Արմեն Գրիգորյանը և Բոլատ Իմանբաևը քննարկել են Հայաստան–Ղազախստան երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերըԳիշերը խոցվել է ուկրաինական 151 անօդաչու թռչող սարք. ՌԴ ՊՆԴատարանը որոշել է պարտավորեցնել Եկեղեցուն՝ ամբողջությամբ և առանց խոչընդոտի ապահովել Տեր Արամի և Տեր Թադեի պաշտոնավարումըՔննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի իրագործմանն առնչվող հարցերՆԳ նախարարն այցելել է ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոնՕդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, ապա կնվազի. Երևանում և առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներՉինաստանում նշում են Նոր տարվա առաջին օրըՍաթիկ Սեյրանյանը հայց է ներկայացրել՝ ընդդեմ Պետրոս ՂազարյանիԵրեխաները սոցցանցերում․ արդյո՞ք նրանք վտանգված ենԲանակցությունները կենտրոնացած են Թեհրանի միջուկային ծրագրի և Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերացման վրաՌԴ նավատորմն ամենալավ երաշխիքն է ռուսական առևտրային նավերի անվտանգության համար. Նիկոլայ ՊատրուշևՇվեյցարիայում տարածաշրջանային գնացքը դուրս է եկել երթուղուցԲուդապեշտում Ուկրաինայի դեսպանը կանչվել է Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարարությունԵվրոպան չի մասնակցի Ժնևում կայանալիք Ռուսաստան–ԱՄՆ–Ուկրաինա բանակցություններինԼեհաստանի իշխանությունները երկրի քաղաքացիներին կոչ են արել լքել ՌուսաստանըՌուսաստանի և ԱՄՆ-ի պատվիրակությունները ժամանել են Ժնև՝ Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների համարՊԵԿ-ը կանխել է մաքսային հսկողությունից թաքցված ոսկենման և արծաթանման մետաղներից պատրաստված զարդերի արտահանման փորձըԿոյուղատարերից կեղտաջրերը լցվում է ավտոտնակներ ու շենքերի նկուղներՌԴ-ն, Իրանը և Չինաստանը նավեր են ուղարկել՝ Հորմուզի նեղուցում համատեղ զորավարժություններին մասնակցելուԲաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտելՔաջարան-Ագարակ ճանապարհահատվածում ավարտվել է երկրորդ թունելի հորատումըՎթարային ջրանջատում՝ Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանում«Սևան» ՔԿՀ-ում կանխվել է տեսակցության եկած կնոջ կողմից ամուսնուն թմրամիջոցի նմանվող զանգվածի փոխանցման փորձըԴպրոցի տնօրենի մրցութային գործընթացի թվայնացում. հարթակում հասանելի են նաև ուսուցչի մրցույթներըԱՍՀ նախարարությունը հորդորում է կենսաթոշակառուներին մինչև մարտի 5-ը որևէ բանկ ընտրել, հակառակ դեպքում պետությունն է անելու իրենց փոխարենԱՄՆ-ն Մերձավոր Արևելք է տեղափոխել լրացուցիչ տասնութ F-35A կործանիչՊՆ նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել խարդախության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գույքի հափշտակության համարԱրաբկիրի համայնքային ոստիկանները բացահայտել են մեքենայից գողության դեպք․ հայտնաբերվել են ավտոմեքենայի հայելու 21 զույգ ապակիներ (տեսանյութ)Գլխավոր դատախազի հրամաններով` Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններԽաղաղության խորհուրդը որոշ հարցերում կհամագործակցի ՄԱԿ-ի հետ․ ԹրամփՊուտինը Սերգեյ Իվանովին հեռացրել է Անվտանգության խորհրդի կազմիցՏասնհինգ երկիր պահանջել է, որ Ռուսաստանը ազատ արձակի քաղբանտարկյալներին և հետաքննի Նավալնու մահըՈւկրաինական ԱԹՍ-ները հարձակվել են ՌԴ հարավում խոշորագույն նավթավերամշակման գործարանի և Թաթարստանի մայրաքաղաքի վրաԱրշակ Խաչատրյանի գործով կամայական եզրակացությունները իրավական արժեք չունեն. ՀՀ քննչական կոմիտեՍևանի ԲԿ-ն համալրվել է համակարգչային շերտագրման ժամանակակից սարքովԻրանը ձգտում է գործարքի եւ հասկանում դրա տապալման հետեւանքները ԹրամփԿրшկոց՝ Զովունի գյուղի սկզբնամասում․ կա վիրшվորԲոլոր ճանապարհները բաց ենԺամանակավորապես կդադարեցվի հետևյալ հասցեների էլեկտրամատակարարումըԱրաբական երկրներն ու ԵՄ-ն դատապարտել են Իսրայելի կառավարության որոշումըԴատախազությունը պահանջում է ԱԺ նախկին պատգամավոր Վահե Հակոբյանից բռնագանձել 12 անշարժ և շարժական գույքԵրևանում 2026թ. կիրականացվի 200 հազար քմ փոսային նորոգման աշխատանք (տեսանյութ)Ուկրաինան ավելի լավ է որքան հնարավոր է շուտ նստի բանակցությունների սեղանի շուրջը. ԹրամփԿկայանա՞ արդյոք Ավստրիայում փետրվարի 16-19-ին հրավիրված Եպիսկոպոսաց ժողովըԹալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել էԻրանի արտգործնախարարը միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններից առաջ հանդիպել է ԱԷՄԳ-ի ղեկավարի հետԲելգիան հյուպատոսական ծառայություններ կմատուցի ԵրևանումՏեղումներ կլինեն առանձին շրջաններում վաղըՕդի ջերմաստիճանը կբարձրանա ևս 2-3 աստիճանով Տաք, թարմ եփած սուրճ խմելը վտանգավոր
«Արդար Հայաստան»-ը կառավարությունից պահանջում է վերանայել Առողջապահության նախարարի հրամանը
«Արդար Հայաստան» կուսակցությունը ՀՀ կառավարությունից պահանջում է վերանայել ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանը COVID-19-ի դեմ «ՊԱՐՏԱԴՐՎԱԾ» պատվաստման մասին: Այս մասին հայտարարություն է տարածել կուսակցության կառավարման խորհուրդը:
«ՀՀ առողջապահության նախարարի 2021թ. օգոստոսի 20-ի թիվ 65-Ն հրամանի համաձայն՝ Պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատողները ս.թ. հոկտեմբերի 1-ից յուրաքանչյուր 14 օրը մեկ պետք է ներկայացնեն կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) ախտորոշման (ՊՇՌ հետազոտության) բացասական արդյունքը հավաստող առավելագույնը 72 ժամ վաղեմության սերտիֆիկատ՝ բացառությամբ ամբողջական պատվաստված, կամ մեկ դեղաչափ պատվաստված, կամ փաստագրված բացարձակ հակացուցում ունեցող աշխատողների և հղիների: Ա
Ս.թ. սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ կառավարությունում ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ ունեցած հանդիպման ընթացքում ՀՀ առողջապահության նախարարը հայտարարել է, որ ս.թ. հոկտեմբերի 1-ից հետո չպատվաստված կամ ՊՇՌ հետազոտության չենթարկված անձինք աշխատանքային օրենսգրքի իրավակարգավորումների համատեքստում աշխատանքի չներկայանալու դեպքում կարող են ազատվել աշխատանքից՝ գործատուի կողմից միակողմանիորեն աշխատանքային պայմանագրի միակողմանի լուծման միջոցով:
Բացի այդ, առողջապահության նախարարը չի բացառել, որ գործատուները նույնպես կարող են ենթարկվել պատասխանատվության՝ ենթադրաբար իրենց աշխատակիցների չպատվաստման կամ ՊՇՌ հետազոտության սերտիֆիկատ չներկայացնելու դեպքում:
«Արդար Հայաստան» կուսակցությունը ստանում է բազմաթիվ ահազանգեր քաղաքացիների կողմից, որոնք համաձյան չեն հարկադրված պատվաստմանը և ընդգծում են, որ չպատվաստվելու դեպքում վտանգված է իրենց աշխատանքը:
Կուսակցությունը գտնում է, որ վերը նշված հրամանով առերևույթ խախտվում է ՀՀ սահմանադրության 25-րդ և 29-րդ հոդվածների պահանջները, ինչպես նաև ՀՀ աշխատանքային օրենսդրության սկզբունքները:
Խորապես համոզված ենք, որ կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստման գործընթացը պետք է տեղի ունենա բացառապես կամավորության սկզբունքով, որևէ քաղաքացու այլևայլ գործընթացներով չպետք է հարկադրվի պատվաստվել, առավել ևս վտանգի տակ դնել նրանց աշխատանքը:
Բացի այդ, յուրաքանչյուր 14 օրը ՊՇՌ հետազոտությունն իրենց հաշվին իրականացնելու դեպքում քաղաքացիները կատարելու են հավելյալ ծախսեր, որոնք էլ ավելի են բարդացնելու իրենց սոցիալական ծանր վիճակը:
Նկատի ունենալով վերը նշվածը՝ «Արդար Հայաստան» կուսակցությունը ՀՀ կառավարությունից պահանջում է վերանայել ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանը, պատվաստման գործընթացը ՀՀ ողջ տարածքում և բոլոր քաղաքացիների համար դարձնել բացառապես կամավորության սկզբունքով, միաժամանակ իրականացնել համապատասխան մասնագիտական աշխատաքներ ՀՀ քաղաքացիների կողմից պատվաստման գործընթացն ընդունելի դարձնելու համար, ինչպես նաև մատչելի կերպով ներկայացնել պատվաստման արդյունավետությունը հիմնավորող և վտանգավորությունը բացառող հնարավորինս անհերքելի փաստարկներ, բացի այդ, բացառել խտրական որևէ դրսևորում, միաժամանակ քննության առնել ՊՇՌ հետազոտությունն անվճար դարձնելու կամ դրանց արժեքը էապես նվազեցնելու հարցը»,- ասված է կուսակցության հայտարարությունում: