Վանեցյանի հայտարարությունների հիման վրա նյութեր են նախապատրաստվում
«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Թե՛ նախընտրական, թե՛, առավել ևս, հետընտրական շրջանում պարբերաբար տեղեկություններ են ստացվում, որ պետական հաստատություններում պարտադրում են աշխատանքից ազատվել այն աշխատակիցներին, որոնք ընդդիմադիր հայացքներ ունեն: Մասնավորաբար, 2021 թվականի հուլիսի 21-ին Հանրային հեռուսաընկերության եթերում Պետրոս Ղազարյանի հարցազրույցի ժամանակ «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ղեկավար Արթուր Վանեցյանը հայտարարել է. «Մեր թիմակիցներին ազատում են աշխատանքից քաղաքական հայացքների համար: Մեր թիմակիցներին, որոնք ընտրված համայնքի ղեկավար են, ստիպում են, որ հրաժարական ներկայացնեն» (հաղորդման 16-րդ րոպեից):
Այնուհետ Ա. Վանեցյանը օրինակ է բերել, որ Վանաձորի հիվանդանոցում (խոսքը, ինչպես հետագայում պարզաբանվեց, Վանաձոր քաղաքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցի մասին է-խմբ.) աշխատող բուժքրոջը, որը եղել է «Պատիվ ունեմ» դաշինքի թիմակիցը, մարզպետի մակարդակով «կանչել, ասել են՝ դիմում գրի, գնա, որովհետև դու եղել ես «Հայրենիք» կուսակցության աջակից»:
«Փաստ» թերթը հարցում էր ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ խնդրելով պատասխանել՝ արդյո՞ք դատախազությունը Ա. Վանեցյանի սույն հայտարարությունները դիտարկել է որպես հաղորդում հանցագործության մասին, և արդյո՞ք հարուցված է քրեական գործ: Դատախազությունից ստացվել է պատասխան, ուր մասնավորաբար նշված է. «ՀՀ գլխավոր դատախազությունում մշտադիտարկման արդյունքում ուսումնասիրվել է Հանրային հեռուստաընկերության եթերում «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ղեկավար Արթուր Վանեցյանի հարցազրույցը Պետրոս Ղազարյանի հետ: Նշված հարցազրույցի տեսագրությունն ուղարկվել է ՀՀ Լոռու մարզի դատախազին՝ Արթուր Վանեցյանի կողմից առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող հայտարարությունները սահմանված կարգով ստուգելու համար»:
Դիմեցինք նաև Լոռու մարզի դատախազություն, որտեղից ստացանք հետևյալ պատասխանը . «Քրեական դատավարության օրենսգրքի 180, 181 հոդվածների կարգով նյութեր են նախապատրաստվում: Վերջնական որոշում դեռևս չի կայացվել: Հսկող դատախազը մարզի դատախազի տեղակալ Վահե Դոլմազյանն է»: