Փորձագետը գնահատել է հայ-ադրբեջանական սահմանին նոր միջադեպերի հավանականությունը
Կարծում եմ, որ երկու միջանցքների դիմակայության շրջանակներում (Հյուսիս-Հարավ եւ Արեւմուտք-Արեւելք) իրավիճակը չի հասնի լայնածավալ ռազմական գործողությունների: Այնուամենայնիվ, հնարավոր են առճակատումներ՝ անկայունության առանձին օջախների ձեւավորման, սահմանային միջադեպերի տեսքով: Դրանք կօգտագործվեն տրանսպորտային այս կամ այն ռազմավարությունը խթանելու համար: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում ասաց քաղաքական գիտությունների դոկտոր, էներգետիկ անվտանգության փորձագետ Վահե Դավթյանը՝ անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածում այսօր տեղի ունեցած փոխհրաձգությանը, որի հետեւանքով հայ զինվոր է զոհվել:
Փորձագետը պարզաբանեց, որ միջանցքների դերակատարներն ու շահառուները ոչ միայն Ադրբեջանը, Թուրքիան, Իրանն են, այլ նաեւ ավելի խոշոր ուժեր: Այս պարագայում մենք խոսում ենք կոլեկտիվ Արեւմուտքի մասին, որը հանդես է գալիս Թուրքիայի կողմից Արեւելք-Արեւմուտք միջանցքի իրագործման օգտին:
Մյուս կողմից դա Չինաստանն է, որն անուղղակիորեն աջակցում է Հյուսիս-Հարավ միջանցքի նախագծի իրականացմանը՝ փորձելով պահպանել ազդեցությունը նաեւ Արեւելք-Արեւմուտք միջանցքում: «Այստեղ մենք գերտերությունների միջեւ բավականին կոշտ մրցակցության ենք ականտես լինելու: Չեմ կարծում, որ նրանց միջեւ անմիջական բախում տեղի կունենա: Ինչ վերաբերում է սահմանային գոտիներում լոկալ միջադեպերին, որոնցով պետք է անցնի այս կամ այն միջանցքը, ապա դրանք այն առանցքային գործիքակազմերն են, որոնք կարող են օգտագործվել այս մրցակցության ժամանակ», - ավելացրեց Դավթյանը: