Ֆրանսիան ու Հնդկաստանը բարձրացնում են հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակիԻրանն առաջընթաց է գրանցել ռուսական գազի մատակարարման շուրջ բանակցություններում«Ֆրանսերեն» առարկայի համար կներդրվեն նոր ծրագրերին համապատասխան դասագրքերՔրեական ոստիկանության ծառայողները հայտնաբերել են հետախուզման մեջ գտնվող անձանց Իրանի դեմ նոր պատերազմը օգուտ չի բերի տարածաշրջանին. ԷրդողանԱռողջապահության նախարարը շաքարային դիաբետ ունեցողներին լավ լուր է հայտնել (տեսանյութ)Մի շարք մարզերում սպասվում է քամու ուժգնացումԵրևանի մետրոպոլիտենում մուտքի և ելքի հին դռները փոխարինվել են նորերով (տեսանյութ)Ուկրաինացիները կարծես պատրաստ են ընդունել տարածքային կորուստներըՍթարմերն ու Թրամփը քննարկել են Ժնևի բանակցությունների ընթացքն ու Իրանի հարցըՌուսաստանը հայտարարել է Սումիի մարզի բնակավայրի վերահսկողության մասինYouTube-ում գրանցվել է լայնածավալ խափանումԱՄՆ ոստիկանությունը կանխել է զինված հարձակման փորձըԺնևում մեկնարկել է Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների երկրորդ օրըԿիեւը պատժամիջոցներ է սահմանել Լուկաշենկոյի դեմՄարդու իրավունքների պաշտպանն այցելել է «Հրազդանի ցերեկային խնամքի կենտրոնի» և «Երեխաների աջակցության հիմնադամի» երեխաների ցերեկային խնամքի և զարգացման կենտրոնՎիճաբանության ժամանակ մարմնական վնասվածքներ պատճառած տղամարդը հայտնաբերվել էԻրանում կրկին հակակառավարական բողոքի ցույցեր են անցկացվելԱվստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում մեկնարկել է Եպիսկոպոսաց հավաքըԿաթնամթերքի արտադրամասի կաթ պարունակող արտադրատեսակի արտադրության կասեցումը վերացվել էՏոկաևը կմասնակցի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին ԱՄՆ-ում«Արզնի կաթնամթերք»-ի թթվասերի արտադրությունը կասեցվել է․ ՍԱՏՄԻրանն ու Ռուսաստանը ռազմածովային զորավարժություններ են սկսել Ադրբեջանը հաջողությամբ կառուցում է դեպի Հայաստան և Թուրքիա տանող երկաթգիծըՏարածքային հարցում առաջընթացի հասնելու լավագույն միջոցը Պուտինի հետ անձնական հանդիպումն էՎատիկանը չի մասնակցի Դոնալդ Թրամփի «Խաղաղության խորհուրդ» նախաձեռնությանըԳիրք նվիրելու օրվա առթիվ հայաստանյան թանգարաններում կանցկացվեն տարատեսակ միջոցառումներՀայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի 2026 թ. առաջնության լավագույն մարզիկներըԻսրայելի կողմից Սոմալիլենդի ճանաչումը կարող է հանգեցնել նոր հակամшրտությունների․ ԷրդողանՏեխաս և Օկլահոմա նահանգներում ավելի քան 6000 հեկտար անտառ է այրվումՆԱՏՕ-ն ապահովում է իր բոլոր անդամների, նաև՝ ԱՄՆ-ի, անվտանգությունը ամբողջ Արկտիկայում, այդ թվում՝ ԳրենլանդիայումՊԵԿ պաշտոնատար անձանց գործողությունների հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնասՀամայնքային ոստիկանների բացատրական աշխատանքի շնորհիվ կամավոր հանձնվել է մեծ քանակի զենք-զինամթերք (տեսանյութ)Օպերատիվ իրավիճակը հանրապետությունում փետրվարի 17-ից 18-ըԵրևան-Աշտարակ ավտոճանապարհին մեքենաներ են բախվել․ կան տուժածներՈւիթքոֆը հայտարարել է ժնևյան եռակողմ բանակցություններում նշանակալի առաջընթացի մասինDefence Cyber Marvel 2026․ Միացյալ Թագավորությունն ու Հայաստանը խորացնում են համագործակցությունը կիբերպաշտպանության ոլորտումՀրշեջ-փրկարարները մարել են Իջևանի գերեզմանատներից մեկի հարակից հատվածում բռնկված հրդեհըԷլեկտրաէներգիայի անջատումներ Երևանի 7 վարչական շրջանում և 6 մարզումՈւկրաինան փակել է «Դրուժբա» գազատարըԱյսօր սպասում ենք փետրվարի ամենատաք օրերից մեկը․ Գագիկ ՍուրենյանՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են․ Լարսը փակ է միայն բեռնատարների համարԱՄՆ-ն կարող է ռшզմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն․ ՎենսՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման և արևելյան հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրենի հետԻրանը և Միացյալ Նահանգներն առաջընթաց են գրանցել Ժնևի բանակցություններում. Օմանի արտգործնախարարՀայաստանի առանձին շրջաններում սպասվում են կարճատև տեղումներ․ օդի ջերմաստիճանը կբարձրանաՌուսաստանից և Բելառուսից 10 մարզիկի թույլատրել են 2026 թվականի Պարալիմպիկ խաղերում հանդես գալ իրենց երկրների դրոշների ներքո․ AFPԳարեգին Երկրորդ Կաթողիկոսի եղբոր և եղբորորդու խափանման միջոցը փոխվել էՆիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով մեկնել է ԱՄՆԼոնդոնի Թագավորական ռազմաօդային ուժերի ակումբում ընդունելություն՝ նվիրված Հայկական բանակի 34-ամյակին
Արտարժույթ բերող կազմակերպության հանդեպ այսպիսի վերաբերմունքը ևս մեկ ռումբ է, որ տեղադրում են տնտեսության տակ. Սարգսյան
Տնտեսվարողների և խոշոր ներդրողների մոտ կարող է խուճապային իրավիճակ ստեղծվել՝ տեսնելով Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի շուրջ իրականացվող գործընթացները։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցի ժամանակ ասաց Աուդիտորների պալատի նախագահ Նաիրի Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ երբ իշխանության, կառավարության և նրանց կատարած գործողությունների հանդեպ վստահությունը նվազում է, տնտեսվարողներն արդեն զգուշավորություն են դրսևորում և մեծամասնության մոտ առաջանում է կապիտալը փոխելու տրամադրվածություն։ Չնայած հանքարդյունաբերությունն այնպիսի ոլորտ է, որը կոնկրետ երկրի, տարածքի հետ է կապված, բայց այն տնտեսվարողը, որի բիզնեսը կարելի է նաև այլ երկրում իրականացնել, կվախենա, որ մի օր էլ հնարավոր է ինքն այս կարգավիճակում հայտնվի և կտեղափոխի կապիտալը։
«Այն ներդրողները, որոնց համար Հայաստանը կարող էր հետաքրքրություն ներկայացնել, նմանատիպ երևույթներ տեսնելով, միանշանակ կմոռանան Հայաստանում ներդրումներ իրականացնելու մասին։ Մամուլից տեղեկացել եմ, որ արտահանման հետ կապված խոչընդոտներ են ստեղծվել։ Ակնհայտ է, որ որոշակի հետապնդում է իրականացվում։ Դեռևս որևէ պատճառ չի ներկայացվում, թե ինչի համար են այս գործողությունները, խուզարկության համար ինչ շարժառիթ կա կամ տնտեսական ինչ հանցագործություններ, ենթադրյալ խախտումներ է իրականացրել»,-նշեց Նաիրի Սարգսյանը։
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում իրականացվող խուզարկությունները Ն. Սարգսյանի կարծիքով միանշանակ բացասաբար կազդեն ներդրումների, բիզնես դաշտի վրա։ Սա երկրի տնտեսությանը հարված է լինելու։ Կարևոր խնդիր է նաև արտարժույթի հարցը։ Նաիրի Սարգսյանը նշում է, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը Հայաստան արտարժույթ բերող ամենալուրջ կազմակերպություններից մեկն է. «Այնքան արտարժույթ էր դրսից բերում Հայաստան, որ հավասարակշռում էր, դաշտում որոշակի չափով դրամի ամրապնդման վրա ազդեցություն էր թողնում։ Այս իրավիճակում, երբ ընդհանուր արտահանումները լավ վիճակում չեն գտնվում, ներմուծվող ապրանքների գնաճ է տեղի ունեցել, տրանսֆերտներն անցած տարվա համեմատ մի քիչ աճել են, բայց այն ծավալի չեն, ինչ 2019թ.-ին, նույնը տուրիզմը։ Այս իրավիճակում մի հատ էլ երկիր արտարժույթ բերող կազմակերպության հանդեպ այսպիսի վերաբերմունքը ևս մեկ ռումբ է, որ տեղադրում են տնտեսության տակ»,-նշեց Նաիրի Սարգսյանը։
Բացի այդ՝ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը միշտ խոշոր հարկատուների հնգյակի մեջ է լինում, հետևաբար պետբյուջե վճարվող հարկերի շեշտակի նվազում կարող է լինել։ Նաիրի Սարգսյանը նկատեց՝ այս պահին հետևանքներն անկանխատեսելի են, քանի որ այդ ամենը կախված է նաև նրանից, թե այս գործողության արդյունքում ինչ որոշում կկայացնեն սեփականատերերը։
Հարցին՝ հնարավո՞ր է գործողությունը դադարեցնելու որոշում կայացվի, Նաիրի Սարգսյանն ասաց. «Այդ մասով կանխատեսում չանենք, բայց հնարավոր է։ Ոչինչ պետք չէ բացառել։ Հնարավոր է նաև արդյունահանման ծավալների էական կրճատում։ Մյուս հավանական սցենարն էլ այն կլինի, որ օրինակ այդ ապօրինի գործողությունները բողոքարկվի Եվրոպական դատարանում, և տուգանքներ մուծվեն արդեն մեր հարկատուի հաշվին։ Սա ևս ժողովրդին է հարված լինելու»,-հավելեց Նաիրի Սարգսյանը։
Նշենք, որ վաղ առավոտից Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում խուզարկություն են իրականացնում, համակարգիչներ են առգրավվել: Բերման է ենթարկվել անվտանգության դեպարտամենտի ղեկավարը։