Ժնևում մեկնարկել է Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների երկրորդ օրըԿիեւը պատժամիջոցներ է սահմանել Լուկաշենկոյի դեմՄարդու իրավունքների պաշտպանն այցելել է «Հրազդանի ցերեկային խնամքի կենտրոնի» և «Երեխաների աջակցության հիմնադամի» երեխաների ցերեկային խնամքի և զարգացման կենտրոնՎիճաբանության ժամանակ մարմնական վնասվածքներ պատճառած տղամարդը հայտնաբերվել էԻրանում կրկին հակակառավարական բողոքի ցույցեր են անցկացվելԱվստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում մեկնարկել է Եպիսկոպոսաց հավաքըԿաթնամթերքի արտադրամասի կաթ պարունակող արտադրատեսակի արտադրության կասեցումը վերացվել էՏոկաևը կմասնակցի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին ԱՄՆ-ում«Արզնի կաթնամթերք»-ի թթվասերի արտադրությունը կասեցվել է․ ՍԱՏՄԻրանն ու Ռուսաստանը ռազմածովային զորավարժություններ են սկսել Ադրբեջանը հաջողությամբ կառուցում է դեպի Հայաստան և Թուրքիա տանող երկաթգիծըՏարածքային հարցում առաջընթացի հասնելու լավագույն միջոցը Պուտինի հետ անձնական հանդիպումն էՎատիկանը չի մասնակցի Դոնալդ Թրամփի «Խաղաղության խորհուրդ» նախաձեռնությանըԳիրք նվիրելու օրվա առթիվ հայաստանյան թանգարաններում կանցկացվեն տարատեսակ միջոցառումներՀայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի 2026 թ. առաջնության լավագույն մարզիկներըԻսրայելի կողմից Սոմալիլենդի ճանաչումը կարող է հանգեցնել նոր հակամшրտությունների․ ԷրդողանՏեխաս և Օկլահոմա նահանգներում ավելի քան 6000 հեկտար անտառ է այրվումՆԱՏՕ-ն ապահովում է իր բոլոր անդամների, նաև՝ ԱՄՆ-ի, անվտանգությունը ամբողջ Արկտիկայում, այդ թվում՝ ԳրենլանդիայումՊԵԿ պաշտոնատար անձանց գործողությունների հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնասՀամայնքային ոստիկանների բացատրական աշխատանքի շնորհիվ կամավոր հանձնվել է մեծ քանակի զենք-զինամթերք (տեսանյութ)Օպերատիվ իրավիճակը հանրապետությունում փետրվարի 17-ից 18-ըԵրևան-Աշտարակ ավտոճանապարհին մեքենաներ են բախվել․ կան տուժածներՈւիթքոֆը հայտարարել է ժնևյան եռակողմ բանակցություններում նշանակալի առաջընթացի մասինDefence Cyber Marvel 2026․ Միացյալ Թագավորությունն ու Հայաստանը խորացնում են համագործակցությունը կիբերպաշտպանության ոլորտումՀրշեջ-փրկարարները մարել են Իջևանի գերեզմանատներից մեկի հարակից հատվածում բռնկված հրդեհըԷլեկտրաէներգիայի անջատումներ Երևանի 7 վարչական շրջանում և 6 մարզումՈւկրաինան փակել է «Դրուժբա» գազատարըԱյսօր սպասում ենք փետրվարի ամենատաք օրերից մեկը․ Գագիկ ՍուրենյանՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են․ Լարսը փակ է միայն բեռնատարների համարԱՄՆ-ն կարող է ռшզմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն․ ՎենսՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման և արևելյան հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրենի հետԻրանը և Միացյալ Նահանգներն առաջընթաց են գրանցել Ժնևի բանակցություններում. Օմանի արտգործնախարարՀայաստանի առանձին շրջաններում սպասվում են կարճատև տեղումներ․ օդի ջերմաստիճանը կբարձրանաՌուսաստանից և Բելառուսից 10 մարզիկի թույլատրել են 2026 թվականի Պարալիմպիկ խաղերում հանդես գալ իրենց երկրների դրոշների ներքո․ AFPԳարեգին Երկրորդ Կաթողիկոսի եղբոր և եղբորորդու խափանման միջոցը փոխվել էՆիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով մեկնել է ԱՄՆԼոնդոնի Թագավորական ռազմաօդային ուժերի ակումբում ընդունելություն՝ նվիրված Հայկական բանակի 34-ամյակինԵՄ առաքելությունը Հայաստանում նոր ղեկավար ունիԱփսոսում եմ, որ չեմ խաղացել նրա գլխավորությամբ. ՏոտիՖուտբոլում նրան հավասարը չկա, նա ֆենոմեն է. ՎինիսիուսԱկնթարթ, որը «հալեցրեց» համացանցըՄի շարք երկրներ քննադատել են Արևմտյան ափում Իսրայելի գործողություններըՀամագործակցության հուշագիր՝ Հայաստանի ազգային պատկերասրահի և Փարիզի «Ժորժ Պոմպիդու» արվեստի կենտրոնի միջևՀայ ջութակահար Էդուարդ Դայանն արժանացել է Գրան պրիիՔննարկվել են Առաքել Աֆրիկյանի տան և Կեչառիսի վանական համալիրի Սուրբ Գրիգոր եկեղեցու որմնանկարների էսքիզային նախագծերըԱշխարհի ամենամեծ փափուկ կապիկըՎրաստանը պատմության մեջ առաջին անգամ մեդալ է նվաճել Ձմեռային օլիմպիական խաղերումՊատմական նորամուտ Միլանում. Ակոպովա-Ռախմանին զույգը 14-րդն է Օլիմպիական խաղերումՆրա արարքը ուղղակի զզվելի էր․ Ֆաբիո ԿապելոՊատմության մեջ առաջին անգամ մայր և որդի միասին մասնակցել են ձմեռային Օլիմպիական խաղերին
Գերինե՞ր, թե՞ պատգամավորների լրավճարների բարձրացում. իշխանության համար ո՞րն է առաջնայինը
Պատերազմի ավարտից ավելի քան ինն ամիս է անցել, սակայն մեր երկրում հետպատերազմյան խնդիրներն այդպես էլ չեն լուծվում, ավելին՝ դրանք օրեցօր ավելանում են: Այս ինն ամիսների ընթացքում ՀՀ կառավարությունն այդպես էլ չի կարողանում լուծել մարդկանց սոցիալական հարցերը, մինչ օրս մարդիկ դեռ կացության ու կարգավիճակի խնդիրներ ունեն: Կառավարությունը չի կարողանում կարգավորել ամենակարևորը՝ գերիների, վիրավոր զինվորների, նրանց ընտանիքների աջակցության հարցերը: Այս հարցերը ոչ միայն կարգավորել չի կարողանում, այլև նույնիսկ չի էլ անդրադառնում դրանց: Պատերազմից հետո էլ մենք նոր զոհեր, գերիներ ու տարածքային կորուստներ ունենք, և սա դեռ չի ամբողջացնում հետպատերազմյան շրջանում մեր ունեցած պատկերը: Հայաստանը սկսել է բավականին ազատ երկիր լինել թշնամու համար, ցանկացած պահի ադրբեջանցիները կարող են մտնել մեր երկրի տարածք և ոչ մի հետևանք չկրել, որովհետև մեր իշխանությունները պարզապես որոշել են անտեսել խնդիրները։ Գերիներին հանրությունը պահանջի Ադրբեջանից, ինչպես ԱԺ փոխխոսնակ Լենա Նազարյանն էր ասում, մեր երկրից թշնամուն վտարել պահանջենք Ռուսաստանից ու ՀԱՊԿ-ից, ոռոգման ջուր Աստծուց ուզենք։
Երբ կառավարության անդամների մոտ բարձրաձայնվում են խնդիրները, որ ունենք գերի, որ ոռոգման ջուր չկա, որ հանրությունը դժգոհ է, գերատեսչության ղեկավարները հորդորում են պոզիտիվ լինել և չմանիպուլացնել:
Մեկ խոսքով, մեր երկրում կառավարությունն ու օրենսդիրը ընդհատակ է անցնում, երբ խնդիրների լուծման պահանջ ես դնում։ Բայց նրանք ամենայն մանրամասնությամբ օրեր կարող են տրամադրել հանրության համար բոլորովին ոչ կարևոր, սեփական գրպանի մեծացմանը վերաբերող նախագծերի վրա։
Մենք ունենք հարյուրավոր գերիներ Ադրբեջանում, ԱԺ-ն մեկ անգամ նիստ չի արել լուծում գտնելու համար, ԱԺ-ն բացի ձևական հայտարարությունից, նիստ չի արել ՀՀ ներխուժած թշնամուն երկրից վտարելու համար, բայց, օրինակ, ժամանակ է հատկացնում կինեմատոգրաֆիայի, պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին օրենքներում փոփոխություններ կատարելու համար։ Մեկ նախագիծ խորհրդարան չի մտել վիրավոր զինվորների, նրանց ընտանիքների աջակցության, գերիների հարազատների աջակցության մասով: Այս խնդիրենրը բարձրաձայնում են միայն առանձին, այն էլ՝ ընդդիմադիր կամ անկախ պատգամավորները:
Երեկ՝ հուլիսի 15-ին հայտնի դարձավ, որ սահմանային միջադեպի հետևանքով հայկական կողմն ունեցել է մեկ զոհ։ Այսօր առավոտյան ԱԺ-ն նիստ հրավիրեց, հարգեց զինվորի հիշատակն ու անցավ «առավել կարևոր» խնդրի՝ պատգամավորներին հատկացվելիք լրավճարների չափը 50 հազարի փոխարեն 250 հազար դրամ սահմանելուն։
Ամենակարևոր հարցը այս խորհրդարանի, այս իշխանության համար դա է՝ սեփական գրպանը, սեփական շահը։ Հանրությանը հերիք են միայն «սիրում ենք բոլորիդ, հպարտանում ենք բոլորովդ» արտահայտությունը։