ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղհասարակության ներկայացուցիչներինԱմփոփվել են Շիրակի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքներըՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. լեռնադահուկորդ Հարություն Հարությունյանի արդյունքըՄեր Սահմանադրությունը խոչընդոտ չէ խաղաղության պայմանագիրը կնքելու համար․ ՊապոյանՎրաստանը մայիսի 8-ը հայտարարել է Գինու ազգային օրՏեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստըԻսրայելի կառավարությունը հաստատել է Արևմտյան ափի հողերի գրանցման գործընթացըՋոնաթան Փաուելը դիտարկում է մինչև տարեվերջ հրաժարական տալու հնարավորությունըՀամոզված ենք, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև դաշնակցային փոխգործակցությանն այլընտրանք չկա․ ԳալուզինՎարդենյաց լեռնանցքը կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար փակ էՎթարային ջրանջատում Կոտայքի մարզումՀրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջՈր կանայք են հայտնվել ՔՊ ցուցակի առաջին 50 հորիզոնականներում Մեծ Բրիտանիան նախատեսում է ամռանն արգելել սոցցանցերի օգտագործումը 16 տարեկանից փոքր երեխաների համարԱՄՆ-ին պետք չէ, որ Եվրոպան լինի ԱՄՆ վասալը․ Ռուբիո«Մոլորակը առանց աղբի և թափոնի»Բնակարանային գողություններ կատարելու համար մեղադրվող անձը հանձնվել է Ավստրիայի իրավասու մարմիններինՔիմ Քարդաշյան, Դոնալդ Թրամփ․ ԱՄՆ գլխավոր դատախազը հրապարակել է այն հայտնիների ամբողջական ցուցակը, որոնց անունները հանդիպում են Էփշթեյնի ֆայլերումՔաղաքապետը փոսալցման աշխատանքների վերաբերյալ հանձնարարականներ է տվելՄեդվեդևը բացատրել է, թե որքան կապրի Զելենսկին՝ Պուտինի մասին իր խոսքերից հետոՄեծ Պահք. Օր 1Ավազի մաքրման աշխատանքներում խնդիր ունենք. քաղաքապետը հանձնարարական է տվելԷլեկտրաէներգիայի ընդհատումներ Երևանում և մարզերումԵթե ԱՄՆ-ն քննարկի պատժամիջոցների վերացման հարցը, Իրանը պատրաստ կլինի փոխզիջումների. ԱԳ փոխնախարարՀայ գեղասահորդները պայքարը կշարունակեն փետրվարի 16-ինՈւկրաինայի էներգետիկայի նախկին նախարարը ձերբակալվել է երկրից հեռանալու փորձի ժամանակՄագնուս Կարլսենը՝ Ֆիշերի շախմատի աշխարհի չեմպիոն Ռուսաստանը գերտերություն չէ, նրա առավելագույն պահանջները չեն կարող բավարարվել բանակցություններում․ Կայա ԿալլասՊատրիարք Կիրիլն արգելել է ռուսներին աղոթել աշխատավարձի բարձրացման համարԻրանի արտգործնախարարը մեկնել է Շվեյցարիա՝ ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններիՔՊ–ն հրապարակեց քվեարկության արդյունքները. Հայտնի են հաջողակ 50 անձանց անուններըՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունն այսօր փակ կլինիԱյսօրվանից սկսվում է Մեծ ՊահքըԽոշոր ավտովթար՝ Գեղարքունիքի մարզում․ կա 5 վիրավորԴռները բացե´ք, գարուն է գալիս. Գագիկ ՍուրենյանՀայտնի են Ծանրամարտի Հայաստանի առաջնության չեմպիոններն ու մեդալակիրներըՀայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը զգուշացնում է«Զայեդ» մարդկային եղբայրության մրցանակն ունի 1 մլն դոլար մրցանակային ֆոնդ, որը Հայաստանը Ադրբեջանի հետ կիսել է․ Նիկոլ ՓաշինյանԱնչելոտին Աշխարհի առաջնությունից առաջ կերկարաձգի պայմանագրի ժամկետըՎրացական կողմը հերքել է Օվերչուկի խոսքերը աբխազական երկաթուղու գործարկման մասինՀայաստանն ու Թուրքիան համաձայնության են եկել ուղիղ ցամաքային առևտրի շուրջՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. Միքայել Միքայելյանը 53-րդն էՀրդեհի ահազանգ խանութ-սրահներից մեկի պահեստում (թարմացված)Խուդաթյանն ու Կոպիրկինը քննարկել են ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հարցերԱռգրավվել է հալյուցինոգեն սնկերով հարյուր փաթեթ․ Երևանի քրեական ոստիկանների բացահայտումը (տեսանյութ)Քննարկել են պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-ԱՄՆ համագործակցությանը վերաբերող հարցերՌուսաստանի և Վրաստանի միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման մասին խոսք չկա. Վրացական երկաթուղիՁմեռային Օլիմպիական խաղեր․ Հայաստանն այսօր ունի մեկ մասնակիցԱնցկացվել է Հայաստան-ԵՄ երիտասարդական առաջին համաժողովըԱՄՆ-ն հաստատել է իր ուժերի դուրսբերումը Սիրիայի Ալ Թանֆ ռազմաբազայից
ՍՈՒ-25-ը թռչող տանկ է, իսկ Հայաստանի տարածքը շատ փոքր է օդային մարտ մղելու համար
«Հրապարակ»-ը գրում է. «Պաշտոնաթող գեներալ-լեյտենանտ, Հայաստանի բանակի կազմավորման ակունքներում կանգնած Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը չգիտի, թե Նիկոլ Փաշինյանի հիշատակած բանակաշինության ինչ գործընթաց է այսօր տեղի ունենում Հայաստանում։ Մեզ հետ զրույցում նա ասաց, որ հեռու է, չգիտի՝ «ինչ եղավ, ինչ քանդեցին, ինչ շինեցին, ինչ պիտի շինեն», եւ ավելացրեց․ «Ես, երբ պետք էր, եկա, մեր ընկերների հետ կառուցեցի բանակ, էդ բանակը 30 տարի ապահովել է երկրի անվտանգությունը, իսկ նախագահները քայքայում էին Հայաստանի ամենակարեւոր ինստիտուտը, մանավանդ՝ պատերազմից առաջ վերջին շրջանում։ Ասում եք՝ այսօր, նոյեմբերի 9-ին ի՞նչ եք զգում։
Ի՞նչ ասեմ, ես հիասթափված եմ, ես թեւաթափ եմ, որովհետեւ գիտակ ռազմական գործիչներին հեռացրին, վիրավորեցին սպայական պատիվը, պաշտոնները, կոչումները․․․ Զինված ուժերը մատակարարել են զզվելիագույն տեխնիկայով, որն իբրեւ թե կատարելագործվում էր, իսկ իրականում՝ հետ էր մնում բոլոր առումներով։ Իրենց անօդաչուներ էին առաջարկում, իրենք ասում են՝ մենք գիտենք (ինչ է պետք), աջակցությո՞ւն էր առաջարկվում` նրանք գոռոզամտորեն հրաժարվում էին»։ Նորատ Տեր-Գրիգորյանցի ամփոփմամբ՝ այս պահին ամբողջությամբ քայքայված են ռազմական դոկտրինը, ռազմական քաղաքականությունը, կոնցեպտը, «որը ես դրել էի բանակի ստեղծման հիմքում, առհասարակ, չի իրագործվել»։
Բանակի՝ առաջին պատրաս-տության բերելու ծրագիրն էլ, առհասարակ, «վիրավորական կերպով մի կողմ է թողնված եղել»։ Եվ այսօր այն, ինչին պետք է վերաբերվեինք մեր աչքի լույսի նման` բանակին, ըստ գեներալի, նվաստացած ու ծանակված վիճակում է։ 2020 թ․ սեպտեմբերքսանվեցյան ժամանակներին վերադառնալով՝ պաշտոնաթող գեներալ-լեյտենանտը հիշեց, որ հակառակորդը թաքուն ուսումնավարժանքներ էր իրականացնում եւ նաեւ՝ ամբողջական մոբ, իսկ «Հայաստանը ռեստորաններում, սրճարաններում էր` չնկատեց, որ երկիրը խաղաղության ռեժիմից անցնում է պատերազմականի»։
Համեմատության համար Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը բերեց Երկրորդ համաշխարհայինի ժամանակ նացիստական Գերմանիայի ամբողջական եւ Կարմիր բանակի մասնակի մոբիլիզացիաների օրինակը, ինչի պատճառով էլ Սովետական Միությունն առաջին տարիներին պարտվում էր, իսկ Ուկրաինան, Բելառուսիան անցել էին գերմանացիների վերահսկողության տակ։ Ռազմական գործիչը նաեւ հիշեցրեց հայ աղջիկներին ուղղված իր կոչը, որ չամուսնանան բանակում չծառայած տղաների հետ։
- Պարոն Տեր-Գրիգորյանց, իշխանությունները հայտարարում են, որ բանակաշինության բարեփոխում է գնում` մտադիր են անցնել պրոֆեսիոնալ բանակի։ Ի՞նչ կասեք՝ որպես զինվորական։
- Պրոֆեսիոնալ բանակը շատ լավ բան է։ Ֆրանսիան, օրինակ, պրոֆեսիոնալ բանակ ունի Ալժիրում, որտեղ պրոֆեսիոնալները մարտական առաջադրանքներ են կատարում։ Իսկ, օրինակ, ՌԴ-ի բանակը մասամբ է պրոֆեսիոնալ, իսկ մասամբ՝ զորակոչային։ Եթե Հայաստանն անցնի պրոֆեսիոնալ ծառայության, ապա կզրկվի մոբիլիզացիոն ռեզերվներից, այն ռեզերվներից, որոնք կռվում են, նոր միավորումներ են կազմավորում, լրացնում են կորուստները։ Գիտեք՝ սա երկսայր սրի պես մի բան է։ Եվ, մյուս կողմից, պրոֆեսիոնալ բանակը հսկա փողեր է պահանջում։ Իմ կարծիքով՝ պրոֆեսիոնալներին կարելի է պահել ամենակարեւոր պոստերում․ օրինակ՝ տանկի հրամանատարին։ Ինչո՞ւ, որովհետեւ տանկը շատ թանկ սպառազինություն է։ Եվ դրա համար պետք է այնպիսի մարդ, որ դրա ստաբիլիզատորը, շարժիչը շարքից չհանի, գլուխ հանի ավտոմատ հրդեհաշիջման համակարգից եւ այլն, եւ այլն։ Սա տանկ է, սա կարեւոր է, իսկ մյուսներում կարող է լինել զորակոչային կոնտինգենտ։ Իսկ նրանք ի՞նչ են անում։ Դրանով զբաղվում են ծառայած, զորացրված ու մի քանի տարի հետո նորից զորահավաքի ժամանակ ինչ-որ տղաներ, որոնք տանկին այնպես են վերաբերվում, ասես այն պրիմուս լինի՝ առանց գիտելիքների։
- Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ 150 միլիոն դոլարով գնված ՍՈՒ-երն իրեն առաջարկել էին, ինքն էլ դիմել էր ռազմաքաղաքական ղեկավարությանն այն հարցով, թե պե՞տք է գնել, եւ ասել էին՝ պետք է։ Ըստ Ձեզ՝ պե՞տք էին, թե՞ ոչ։
- Ես ասել եմ՝ լսեք, Հայաստանի ինչի՞ն են պետք գերարագ ինքնաթիռներ։ Ես սա ասում եմ որպես մարդ, որը հսկայական փորձ ունի ավիացիայի գործարկման մեջ։ Ճիշտ է, ես տանկիստ եմ, բայց Աֆղանստանում կռվելով՝ այնտեղ թե՛ ավիացիա եմ կիրառել, թե՛ այլ։ ՍՈՒ-25-ը թռչող տանկ է։ Դա հենց այն է, ինչ պետք է Հայաստանին։ Բայց Հայաստանն առնում է գերարագ ինքնաթիռներ․․․ Պատկերացրեք՝ այդ ինքնաթիռը նոր-նոր թռնում է ու անմիջապես խախտում է Նախիջեւանի սահմանը, մի թեթեւ շրջվում է, արդեն Վրաստանի սահմանն է։ Այն ոչ միայն շատ արագ ինքնաթիռ է, այլեւ նախատեսված է օդային մարտի համար։ Իսկ Հայաստանի երկինքը, Հայաստանի տարածքը (դրա փոքրությունը) օդային մարտ մղելու հնարավորություն թույլ չի տալիս։ Եվ այդ ինքնաթիռը պետք է շատ լավ հրթիռներ ունենար, որոնք թռնելուն պես բաց թողներ։ Բայց դրանք, պարզվեց, առանց հրթիռների էին։ Եվ, վերջապես, երբ Հայաստանը գնում էր այդ ինքնաթիռները, Թուրքիայի եւ ՌԴ-ի միջեւ բանակցություններ էին վարվում Ս-400-ների վերաբերյալ։ Եվ Թուրքիան դրանք գնեց` առանց անգամ բանի տեղ դնելու ԱՄՆ-ի քննադատությունը։ Եվ դրանք դրեց Հայաստանի հետ սահմանին՝ հենց այդ գերարագ ինքնաթիռները խփելու համար։ Վերջապես պետք է հասկանալ՝ ինչո՞ւ գնել այդ ՍՈՒ-երը, եթե նրանք գնել են այդ հրթիռները։ Եվ պատահական չէ, որ մեր ոչ մի ինքնաթիռ չթռավ։ Եվ այդ փողերով, որ դրանք գնվել էին, պետք էր անօդաչուների պարս գնել, եւ Հայաստանը կհաղթեր։ Ես մի քանի տարի առաջ, մի քիչ անհարմար եմ զգում այս մասին խոսել, բայց եկա Հայաստան եւ ԳՇ պետին ֆլեշկա տվեցի՝ ասելով․ «Այստեղ ամեն ինչ կա ռազմական անօդաչուների մասին»` ինչպես կիրառել, պահել։ Եվ առաջարկեցի ամբողջ սպայակազմի հետ անցկացնել ռազմատնտեսական խորհրդաժողով՝ ասելով, որ հաջորդ պատերազմը լինելու է ռոբոտների պատերազմ, որ թշնամին սպառազինվում է, եւ որ հիմա այն ժամանակները չեն, երբ Վորոշիլովը կարող էր ենթադրել, որ գերմանացիները մեզ վրա ձիերով կգան։ Իսկ նրանք եկան տանկերով, ինքնաթիռներով։ Եվ սա պետք է հասկանալ, որովհետեւ Հայաստանն ահավոր խոցելի է․ Նոյեմբերյանի կողմից խոցելի է, Արցախի կողմից՝ նույնպես, Երասխից՝ նույնպես, Թուրքիայից՝ նույնպես։ Եվ գոնե ուրախ եմ, որ Տեր-Պետրոսյանի որոշմամբ, ես այնպես արեցի, որ Գյումրիում ստեղծվեց Ռուսաստանի անկլավ (նկատի ունի ռուսական 102-րդ բազան)։
Հիմա ես ասում եմ՝ Հայաստանն այսքան թշնամիներով շրջապատված՝ չի կարող գոյություն ունենալ առանց դաշնակիցների»։