Հայաստան. Ինֆլյացիան հուլիսին մոտեցել է կրիտիկական կետի
Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայության (ԱՎS) տվյալների համաձայն՝ հուլիսին ինֆլյացիան տարեկան կտրվածքով կազմել է 8,2%: Ընդ որում, պարենային ապրանքների միջին գների աճը ընթացիկ տարում առաջին անգամ հասել է երկնիշ ցուցանիշի`13.9% (հունիսին` 9,0%):
Պարենային ապրանքների խմբում գների աճով առանձնացել է բրնձը (13,4%), հացը (8,6%), խոզի միսը (32,2%) եւ թռչնամիսը (24,3%): Տարվա ընթացքում ձվի հսկայական թանկացում է եղել` 51,3%-ով:
Հուլիսին կարտոֆիլի միջին գներն աճել են 38.4%-ով, բանջարեղենինը` 53,1%-ով, այսինքն` մեկուկես անգամ: Կարագը տարվա ընթացքում հասցրել է թանկանալ 15,9%-ով եւ այլն: Ոչ պարենային ապրանքների խմբում երկնիշ թվերով՝ 13.2%-ով, աճել են տեխնիկական ապրանքների (սառնարաններ, լվացքի մեքենաներ, գազօջախներ եւ այլն) գները:
Այս ցանկը կարելի է անվերջ շարունակել, քանի որ գրեթե բոլոր ապրանքներն ու ծառայությունները թանկացել են:
Հիշեցնենք, որ հաշվետու ամսվա գները համեմատվում են նախորդ տարվա նույն ամսվա ցուցանիշների հետ: Այսինքն, այս ցուցանիշները բնութագրում են նոր հարթություն, որտեղ գներն այս տարի աճել են
Գների մակարդակի աննշան տատանումները՝ ընթացիկ տարվա ամիսների կտրվածքով (ասենք, հուլիսին՝ հունիսի համեմատ) աննշան են, գրեթե չեն ազդում այս ոլորտում ընդհանուր միտումների վրա: Պարզ ասած՝ մեր քաղաքացիներն այժմ ստիպված են շատ ավելի շատ գումար ծախսել ապրանքների եւ ծառայությունների վրա, քան նախորդ տարի:
Սա նշանակում է, որ սահմանափակ ընտանեկան բյուջե ունեցող շատ տնային տնտեսությունների կենսամակարդակը լրջորեն վատթարացել է, իսկ աղքատության մակարդակը երկրում աճել է: