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններԽաղաղության խորհուրդը որոշ հարցերում կհամագործակցի ՄԱԿ-ի հետ․ ԹրամփՊուտինը Սերգեյ Իվանովին հեռացրել է Անվտանգության խորհրդի կազմիցՏասնհինգ երկիր պահանջել է, որ Ռուսաստանը ազատ արձակի քաղբանտարկյալներին և հետաքննի Նավալնու մահըՈւկրաինական ԱԹՍ-ները հարձակվել են ՌԴ հարավում խոշորագույն նավթավերամշակման գործարանի և Թաթարստանի մայրաքաղաքի վրաԱրշակ Խաչատրյանի գործով կամայական եզրակացությունները իրավական արժեք չունեն. ՀՀ քննչական կոմիտեՍևանի ԲԿ-ն համալրվել է համակարգչային շերտագրման ժամանակակից սարքովԻրանը ձգտում է գործարքի եւ հասկանում դրա տապալման հետեւանքները ԹրամփԿրшկոց՝ Զովունի գյուղի սկզբնամասում․ կա վիրшվորԲոլոր ճանապարհները բաց ենԺամանակավորապես կդադարեցվի հետևյալ հասցեների էլեկտրամատակարարումըԱրաբական երկրներն ու ԵՄ-ն դատապարտել են Իսրայելի կառավարության որոշումըԴատախազությունը պահանջում է ԱԺ նախկին պատգամավոր Վահե Հակոբյանից բռնագանձել 12 անշարժ և շարժական գույքԵրևանում 2026թ. կիրականացվի 200 հազար քմ փոսային նորոգման աշխատանք (տեսանյութ)Ուկրաինան ավելի լավ է որքան հնարավոր է շուտ նստի բանակցությունների սեղանի շուրջը. ԹրամփԿկայանա՞ արդյոք Ավստրիայում փետրվարի 16-19-ին հրավիրված Եպիսկոպոսաց ժողովըԹալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել էԻրանի արտգործնախարարը միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններից առաջ հանդիպել է ԱԷՄԳ-ի ղեկավարի հետԲելգիան հյուպատոսական ծառայություններ կմատուցի ԵրևանումՏեղումներ կլինեն առանձին շրջաններում վաղըՕդի ջերմաստիճանը կբարձրանա ևս 2-3 աստիճանով Տաք, թարմ եփած սուրճ խմելը վտանգավոր Եղիշե Մելիքյանը հանդիպել է Հենրիխ ՄխիթարյանինՀրաձգության Հայաստանի հավաքականի կազմը Երևանում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությունումՎարորդական իրավունքի վկայականի դիմաց՝ 600 հազար դրամ․ կաշառքի միջնորդության դեպք ԳյումրիումՌազմավարական շրջադարձ. Մասկը Մարսի փոխարեն առաջնահերթությունը տալիս է ԼուսնինՀրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջԵվրոպան մի փոքր շունչ է քաշել. միջազգային մամուլԼեհաստանը պետք է միջուկային զենք ունենաԻրանում աստվածաբանական որոշումներ են կայացնում, ոչ թե՝ աշխարհաքաղաքական. ՌուբիոԱրդեն իսկ ասֆալտապատվել է շուրջ 2100 քմ հատվածՀայտնաբերվել է 426 ոչ սթափ վարորդ․ պարեկների անցած շաբաթվա ծառայության արդյունքները (տեսանյութ)Պայթյունի ահազանգ Թալին քաղաքի բենզալցակայաններից մեկում․ նախնական տվյալներով տուժածներ չկանԳիրք նվիրելու և Մայրենի լեզվի միջազգային օրերին նվիրված միջոցառումներ՝ երիտասարդական կենտրոններումԱտոմակայանն այս անգամ երկար կնորոգվի, բայց հոսանքի դեֆիցիտ չի լինի․ ՀԾԿՀ նախագահԱԺ ընտրություններին ընտրական իրավունք ունի 2 միլիոն 489 հազար 31 քաղաքացի. ԿԸՀԲողոքներ «Վեոլիա Ջուր» ընկերությունից․ ինչ խնդիրներ ու լուծումներ է մատնանշում ՀԾԿՀ-նԲրազիլացին վերադարձավ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակում կասկածելի ծրար է հայտնաբերվել և ուղարկվել կենսաբանական լաբորատորիաԲացահայտվել է կաշառքի միջնորդության պատրվակով ոստիկանության նախկին պաշտոնատար անձի կողմից գումար ստանալու դեպքՄարդու իրավունքների պաշտպանի աջակցությամբ սոցիալապես անապահով ընտանիքին վերադարձվել է բժշկական ծառայությունների համար նախապես վճարված գումարըՁմեռային Օլիմպիական խաղեր․ Հայաստանի ներկայացուցիչների ելույթների ժամանակացույցըՆապոլին և Ռոման չպարզեցին հաղթողինՄեսին հնարավոր է չմասնակցի այս տարվա ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնությանըՔնելուց առնվազն 3 ժամ առաջ այևս սնունդ չընդունելը կարող է բարելավել սրտանոթային և նյութափոխանակության առողջությունըՄագնուս Կարլսենը՝ Ֆիշերի շախմատի աշխարհի չեմպիոն
ԱԺ նախագահը չի տիրապետում քաղաքական էթիկայի նորմերին. Լարիսա Ալավերդյան
Աննախադեպ է, երբ ԱԺ նախագահն այդպես է արձագանքում ՄԻՊ-ին, որն ընտրվում է հենց խորհրդարանի կողմից և խորհրդարանական մարմին է: Այս առումով՝ ԱԺ նախագահի արտահայտությունը ցույց է տալիս, որ տվյալ անձը չի տիրապետում քաղաքական էթիկայի նորմերին: Սա քաղաքական էթիկայի խնդիր է, երկրորդ՝սա քաղաքական կոպիտ վրիպում է. ստացվում է որ պառլամենտի խոսնակը անհավատությամբ է վերաբերվում մի ամբողջ ինստիտուտի աշխատանքին, խոսքը չի գնում միայն Արման Թաթոյանի, այլ՝ ՄԻՊ ինստիտուտի մասին, որը կարևորագույն կառույց է ցանկացած ժողովրդավարական երկրում:
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը՝ անդրադառնալով ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի արձագանքին՝ ՄԻՊ զեկույցի վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱԺ նիստի ժամանակ, երբ ընդդիմադիր պատգամավորը մեջբերումներ էր անում Ադրբեջանում հայ զինվորների խոշտանգումների մասին ՄԻՊ զեկույցից, ԱԺ նախագահ Սիմոնյանը դրանք որակեց «հնարած տեսարաններ».
«Ես, անկեղծ ասած, այդպես էլ չհասկացա, թե ինչու էր պետք թվարկել այս հնարած տեսարանները»,-ասել էր Ալեն Սիմոնյանը:
Ըստ Լարիսա Ալավերդյանի՝ սրանով ԱԺ նախագահը հատուկ ծառայություն է մատուցում ադրբեջանական իշխանություններին, որովհետև Ադրբեջանն ամենուր օգտագործելու է այդ խոսքերը՝ հղում անելով ՀՀ ԱԺ նախագահին
«Նա մերժում է պաշտպանի բոլոր փաստարկներն առ այն, որ մեր գերիները Ադրբեջանում խոշտանգումների են ենթարկվում: Ինչո՞ւ է ՄԻՊ-ը ցույց տալիս գերիների խոշտանգումների կադրերը, որովհետև դա անհրաժեշտ է, նախևառաջ, մեր իշխանությունների համար, որոնք մերժում են այդ փաստը: Դրանով Արման Թաթոյանը նաև բազմաթիվ միջազգային կառույցների ուշադրությունն է հրավիրում, այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանը ոչ միայն ուղղակի ոտնահարում է մարդու իրավունքները և հումանիտար նորմերը, այլ ուղղակի հակադրվում է դրանց »,-ասաց Ալավերդյանը:
Իրավապաշտպանի գնահատմամբ՝ սա նաև շատ մեծ հարված է Հայաստանի իմիջին, քանի որ Մարդու իրավունքների պաշտպանության բոլոր միջազգային ինստիտուտները խորը հարգանքով են վերաբերվում թե՛ Արման Թաթոյանին, թե այդ հաստատությանը Հայաստանում և այն համարվում է օրինական հաստատություններից մեկը Հայաստանում:
Զրուցակցի դիտարկմամբ՝ ԱԺ նախագահի այս հայտարարությունը կարող է օգտագործվել Ադրբեջանի կողմից.
«Եթե բարձրաստիճան պաշտոնյան կասկածի տակ է դնում ՄԻՊ-ի զեկույցը, որն ամբողջովին հիմնված է պրոֆեսիոնալ փաստահավաք աշխատանքի վրա, ապա դա կարող է շատ վատ արձագանք ստանալ այլ պետությունների կողմից, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի կողմից, որը կարող է ԱԺ նախագահի այդ արտահայտությունը «մատի փաթաթան» դարձնել »,-ասաց Լարիսա Ալավերդյանը:
Հարցին՝ թե սա կարո՞ղ է խոչընդոտել գերիների վերադարձի գործընթացին այն առումով, որ միջազգային կառույցները կարող են հիմք վերցնել Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությունը և արժանահավատ չհամարեն գերիների խոշտանգումների մասին փաստերը, իրավապաշտպանը քիչ հավանական համարեց և ընդգծեց, որ միջազգային կազմակերպությունները նույնպես այդ տեղեկությունները հավաքում են իրենց մոտ, քանի Արման Թաթոյանի զեկույցում ներկայացված փաստերը տեղադրված են սոցցանցերում, հենց սրանով է Ադրբեջանը հակադրվում միջազգային մարդասիրական նորմերին.
«Միջազգային պատկան կազմակերպությունները հալած յուղի տեղ չեն ընդունելու Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությունները, ես չեմ կարծում, որ սա կարող է խոչընդոտել գերիների վերադարձին: Այդ նյութերը տարածել է հենց Ադրբեջանը, այնպես չէ, որ դա իրենք գաղտի են պահել և հայկական կողմն է ինչ-ինչ ճանապարհներով հայթայթել դրանք, ուստի այս փաստարկը չէ, որ կարող է խոչընդոտել գերիների վերադարձին: Այստեղ գնում է գործարք,ես ասել եմ, որ չի լինելու որևէ գերու վերադարձ՝ առանց հերթական հանցագործության ՀՀ իշխանությունների կողմից: Ադրբեջանի իշխանությունը մշտապես գերիների վերադարձի համար նոր պահանջներ է ներկայացնելու, համոզված լինելով, որ ՀՀ իշխանությունները դրանք իրականցնելու են »,-ասաց Լարիսա Ալավերդյանը: