Լեհաստանի իշխանությունները երկրի քաղաքացիներին կոչ են արել լքել Ռուսաստանը Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի պատվիրակությունները ժամանել են Ժնև՝ Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների համար ՊԵԿ-ը կանխել է մաքսային հսկողությունից թաքցված ոսկենման և արծաթանման մետաղներից պատրաստված զարդերի արտահանման փորձը Կոյուղատարերից կեղտաջրերը լցվում է ավտոտնակներ ու շենքերի նկուղներ ՌԴ-ն, Իրանը և Չինաստանը նավեր են ուղարկել՝ Հորմուզի նեղուցում համատեղ զորավարժություններին մասնակցելու Բաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտել Քաջարան-Ագարակ ճանապարհահատվածում ավարտվել է երկրորդ թունելի հորատումը Վթարային ջրանջատում՝ Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանում «Սևան» ՔԿՀ-ում կանխվել է տեսակցության եկած կնոջ կողմից ամուսնուն թմրամիջոցի նմանվող զանգվածի փոխանցման փորձը Դպրոցի տնօրենի մրցութային գործընթացի թվայնացում. հարթակում հասանելի են նաև ուսուցչի մրցույթները ԱՍՀ նախարարությունը հորդորում է կենսաթոշակառուներին մինչև մարտի 5-ը որևէ բանկ ընտրել, հակառակ դեպքում պետությունն է անելու իրենց փոխարեն ԱՄՆ-ն Մերձավոր Արևելք է տեղափոխել լրացուցիչ տասնութ F-35A կործանիչ
Լեհաստանի իշխանությունները երկրի քաղաքացիներին կոչ են արել լքել ՌուսաստանըՌուսաստանի և ԱՄՆ-ի պատվիրակությունները ժամանել են Ժնև՝ Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների համարՊԵԿ-ը կանխել է մաքսային հսկողությունից թաքցված ոսկենման և արծաթանման մետաղներից պատրաստված զարդերի արտահանման փորձըԿոյուղատարերից կեղտաջրերը լցվում է ավտոտնակներ ու շենքերի նկուղներՌԴ-ն, Իրանը և Չինաստանը նավեր են ուղարկել՝ Հորմուզի նեղուցում համատեղ զորավարժություններին մասնակցելուԲաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտելՔաջարան-Ագարակ ճանապարհահատվածում ավարտվել է երկրորդ թունելի հորատումըՎթարային ջրանջատում՝ Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանում«Սևան» ՔԿՀ-ում կանխվել է տեսակցության եկած կնոջ կողմից ամուսնուն թմրամիջոցի նմանվող զանգվածի փոխանցման փորձըԴպրոցի տնօրենի մրցութային գործընթացի թվայնացում. հարթակում հասանելի են նաև ուսուցչի մրցույթներըԱՍՀ նախարարությունը հորդորում է կենսաթոշակառուներին մինչև մարտի 5-ը որևէ բանկ ընտրել, հակառակ դեպքում պետությունն է անելու իրենց փոխարենԱՄՆ-ն Մերձավոր Արևելք է տեղափոխել լրացուցիչ տասնութ F-35A կործանիչՊՆ նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել խարդախության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գույքի հափշտակության համարԱրաբկիրի համայնքային ոստիկանները բացահայտել են մեքենայից գողության դեպք․ հայտնաբերվել են ավտոմեքենայի հայելու 21 զույգ ապակիներ (տեսանյութ)Գլխավոր դատախազի հրամաններով` Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններԽաղաղության խորհուրդը որոշ հարցերում կհամագործակցի ՄԱԿ-ի հետ․ ԹրամփՊուտինը Սերգեյ Իվանովին հեռացրել է Անվտանգության խորհրդի կազմիցՏասնհինգ երկիր պահանջել է, որ Ռուսաստանը ազատ արձակի քաղբանտարկյալներին և հետաքննի Նավալնու մահըՈւկրաինական ԱԹՍ-ները հարձակվել են ՌԴ հարավում խոշորագույն նավթավերամշակման գործարանի և Թաթարստանի մայրաքաղաքի վրաԱրշակ Խաչատրյանի գործով կամայական եզրակացությունները իրավական արժեք չունեն. ՀՀ քննչական կոմիտեՍևանի ԲԿ-ն համալրվել է համակարգչային շերտագրման ժամանակակից սարքովԻրանը ձգտում է գործարքի եւ հասկանում դրա տապալման հետեւանքները ԹրամփԿրшկոց՝ Զովունի գյուղի սկզբնամասում․ կա վիրшվորԲոլոր ճանապարհները բաց ենԺամանակավորապես կդադարեցվի հետևյալ հասցեների էլեկտրամատակարարումըԱրաբական երկրներն ու ԵՄ-ն դատապարտել են Իսրայելի կառավարության որոշումըԴատախազությունը պահանջում է ԱԺ նախկին պատգամավոր Վահե Հակոբյանից բռնագանձել 12 անշարժ և շարժական գույքԵրևանում 2026թ. կիրականացվի 200 հազար քմ փոսային նորոգման աշխատանք (տեսանյութ)Ուկրաինան ավելի լավ է որքան հնարավոր է շուտ նստի բանակցությունների սեղանի շուրջը. ԹրամփԿկայանա՞ արդյոք Ավստրիայում փետրվարի 16-19-ին հրավիրված Եպիսկոպոսաց ժողովըԹալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել էԻրանի արտգործնախարարը միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններից առաջ հանդիպել է ԱԷՄԳ-ի ղեկավարի հետԲելգիան հյուպատոսական ծառայություններ կմատուցի ԵրևանումՏեղումներ կլինեն առանձին շրջաններում վաղըՕդի ջերմաստիճանը կբարձրանա ևս 2-3 աստիճանով Տաք, թարմ եփած սուրճ խմելը վտանգավոր Եղիշե Մելիքյանը հանդիպել է Հենրիխ ՄխիթարյանինՀրաձգության Հայաստանի հավաքականի կազմը Երևանում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությունումՎարորդական իրավունքի վկայականի դիմաց՝ 600 հազար դրամ․ կաշառքի միջնորդության դեպք ԳյումրիումՌազմավարական շրջադարձ. Մասկը Մարսի փոխարեն առաջնահերթությունը տալիս է ԼուսնինՀրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջԵվրոպան մի փոքր շունչ է քաշել. միջազգային մամուլԼեհաստանը պետք է միջուկային զենք ունենաԻրանում աստվածաբանական որոշումներ են կայացնում, ոչ թե՝ աշխարհաքաղաքական. ՌուբիոԱրդեն իսկ ասֆալտապատվել է շուրջ 2100 քմ հատվածՀայտնաբերվել է 426 ոչ սթափ վարորդ․ պարեկների անցած շաբաթվա ծառայության արդյունքները (տեսանյութ)Պայթյունի ահազանգ Թալին քաղաքի բենզալցակայաններից մեկում․ նախնական տվյալներով տուժածներ չկանԳիրք նվիրելու և Մայրենի լեզվի միջազգային օրերին նվիրված միջոցառումներ՝ երիտասարդական կենտրոններումԱտոմակայանն այս անգամ երկար կնորոգվի, բայց հոսանքի դեֆիցիտ չի լինի․ ՀԾԿՀ նախագահԱԺ ընտրություններին ընտրական իրավունք ունի 2 միլիոն 489 հազար 31 քաղաքացի. ԿԸՀ
«Նիկոլ Փաշինյանի այս հայտարարությունը շատ վտանգավոր է․ նա առաջինը հարվածի տակ է դնում Սյունիքը». Գառնիկ Դավթյան
Սեպտեմբերի 8-ին Կառավարության նիստի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը կրկին անդրադարձել է տարածաշրջանում ճանապարհների ապաշրջափակման կարևորությանը, սահմանազատման ու սահմանագծման հրատապությանը, ինչպես նաև Արցախի բանակցային գործընթացին։
«Մեզ համար չափազանց կարևոր է նաև երկաթուղային կապի հաստատումը Ռուսաստանի Դաշնության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ։ Այս խնդիրը լուծելու համար՝ Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան եռակողմ ձևաչափով քննարկում ենք կոմունիկացիաների վերաբացման հարցը։ Այստեղ մենք վճռական ենք ջանքեր գործադրել կոնկրետ արդյունքների հասնելու համար՝ գիտակցելով, իհարկե, որ Ադրբեջանն էլ իր հերթին՝ ակնկալում է հաղորդակցություն ստանալ իր արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև։
Ավելորդ չեմ համարում հիշեցնել, որ մենք տրամադրված ենք վերականգնել Ադրբեջանի հետ խաղաղ գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։ Կարևորում եմ նաև Ադրբեջանի հետ սահմանազատում և սահմանագծում իրականացնելու օրակարգը, և մենք շարունակում ենք աշխատել դրա համար անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ։ Հույս ունենք օր առաջ ավարտին հասցնել մեր գերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց Հայաստան վերադարձնելու գործընթացը»,- նշել է Փաշինյանը:
168.am–ի հետ զրույցում Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Գառնիկ Դավթյանն անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի այս հայտարարություններին, նախ բոլորի ուշադրությունը հրավիրեց նրա այն հայտարարության վրա, որ Ադրբեջանն ակնկալում է հաղորդակցություն ստանալ իր արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև։
«Մենք շատ լավ գիտենք, թե Ադրբեջանն արևմտյան շրջաններ ասելով՝ ինչ է հասկանում, հասկանում է Սյունիքի մարզը։ Նրա տարածքային պահանջները դեպի Սյունիք ավելի սրվեցին 44-օրյա պատերազմում Հայաստանի խայտառակ պարտությունից հետո։ Նիկոլ Փաշինյանի այս հայտարարությունը շատ վտանգավոր է։ Նա ինչպես 2018 թվականից հետո էր ասում, որ բանակցություններում պայմանագրի կետերը տարբեր ձև է մեկնաբանվում, նույնն էլ այս հայտարարությունը կարող է տարբեր կերպ մեկնաբանվել։ Այսինքն՝ կրկնել ադրբեջանական թեզերը ու չբացատրել, թե ինչ նկատի ունի՝ արևմտյան շրջաններ ասելով։ Եթե նա նման հայտարարություններ է անում՝ ասելով «արևմտյան շրջաններ», ապա ուղիղ հղում է տալիս ադրբեջանական քարոզչությանը, որտեղ առաջինը հարվածի տակ է դնում Սյունիքը։ Այդ հայտարարությունը ես մի քիչ պոպուլիստական եմ համարում և ինչ-որ բառակույտ, որտեղ տրամաբանությունն ու քաղաքական գիտակցությունն ուղղակի բացակայում է»,- նշեց Գառնիկ Դավթյանը։
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համագործակցության վերաբերյալ հայտարարությանը, փորձագետը նկատեց՝ ադրբեջանական կողմը տարբեր պաշտոնյաների մակարդակներով, այդ թվում՝ Ալիևը, մի քանի անգամ նշել է, որ Արցախի հարցը փակված և Մինսկի խումբը՝ որպես այդպիսին, կորցրել է իր արդյունավետությունը, շեշտը դնելով այն բանի վրա, որ 30 տարվա ընթացքում ոչնչի չի հասել, այսինքն՝ եղել է ապարդյուն պլատֆորմ բոլոր կողմերի համար։
«Պետք է մի բան պատկերացնել, որ Ադրբեջանն ունի «կարմիր գիծ», և այն ԵԱՀԿ Մինսկի ձևաչափով բանակցություններ չսկսելն է, որովհետև դա նշանակում է ԼՂՀ բանակցային գործընթացի վերակենդանացում, որը Ադրբեջանին բացարձակ ձեռնտու չէ։ Երկրորդը՝ չնայած նրան, որ ուժային կենտրոնները, մասնավորապես՝ Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և Միացյալ Նահանգները խոսել են Մինսկի խմբի ձևաչափն ակտիվացնելու մասին, բայց լավ գիտենք, որ այսօր հաղթող կողմն Ադրբեջանն է հանդիսանում, ուստի առաջին հերթին պետք է հենվեն Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության շահերի վրա։ Այսինքն՝ ուղղակի չեն կարող Ադրբեջանին ստիպել, որպեսզի վերսկսի բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո։ Որքան էլ ասում ենք՝ գերտերություններ են, բայց Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան չեն կարող հաշվի չառնել Ադրբեջանի հաղթանակը, հատկապես Թուրքիայի մեծ ազդեցությունը, որը տրամադրվել է Ադրբեջանին պատերազմից առաջ և հետո։ Որքան էլ մեզ համար ցավոտ լինի, Հայաստանն այսօր շատ ավելի ցածր դեր ունի որևէ բան պարտադրելուն կամ առաջարկելուն, Ադրբեջանն ընդհանրապես Հայաստանին չի տեսնում, որովհետև համարում է, որ ՀՀ իշխանությունը սուվերեն չէ»,- շեշտեց Գ. Դավթյանը։
Անդրադառնալով Սև լճի տարածքում թշնամու կողմից դիրքեր և այլ շինություններ սարքելու հանգամանքին, այն հատվածներում, որտեղ մայիսի 12-ից առաջ է եկել, Գառնիկ Դավթյանն ընդգծեց՝ այն բոլոր քաղաքական և ռազմական բացթողումները, որոնք արվեցին դեռևս տարվա սկզբից, մասնավորապես՝ մայիսից, բերեց այս կործանարար հետևանքներին, որը հիմա կա։
«Եթե մենք չունենայինք Սև լճի օկուպացրած տարածքները, վստահեցնում եմ՝ Ադրբեջանը չէր կարող այսպիսի ագրեսիվ քաղաքականություն վարել, որտեղ Հայաստանին կստիպեր զիջումների գնալ իր սեփական երկրի տարածքների հաշվին։ Բնականաբար, Ադրբեջանը շատ լավ հասկանում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը հավերժ չէ, և գալու է այնպիսի իշխանություն, որը լինելու է հայամետ և լծվելու է Հայաստանի զարգացմանն ու կառուցմանը, որպեսզի հետագայում իրեն դժվարությամբ այդ տարածքներից հանեն, շինություններ է կառուցում, խրամատներ փորում։ Վաղը-մյուս օրն էլ կբերի ու այդ տարածքում կտեղակայի ռազմական ամբար, կպահի տարբեր տեխնիկա, այսինքն՝ կպատրաստի իր «առաջնագծի» պաշտպանությունը։ Եթե Կառավարության նիստում դրական բառեր են ընտրում ու խոսում պոզիտիվ քաղաքականության մասին, լավ ապրելու կամ խաղաղության դարաշրջան ունենալու մասին, սա ուղղակի, մեղմ ասած, պոպուլիստական հայտարարություններ են ու հերթական անգամ հայերին տանում են կոտորածի։
Ես չգիտեմ, թե քանի անգամ հայերը պետք է կոտորվեն, որպեսզի մեր ժողովուրդը խելքի գա, հասկանա, որ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ միայն հավասարը հավասարի պայմաններում պետք է բանակցել»,- եզրափակեց Գառնիկ Դավթյանը։