Լեհաստանի իշխանությունները երկրի քաղաքացիներին կոչ են արել լքել ՌուսաստանըՌուսաստանի և ԱՄՆ-ի պատվիրակությունները ժամանել են Ժնև՝ Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների համարՊԵԿ-ը կանխել է մաքսային հսկողությունից թաքցված ոսկենման և արծաթանման մետաղներից պատրաստված զարդերի արտահանման փորձըԿոյուղատարերից կեղտաջրերը լցվում է ավտոտնակներ ու շենքերի նկուղներՌԴ-ն, Իրանը և Չինաստանը նավեր են ուղարկել՝ Հորմուզի նեղուցում համատեղ զորավարժություններին մասնակցելուԲաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտելՔաջարան-Ագարակ ճանապարհահատվածում ավարտվել է երկրորդ թունելի հորատումըՎթարային ջրանջատում՝ Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանում«Սևան» ՔԿՀ-ում կանխվել է տեսակցության եկած կնոջ կողմից ամուսնուն թմրամիջոցի նմանվող զանգվածի փոխանցման փորձըԴպրոցի տնօրենի մրցութային գործընթացի թվայնացում. հարթակում հասանելի են նաև ուսուցչի մրցույթներըԱՍՀ նախարարությունը հորդորում է կենսաթոշակառուներին մինչև մարտի 5-ը որևէ բանկ ընտրել, հակառակ դեպքում պետությունն է անելու իրենց փոխարենԱՄՆ-ն Մերձավոր Արևելք է տեղափոխել լրացուցիչ տասնութ F-35A կործանիչՊՆ նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել խարդախության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գույքի հափշտակության համարԱրաբկիրի համայնքային ոստիկանները բացահայտել են մեքենայից գողության դեպք․ հայտնաբերվել են ավտոմեքենայի հայելու 21 զույգ ապակիներ (տեսանյութ)Գլխավոր դատախազի հրամաններով` Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններԽաղաղության խորհուրդը որոշ հարցերում կհամագործակցի ՄԱԿ-ի հետ․ ԹրամփՊուտինը Սերգեյ Իվանովին հեռացրել է Անվտանգության խորհրդի կազմիցՏասնհինգ երկիր պահանջել է, որ Ռուսաստանը ազատ արձակի քաղբանտարկյալներին և հետաքննի Նավալնու մահըՈւկրաինական ԱԹՍ-ները հարձակվել են ՌԴ հարավում խոշորագույն նավթավերամշակման գործարանի և Թաթարստանի մայրաքաղաքի վրաԱրշակ Խաչատրյանի գործով կամայական եզրակացությունները իրավական արժեք չունեն. ՀՀ քննչական կոմիտեՍևանի ԲԿ-ն համալրվել է համակարգչային շերտագրման ժամանակակից սարքովԻրանը ձգտում է գործարքի եւ հասկանում դրա տապալման հետեւանքները ԹրամփԿրшկոց՝ Զովունի գյուղի սկզբնամասում․ կա վիրшվորԲոլոր ճանապարհները բաց ենԺամանակավորապես կդադարեցվի հետևյալ հասցեների էլեկտրամատակարարումըԱրաբական երկրներն ու ԵՄ-ն դատապարտել են Իսրայելի կառավարության որոշումըԴատախազությունը պահանջում է ԱԺ նախկին պատգամավոր Վահե Հակոբյանից բռնագանձել 12 անշարժ և շարժական գույքԵրևանում 2026թ. կիրականացվի 200 հազար քմ փոսային նորոգման աշխատանք (տեսանյութ)Ուկրաինան ավելի լավ է որքան հնարավոր է շուտ նստի բանակցությունների սեղանի շուրջը. ԹրամփԿկայանա՞ արդյոք Ավստրիայում փետրվարի 16-19-ին հրավիրված Եպիսկոպոսաց ժողովըԹալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել էԻրանի արտգործնախարարը միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններից առաջ հանդիպել է ԱԷՄԳ-ի ղեկավարի հետԲելգիան հյուպատոսական ծառայություններ կմատուցի ԵրևանումՏեղումներ կլինեն առանձին շրջաններում վաղըՕդի ջերմաստիճանը կբարձրանա ևս 2-3 աստիճանով Տաք, թարմ եփած սուրճ խմելը վտանգավոր Եղիշե Մելիքյանը հանդիպել է Հենրիխ ՄխիթարյանինՀրաձգության Հայաստանի հավաքականի կազմը Երևանում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությունումՎարորդական իրավունքի վկայականի դիմաց՝ 600 հազար դրամ․ կաշառքի միջնորդության դեպք ԳյումրիումՌազմավարական շրջադարձ. Մասկը Մարսի փոխարեն առաջնահերթությունը տալիս է ԼուսնինՀրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջԵվրոպան մի փոքր շունչ է քաշել. միջազգային մամուլԼեհաստանը պետք է միջուկային զենք ունենաԻրանում աստվածաբանական որոշումներ են կայացնում, ոչ թե՝ աշխարհաքաղաքական. ՌուբիոԱրդեն իսկ ասֆալտապատվել է շուրջ 2100 քմ հատվածՀայտնաբերվել է 426 ոչ սթափ վարորդ․ պարեկների անցած շաբաթվա ծառայության արդյունքները (տեսանյութ)Պայթյունի ահազանգ Թալին քաղաքի բենզալցակայաններից մեկում․ նախնական տվյալներով տուժածներ չկանԳիրք նվիրելու և Մայրենի լեզվի միջազգային օրերին նվիրված միջոցառումներ՝ երիտասարդական կենտրոններումԱտոմակայանն այս անգամ երկար կնորոգվի, բայց հոսանքի դեֆիցիտ չի լինի․ ՀԾԿՀ նախագահԱԺ ընտրություններին ընտրական իրավունք ունի 2 միլիոն 489 հազար 31 քաղաքացի. ԿԸՀ
«Արդար Հայաստան»-ը կառավարությունից պահանջում է վերանայել Առողջապահության նախարարի հրամանը
«Արդար Հայաստան» կուսակցությունը ՀՀ կառավարությունից պահանջում է վերանայել ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանը COVID-19-ի դեմ «ՊԱՐՏԱԴՐՎԱԾ» պատվաստման մասին: Այս մասին հայտարարություն է տարածել կուսակցության կառավարման խորհուրդը:
«ՀՀ առողջապահության նախարարի 2021թ. օգոստոսի 20-ի թիվ 65-Ն հրամանի համաձայն՝ Պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատողները ս.թ. հոկտեմբերի 1-ից յուրաքանչյուր 14 օրը մեկ պետք է ներկայացնեն կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) ախտորոշման (ՊՇՌ հետազոտության) բացասական արդյունքը հավաստող առավելագույնը 72 ժամ վաղեմության սերտիֆիկատ՝ բացառությամբ ամբողջական պատվաստված, կամ մեկ դեղաչափ պատվաստված, կամ փաստագրված բացարձակ հակացուցում ունեցող աշխատողների և հղիների: Ա
Ս.թ. սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ կառավարությունում ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ ունեցած հանդիպման ընթացքում ՀՀ առողջապահության նախարարը հայտարարել է, որ ս.թ. հոկտեմբերի 1-ից հետո չպատվաստված կամ ՊՇՌ հետազոտության չենթարկված անձինք աշխատանքային օրենսգրքի իրավակարգավորումների համատեքստում աշխատանքի չներկայանալու դեպքում կարող են ազատվել աշխատանքից՝ գործատուի կողմից միակողմանիորեն աշխատանքային պայմանագրի միակողմանի լուծման միջոցով:
Բացի այդ, առողջապահության նախարարը չի բացառել, որ գործատուները նույնպես կարող են ենթարկվել պատասխանատվության՝ ենթադրաբար իրենց աշխատակիցների չպատվաստման կամ ՊՇՌ հետազոտության սերտիֆիկատ չներկայացնելու դեպքում:
«Արդար Հայաստան» կուսակցությունը ստանում է բազմաթիվ ահազանգեր քաղաքացիների կողմից, որոնք համաձյան չեն հարկադրված պատվաստմանը և ընդգծում են, որ չպատվաստվելու դեպքում վտանգված է իրենց աշխատանքը:
Կուսակցությունը գտնում է, որ վերը նշված հրամանով առերևույթ խախտվում է ՀՀ սահմանադրության 25-րդ և 29-րդ հոդվածների պահանջները, ինչպես նաև ՀՀ աշխատանքային օրենսդրության սկզբունքները:
Խորապես համոզված ենք, որ կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստման գործընթացը պետք է տեղի ունենա բացառապես կամավորության սկզբունքով, որևէ քաղաքացու այլևայլ գործընթացներով չպետք է հարկադրվի պատվաստվել, առավել ևս վտանգի տակ դնել նրանց աշխատանքը:
Բացի այդ, յուրաքանչյուր 14 օրը ՊՇՌ հետազոտությունն իրենց հաշվին իրականացնելու դեպքում քաղաքացիները կատարելու են հավելյալ ծախսեր, որոնք էլ ավելի են բարդացնելու իրենց սոցիալական ծանր վիճակը:
Նկատի ունենալով վերը նշվածը՝ «Արդար Հայաստան» կուսակցությունը ՀՀ կառավարությունից պահանջում է վերանայել ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանը, պատվաստման գործընթացը ՀՀ ողջ տարածքում և բոլոր քաղաքացիների համար դարձնել բացառապես կամավորության սկզբունքով, միաժամանակ իրականացնել համապատասխան մասնագիտական աշխատաքներ ՀՀ քաղաքացիների կողմից պատվաստման գործընթացն ընդունելի դարձնելու համար, ինչպես նաև մատչելի կերպով ներկայացնել պատվաստման արդյունավետությունը հիմնավորող և վտանգավորությունը բացառող հնարավորինս անհերքելի փաստարկներ, բացի այդ, բացառել խտրական որևէ դրսևորում, միաժամանակ քննության առնել ՊՇՌ հետազոտությունն անվճար դարձնելու կամ դրանց արժեքը էապես նվազեցնելու հարցը»,- ասված է կուսակցության հայտարարությունում: