Արաբական երկրներն ու ԵՄ-ն դատապարտել են Իսրայելի կառավարության որոշումը
Արաբական մի քանի երկիր և Եվրամիությունը դատապարտել են Իսրայելի կառավարության նախօրեին ընդունած որոշումը, համաձայն որի Գոլանի արևմտյան ափի որոշ հողատարածքներ գրանցվել են Իսրայելի պետական ռեգիստրում։ Իսրայելի կառավարությունը հայտարարել է, որ որոշումը նպատակ ունի կարգավորել Գոլանի արևմտյան ափի հողային հարցերը։ Այն վերաբերում է այսպես կոչված «C գոտուն», որն ընդգրկում է Գոլանի արևմտյան ափի մոտ 60%-ը և գտնվում է Իսրայելի վերահսկողության տակ։ «Սա կվերջացնի դատական վեճերը և թույլ կտա կարգավորված կերպով զարգացնել ենթակառուցվածքները և վաճառել հողը», – նշել է կառավարությունը։
Եգիպտոսը, Հորդանանը, Սաուդյան Արաբիան և Կատարը կտրուկ դատապարտել են Իսրայելի կառավարության որոշումը։ Սաուդյան Արաբիայի ԱԳՆ-ն, մասնավորապես, հայտարարել է, որ այս քայլերը լուրջ փոփոխություններ են մտցնում Գոլանի արևմտյան ափի իրավական և վարչական կարգավիճակում և խաթարում են խաղաղ կարգավորման գործընթացը։ Եվրամիությունը կոչ է արել Իսրայելին չեղարկել կիրակի օրը կայացված որոշումը։
Իսրայելի ԱԳՆ-ն հերքել է արաբական երկրների և ԵՄ-ի արձագանքը՝ նշելով, որ կառավարության որոշումը տեխնիկական և վարչական բնույթ ունի։ «Այն կարգավորելու է գույքի գրանցման ընթացակարգերը և կապահովի թափանցիկ ու մանրակրկիտ պարզաբանում իրավունքների՝ իրավական վեճերը լուծելիս», – ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։ Իսրայելի ԱԳՆ-ն հավելել է, որ քայլը պատասխան էր Պաղեստինյան ինքնավարության վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հողի իրավունքների անօրինական գրանցմանը։
Միաժամանակ Բինյամին Նեթանյահուի կառավարության աջ ծայրահեղ նախարարները բացահայտ հայտարարել են, որ այս միջոցը ուղղված է Գոլանի արևմտյան ափի նկատմամբ Իսրայելի վերահսկողության ամրապնդմանը։