Ֆրանսիան ու Հնդկաստանը բարձրացնում են հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի Իրանն առաջընթաց է գրանցել ռուսական գազի մատակարարման շուրջ բանակցություններում «Ֆրանսերեն» առարկայի համար կներդրվեն նոր ծրագրերին համապատասխան դասագրքեր Քրեական ոստիկանության ծառայողները հայտնաբերել են հետախուզման մեջ գտնվող անձանց Իրանի դեմ նոր պատերազմը օգուտ չի բերի տարածաշրջանին. Էրդողան Առողջապահության նախարարը շաքարային դիաբետ ունեցողներին լավ լուր է հայտնել (տեսանյութ) Մի շարք մարզերում սպասվում է քամու ուժգնացում Երևանի մետրոպոլիտենում մուտքի և ելքի հին դռները փոխարինվել են նորերով (տեսանյութ) Ուկրաինացիները կարծես պատրաստ են ընդունել տարածքային կորուստները Սթարմերն ու Թրամփը քննարկել են Ժնևի բանակցությունների ընթացքն ու Իրանի հարցը Ռուսաստանը հայտարարել է Սումիի մարզի բնակավայրի վերահսկողության մասին YouTube-ում գրանցվել է լայնածավալ խափանում
Ֆրանսիան ու Հնդկաստանը բարձրացնում են հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակիԻրանն առաջընթաց է գրանցել ռուսական գազի մատակարարման շուրջ բանակցություններում«Ֆրանսերեն» առարկայի համար կներդրվեն նոր ծրագրերին համապատասխան դասագրքերՔրեական ոստիկանության ծառայողները հայտնաբերել են հետախուզման մեջ գտնվող անձանց Իրանի դեմ նոր պատերազմը օգուտ չի բերի տարածաշրջանին. ԷրդողանԱռողջապահության նախարարը շաքարային դիաբետ ունեցողներին լավ լուր է հայտնել (տեսանյութ)Մի շարք մարզերում սպասվում է քամու ուժգնացումԵրևանի մետրոպոլիտենում մուտքի և ելքի հին դռները փոխարինվել են նորերով (տեսանյութ)Ուկրաինացիները կարծես պատրաստ են ընդունել տարածքային կորուստներըՍթարմերն ու Թրամփը քննարկել են Ժնևի բանակցությունների ընթացքն ու Իրանի հարցըՌուսաստանը հայտարարել է Սումիի մարզի բնակավայրի վերահսկողության մասինYouTube-ում գրանցվել է լայնածավալ խափանումԱՄՆ ոստիկանությունը կանխել է զինված հարձակման փորձըԺնևում մեկնարկել է Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների երկրորդ օրըԿիեւը պատժամիջոցներ է սահմանել Լուկաշենկոյի դեմՄարդու իրավունքների պաշտպանն այցելել է «Հրազդանի ցերեկային խնամքի կենտրոնի» և «Երեխաների աջակցության հիմնադամի» երեխաների ցերեկային խնամքի և զարգացման կենտրոնՎիճաբանության ժամանակ մարմնական վնասվածքներ պատճառած տղամարդը հայտնաբերվել էԻրանում կրկին հակակառավարական բողոքի ցույցեր են անցկացվելԱվստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում մեկնարկել է Եպիսկոպոսաց հավաքըԿաթնամթերքի արտադրամասի կաթ պարունակող արտադրատեսակի արտադրության կասեցումը վերացվել էՏոկաևը կմասնակցի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին ԱՄՆ-ում«Արզնի կաթնամթերք»-ի թթվասերի արտադրությունը կասեցվել է․ ՍԱՏՄԻրանն ու Ռուսաստանը ռազմածովային զորավարժություններ են սկսել Ադրբեջանը հաջողությամբ կառուցում է դեպի Հայաստան և Թուրքիա տանող երկաթգիծըՏարածքային հարցում առաջընթացի հասնելու լավագույն միջոցը Պուտինի հետ անձնական հանդիպումն էՎատիկանը չի մասնակցի Դոնալդ Թրամփի «Խաղաղության խորհուրդ» նախաձեռնությանըԳիրք նվիրելու օրվա առթիվ հայաստանյան թանգարաններում կանցկացվեն տարատեսակ միջոցառումներՀայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի 2026 թ. առաջնության լավագույն մարզիկներըԻսրայելի կողմից Սոմալիլենդի ճանաչումը կարող է հանգեցնել նոր հակամшրտությունների․ ԷրդողանՏեխաս և Օկլահոմա նահանգներում ավելի քան 6000 հեկտար անտառ է այրվումՆԱՏՕ-ն ապահովում է իր բոլոր անդամների, նաև՝ ԱՄՆ-ի, անվտանգությունը ամբողջ Արկտիկայում, այդ թվում՝ ԳրենլանդիայումՊԵԿ պաշտոնատար անձանց գործողությունների հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնասՀամայնքային ոստիկանների բացատրական աշխատանքի շնորհիվ կամավոր հանձնվել է մեծ քանակի զենք-զինամթերք (տեսանյութ)Օպերատիվ իրավիճակը հանրապետությունում փետրվարի 17-ից 18-ըԵրևան-Աշտարակ ավտոճանապարհին մեքենաներ են բախվել․ կան տուժածներՈւիթքոֆը հայտարարել է ժնևյան եռակողմ բանակցություններում նշանակալի առաջընթացի մասինDefence Cyber Marvel 2026․ Միացյալ Թագավորությունն ու Հայաստանը խորացնում են համագործակցությունը կիբերպաշտպանության ոլորտումՀրշեջ-փրկարարները մարել են Իջևանի գերեզմանատներից մեկի հարակից հատվածում բռնկված հրդեհըԷլեկտրաէներգիայի անջատումներ Երևանի 7 վարչական շրջանում և 6 մարզումՈւկրաինան փակել է «Դրուժբա» գազատարըԱյսօր սպասում ենք փետրվարի ամենատաք օրերից մեկը․ Գագիկ ՍուրենյանՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են․ Լարսը փակ է միայն բեռնատարների համարԱՄՆ-ն կարող է ռшզմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն․ ՎենսՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման և արևելյան հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրենի հետԻրանը և Միացյալ Նահանգներն առաջընթաց են գրանցել Ժնևի բանակցություններում. Օմանի արտգործնախարարՀայաստանի առանձին շրջաններում սպասվում են կարճատև տեղումներ․ օդի ջերմաստիճանը կբարձրանաՌուսաստանից և Բելառուսից 10 մարզիկի թույլատրել են 2026 թվականի Պարալիմպիկ խաղերում հանդես գալ իրենց երկրների դրոշների ներքո․ AFPԳարեգին Երկրորդ Կաթողիկոսի եղբոր և եղբորորդու խափանման միջոցը փոխվել էՆիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով մեկնել է ԱՄՆԼոնդոնի Թագավորական ռազմաօդային ուժերի ակումբում ընդունելություն՝ նվիրված Հայկական բանակի 34-ամյակին
«Եթե այսպես շարունակվի, վստահ եմ՝ այդ «միջանցքը» բացվելու է. չունենք սեփական կառավարություն, այլ ունենք գործակատարներ». Տիրան Լոքմագյոզյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո, երբ խոսք եղավ տարածաշրջանում բոլոր ճանապարհների և ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման մասին և այս նպատակով ստեղծվեց հանձնաժողով՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների մակարդակով, Ադրբեջանը սկսեց խոսել «Մեղրիի միջանցքի» մասին։ Թեև հայկական կողմը հերքել է «միջանցք» ստեղծելու մասին Ադրբեջանի հայտարարությունները, այդուհանդերձ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն իր հարցազրույցներից մեկում ասել էր, որ «միջանցքի» մասին խոսք չկա, սակայն Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող ճանապարհը կբացվի և, հավանական է՝ Մեղրիով։
168.am-ի հետ զրույցում թուրքագետ Տիրան Լոքմագյոզյանն ասաց, որ «միջանցք» և ճանապարհ հասկացությունների միջև մեծ տարբերություն կա, եթե ճանապարհը բացեն, հայկական կողմը գուցե դրանից չտուժի, սակայն իրատեսական չի համարում, որ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի նպատակը ճանապարհի բացումն է, նրանց գլխավոր նպատակը «միջանցքն» է։
«Եթե ճանապարհը բացեն, ապա այն հայկական կողմի տիրապետության տակ է լինելու, այսինքն՝ թուրքերը կարող են այդ ճանապարհն օգտագործեն, սակայն հսկողությունը լինելու է հայկական կողմի վրա և ցանկացած պահի կարող է այդ ճանապարհը փակել։ Իսկ «միջանցքը» հայկական կողմին չի պատկանելու, այն հայկական կողմի վերահսկողությունից դուրս է լինելու, որտեղ երրորդ ուժը պետք է վերահսկողություն սահմանի, և հայերն այնտեղ որևէ իրավունք չեն ունենալու։ Ճանապարհների ապաշրջափակման դեմ որևէ մեկը բան չունի ասելու»,- նշեց թուրքագետը։
Միաժամանակ նա ընդգծեց, որ առհասարակ չի հավատում, որ ճանապարհ է բացվելու, քանի որ թուրք-ադրբեջանական տանդեմը վաղուց մտածում է «միջանցքի» մասին։
«Եթե այսպես շարունակվի, վստահ եմ, այդ «միջանցքը» բացվելու է։ Ադրբեջանի կողմից մի քանի անգամ նշվել է, որ իրենք կարող են նաև զենքի ուժով այդ ճանապարհը բացեն, այստեղ խանգարող միայն մեկ գործոն եղավ՝ ռուս զինվորականների ներկայությունը։ Երբ ադրբեջանական կողմն այդ հայտարարությունն արեց, ռուսական կողմը միանգամից Սյունիքում իրենց դրոշները տեղադրեցին սահմանի վրա, այլ տարածքներում ևս նրանք իրենց ներկայությունն ապահովեցին։ Սա է պատճառը, որ թշնամին քայլ չարեց զենքի ուժողվ հասնել այդ «միջանցքի» ստեղծմանը, մինչև այսօր էլ նրանց այդ քայլից հետ պահողը ռուս զինվորի ներկայությունն է Սյունիքում։ Դժբախտաբար, մեր երկրում հակառուսական պրոպագանդան գնալով ավելի է ուժեղանում, թե ինչ ուժեր կան դրա հետևում, յուրաքանչյուրն արդեն կարող է իր պատկերացումը կազմել»,- հավելեց Տիրան Լոքմագյոզյանը։
Թուրքագետն անդրադարձավ նաև Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Արմեն Գրիգորյանին ՀՀ արտգործնախարարի առաջին տեղակալ նշանակելու փաստին և այդ համատեքստում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման փաստից հրաժարվելու հավանականությանը՝ նկատելով, որ արդեն երեք տարի է՝ իշխանությունները հրաժարվել են այդ փաստից։
«Կարծում եմ՝ մենք չունենք սեփական իշխանություն և կառավարություն, այլ ունենք գործակատարներ, որոնք կատարում են այն հրամանները, որոնք գալիս են դրսից, նաև Թուրքիայի ու Ադրբեջանի կողմից։ Օրինակ՝ օրերս Ադրբեջանում հավատարմագրված որոշ երկրների դեսպաններ այցելել էին Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ գտնվող Շուշի, անգամ արտերկրում այլ երկրների ներկայացուցիչներ սրանից զայրացել էին, բայց ՀՀ կառավարությունը որևէ կարծիք չհայտնեց։ Սա արդեն ցույց է տալիս, որ կառավարությունն Ադրբեջանի այդ քայլի հետ համամիտ է, նա համագործակցում է իրենց հետ։ Այսինքն՝ սա իրենց ծրագրի մի մասն էր։ Փոխարտգործնախարարի պաշտոնում գտնվող այդ մարդը, եթե ժամանակին հայտարարում էր, որ Թուրքիայի հետ պետք է լինեն հարաբերություններ, ապա հենց այդ ուղղությամբ էլ շարունակի իր ճանապարհը։ Իզուր չէ, որ նման դիրքորոշում ունեցող անձի են նշանակում, այդ մարդուն։ Այսինքն՝ դրսից ինչ հրահանգ տան, թե՛ արտգործնախարարը, թե՛ վարչապետը պետք է կատարեն»,- շեշտեց նա։
Նա նաև մտավախություն հայտնեց, որ ՀՀ իշխանությունները կարող են ճանաչել Կարսի պայմանագիրը և հրաժարվեն հայոց ցեղասպանության պահանջատիրությունից։
«Արդեն 30 տարի է՝ Թուրքիան մեր առջև դնում է հետևյալ պայմանները՝ Արցախը տալ Ադրբեջանին, ընդունել Մոսկվայի կամ Կարսի պայմանագիրը, այսինքն՝ ճանաչել սահմանները և հրաժարվել ցեղասպանության պահանջատիրությունից։ Առաջինը վաղուց կատարվել է, Արցախը հանձնել են, իսկ մնացած երկուսը մեկ ստորագրության խնդիր է և հեշտ է անելը։ Հիշեցնեմ Էրդողանի ասածները, որ եթե հայերն ուզում են, որ իրենց համար լավ լինի, պետք է խելքները գլուխները հավաքեն։ Հիմա նման փոխարտգործնախարարով Թուրքիայի պահանջը կկատարվի»,- եզրափակեց Տիրան Լոքմագյոզյանը։