Առանց Ղարաբաղի Հայաստանը՝ որպես պետություն, ոչ ոքի պետք չէ. ռուս փորձագետ
Նիկոլ Փաշինյանը ի սկզբանե չուներ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման ծրագիր: Նա ստում էր ժողովրդին: Նա չուներ խնդրի կարգավորման մեթոդներ: Այս մասին «NEWS.am»-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում հայտնել է ռուս քաղաքագետ, Մերձավոր Արեւելքի եւ Կովկասի երկրների խնդիրների փորձագետ Ստանիսլավ Տարասովը:
Փաշինյանը, ըստ նրա, հնարավորություն ուներ ավելի քիչ կորուստներով դուրս գալ այս իրավիճակից, սակայն նա դա չարեց: Փորձագետը նշել է, որ այժմ Փաշինյանը կառչել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից, որն ասում է, որ անհրաժեշտ է որոշել Ղարաբաղի կարգավիճակը: «Ինչպե՞ս է նա որոշելու կարգավիճակը: Նրան պահել են, որպեսզի ստորագրի նոյեմբերի 9-ին պարտության ակտը: Ալիեւը հետաքրքրված է դրանով: Մոսկվան զգուշությամբ հետեւում է, սակայն մենք չենք կարող հակադրվել հայ ժողովրդի կամքին: Այժմ թող լուծի ղարաբաղյան խնդիրը:
Մենք ցանկանում ենք տեսնել, թե նա ինչպես է դա անում: Հայերը չեն ցանկանում պահպանել Ղարաբաղը: Երեւանահայերը որոշեցին դեն նետել ղարաբաղյան խնդիրը, գործ չունենալ Ղարաբաղի հետ, հանձնել Ղարաբաղը Ադրբեջանին: Փաշինյանը կարծում է, որ առանց Ղարաբաղի Հայաստանում՝ դրա աշխարհագրական սահմաններում կկարողանա դրախտ, ժողովրդավարություն, կապիտալիզմ ստեղծել: Նա ոչ մի բան չի ստեղծելու, այլ միայն ոչնչացնելու է պետության մնացորդները: Հայաստանն առանց Ղարաբաղի երբեք գոյություն չի ունենա որպես պետություն, քանի որ առանց Ղարաբաղի Հայաստանը՝ որպես պետության, ոչ ոքի պետք չէ: Ոչ ոքի», - եզրափակել է Տարասովը: