Ինչպես են արձագանքում իմունային համակարգի բջիջները անանուխի, էվկալիպտի և չիլի պղպեղի բաղադրիչներին Սկանդալային երեկո Լիսաբոնում. Ռեալը հաղթեց Բենֆիկային, Վինիսիուսի դեմ ռասիզմն ու Մոուրինյուի հեռացումը (ֆոտոշարք) Ամենաշատ մրցանակային գումար վաստակած շախմատիստների եռյակը 2025-ին Բորուսիան տանը չոր հաշվով հաղթեց Ատալանտային Ձմեռային Օլիմպիական խաղեր. Ադելիա Պետրոսյանը 5-րդն է կարճ ծրագրից հետո ՍԴ-ն քննության կառնի կենսաթոշակի վճարման իրավունքի սահմանափակման դեմ ՄԻՊ-ի դիմումը Հայաստանն ու Հունաստանը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ Հայտնաբերվել են մեքենայից գողացած գումարը, թմրшմիջոց և փամփուշտներ Էրդողանը հույս է հայտնել, որ Խաղաղության խորհուրդը կնպաստի տարածաշրջանում կայունությանը Դատախազությունը պահանջում է «Հանրապետական» խմբակցության նախկին պատգամավոր Կարեն Ավագյանից հօգուտ ՀՀ-ի բռնագանձել 10 անշարժ գույք և դրամական միջոցներ Nestlé-ի բաժնետոմսերն իջել են նվազագույն մակարդակի՝ մանկական սննդի հետ կապված սկանդալի պատճառով. Bloomberg Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը՝ երկրից չբացակայելու արգելքը, վերացվել է
Ինչպես են արձագանքում իմունային համակարգի բջիջները անանուխի, էվկալիպտի և չիլի պղպեղի բաղադրիչներինՍկանդալային երեկո Լիսաբոնում. Ռեալը հաղթեց Բենֆիկային, Վինիսիուսի դեմ ռասիզմն ու Մոուրինյուի հեռացումը (ֆոտոշարք)Ամենաշատ մրցանակային գումար վաստակած շախմատիստների եռյակը 2025-ին Բորուսիան տանը չոր հաշվով հաղթեց ԱտալանտայինՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. Ադելիա Պետրոսյանը 5-րդն է կարճ ծրագրից հետոՍԴ-ն քննության կառնի կենսաթոշակի վճարման իրավունքի սահմանափակման դեմ ՄԻՊ-ի դիմումըՀայաստանն ու Հունաստանը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության վերաբերյալՀայտնաբերվել են մեքենայից գողացած գումարը, թմրшմիջոց և փամփուշտներԷրդողանը հույս է հայտնել, որ Խաղաղության խորհուրդը կնպաստի տարածաշրջանում կայունությանըԴատախազությունը պահանջում է «Հանրապետական» խմբակցության նախկին պատգամավոր Կարեն Ավագյանից հօգուտ ՀՀ-ի բռնագանձել 10 անշարժ գույք և դրամական միջոցներNestlé-ի բաժնետոմսերն իջել են նվազագույն մակարդակի՝ մանկական սննդի հետ կապված սկանդալի պատճառով. BloombergՍերժ Սարգսյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը՝ երկրից չբացակայելու արգելքը, վերացվել էՀունաստանի նախագահը հույս ունի, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը շուտով կստորագրվիՖրանսիան ու Հնդկաստանը բարձրացնում են հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակիԻրանն առաջընթաց է գրանցել ռուսական գազի մատակարարման շուրջ բանակցություններում«Ֆրանսերեն» առարկայի համար կներդրվեն նոր ծրագրերին համապատասխան դասագրքերՔրեական ոստիկանության ծառայողները հայտնաբերել են հետախուզման մեջ գտնվող անձանց Իրանի դեմ նոր պատերազմը օգուտ չի բերի տարածաշրջանին. ԷրդողանԱռողջապահության նախարարը շաքարային դիաբետ ունեցողներին լավ լուր է հայտնել (տեսանյութ)Մի շարք մարզերում սպասվում է քամու ուժգնացումԵրևանի մետրոպոլիտենում մուտքի և ելքի հին դռները փոխարինվել են նորերով (տեսանյութ)Ուկրաինացիները կարծես պատրաստ են ընդունել տարածքային կորուստներըՍթարմերն ու Թրամփը քննարկել են Ժնևի բանակցությունների ընթացքն ու Իրանի հարցըՌուսաստանը հայտարարել է Սումիի մարզի բնակավայրի վերահսկողության մասինYouTube-ում գրանցվել է լայնածավալ խափանումԱՄՆ ոստիկանությունը կանխել է զինված հարձակման փորձըԺնևում մեկնարկել է Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների երկրորդ օրըԿիեւը պատժամիջոցներ է սահմանել Լուկաշենկոյի դեմՄարդու իրավունքների պաշտպանն այցելել է «Հրազդանի ցերեկային խնամքի կենտրոնի» և «Երեխաների աջակցության հիմնադամի» երեխաների ցերեկային խնամքի և զարգացման կենտրոնՎիճաբանության ժամանակ մարմնական վնասվածքներ պատճառած տղամարդը հայտնաբերվել էԻրանում կրկին հակակառավարական բողոքի ցույցեր են անցկացվելԱվստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում մեկնարկել է Եպիսկոպոսաց հավաքըԿաթնամթերքի արտադրամասի կաթ պարունակող արտադրատեսակի արտադրության կասեցումը վերացվել էՏոկաևը կմասնակցի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին ԱՄՆ-ում«Արզնի կաթնամթերք»-ի թթվասերի արտադրությունը կասեցվել է․ ՍԱՏՄԻրանն ու Ռուսաստանը ռազմածովային զորավարժություններ են սկսել Ադրբեջանը հաջողությամբ կառուցում է դեպի Հայաստան և Թուրքիա տանող երկաթգիծըՏարածքային հարցում առաջընթացի հասնելու լավագույն միջոցը Պուտինի հետ անձնական հանդիպումն էՎատիկանը չի մասնակցի Դոնալդ Թրամփի «Խաղաղության խորհուրդ» նախաձեռնությանըԳիրք նվիրելու օրվա առթիվ հայաստանյան թանգարաններում կանցկացվեն տարատեսակ միջոցառումներՀայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի 2026 թ. առաջնության լավագույն մարզիկներըԻսրայելի կողմից Սոմալիլենդի ճանաչումը կարող է հանգեցնել նոր հակամшրտությունների․ ԷրդողանՏեխաս և Օկլահոմա նահանգներում ավելի քան 6000 հեկտար անտառ է այրվումՆԱՏՕ-ն ապահովում է իր բոլոր անդամների, նաև՝ ԱՄՆ-ի, անվտանգությունը ամբողջ Արկտիկայում, այդ թվում՝ ԳրենլանդիայումՊԵԿ պաշտոնատար անձանց գործողությունների հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնասՀամայնքային ոստիկանների բացատրական աշխատանքի շնորհիվ կամավոր հանձնվել է մեծ քանակի զենք-զինամթերք (տեսանյութ)Օպերատիվ իրավիճակը հանրապետությունում փետրվարի 17-ից 18-ըԵրևան-Աշտարակ ավտոճանապարհին մեքենաներ են բախվել․ կան տուժածներՈւիթքոֆը հայտարարել է ժնևյան եռակողմ բանակցություններում նշանակալի առաջընթացի մասինDefence Cyber Marvel 2026․ Միացյալ Թագավորությունն ու Հայաստանը խորացնում են համագործակցությունը կիբերպաշտպանության ոլորտում
Երկու բան ինձ համար պարզ դարձավ. առաջին՝ Փաշինյանն օգտագործել է վարչական ռեսուրսը, երկրորդ՝ իմ ժամանակակիցներն ու հայրենակիցներն ավելի անգիտակից են, քան ինձ թվում էր
Դրամատուրգ, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Սամվել Խալաթյանի խոսքով՝ այն իրավիճակում, որում այսօր հայտնվել են Արցախն ու Հայաստանը, բոլորն իրենց մեղավորության բաժինն ունեն, քանի որ տարիներ շարունակ շատ հարցեր չեն նկատել, դրանց լուծման համար չեն պայքարել։
«Ես դրամատուրգի տեսանկյունից եմ բոլոր իրադարձությունները դիտարկում՝ գործողությունների այս կամ այն չափը բերում է կուլմինացիայի։ Մթնոլորտը ծնում են գործող անձինք, ովքեր, օգտվելով մթնոլորտից և շրջապատի այսօրինակ վերաբերմունքից, իբրև թե նոր գաղափարներ առաջադրելով, մարդկանց սկսում են առաջնորդել։ Նրանք շատ խորը թաքցնում են իրենց իրական նպատակները, և միշտ չէ, որ նոր առաջ եկած անձինք դրական հերոսներ են։ Նրանք կոնֆլիկտն ավելի են սրում՝ անձնական շահեր ունենալով։ Այս նույնը կատարվեց նաև մեզ մոտ, իսկ կուլմինացիան դարձավ պատերազմը։ Այս ամենին նոր գործող անձանց կողմից արագացված ռիթմ հաղորդվեց և տեղի ունեցավ այն, ինչ մեր պատմության ժամանակ շատ հաճախ եղել է, սկսած Պետրոս Գետադարձի օրինակից, վերջացրած Կիլիկիայի որոշ թագավորներով, երբ երկիրը հասցրեցին կործանման»,- 168.am-ի հետ զրույցում ասաց Սամվել Խալաթյանը։
Նա շեշտեց՝ այսօր երկրում շատ ծանր, ահավոր վիճակ է, այնպիսի մի վիճակ է, որն ավելի քան սրում է մարդկանց հոգեբանությունը։
«Պետական հիմնարկներում ահ, համացանցում անգամ մեկ լայքի համար կարող են մարդուն ազատել աշխատանքից, անընդհատ մարդկանց ուշադրությունը, նյարդերը շեղելով այլ նպատակի, իշխանություններն իրենց գործն անում են։ Հանրապաետության պետականությունը գահավիժում է»,- հավելեց Ս. Խալաթյանը։
Ըստ նրա, աներկբա է, որ նախկինում երկրում թալան է եղել, սակայն այդ թալանը չէր սպառնում երկրի վերացմանը, բայց թալանը պետք է պատժվեր, միջոցներ ձեռնարկվեր՝ թե՛ կադրեր փոխելով, թե՛ ընտրություններով կամ այլ ճանապարհներով, և հարցին քաղաքական լուծում տրվեր և թալանը կատարողներին քրեական պատասխանատվության ենթարկեին։
«Հիմա գանք թավշյա հեղափոխության։ Ուրեմն, որ ասում են՝ այն ժողովուրդն արեց, ժողովուրդ ասելով՝ ես ժողովուրդ չեմ հասկանում։ Բանն այն է, որ 1988 թվականից հետո մեծ անջրպետ առաջացավ երեխաների դաստիարակության և կրթության բնագավառում, մենք մի ամբողջ սերնդի անգրագետ մեծացրեցինք, դրան նպաստեցին ցուրտ ու մութ տարիները և այն ամենաթողությունը, որը կար։ Աճեց մի սերունդ, որն ամբողջ ժողովուրդ չէ, բայց արդեն քանակային իմաստով որակ է կազմում։ Այո, այդ ժեխը դարձավ հեղափոխական, դա նույնն է, ինչ Պետրոգրադում այն նավաստիները, որոնք ամիսներով չէին լողանում՝ փողկապ կամ լայնեզր գլխարկ դնող մարդուն կարող էին գնդակահարել։ Եղավ այդպիսի մի հեղափոխություն նաև այստեղ, որի անունը դրեցին թավշյա։
Եկեք դանակի շեղբին ասենք՝ թավշյա, դրանից ոչինչ չի փոխվում, անունը թավշյա էր, բայց այն թավշյա չէր։ Դա ինտելեկտուալ ցածր մակարդակի հաղթանակ էր, պատահական չէ, որ այսօրվա քաղաքական գործիչները պայքար են հայտարարել ինտելեկտուալիզմի դեմ։ Իշխանությունը դրանով կերակրում է այդ ամբոխին, սա բնական է, իրենց դիկտատուրան պահպանելու համար իշխողներն ամեն ինչի ընդունակ են, որովհետև դա նրանց փրկությունն է, թե՛ «բարոյական», թե՛ ֆիզիկական առումով»,- նշեց դրամատուրգը։
Միաժամանակ նա ընդգծեց, որ այստեղ մի մեծ դիլեմա կա, որը պետք է լուծել, ո՞վ է երրորդ ուժը։
«Նախկիններից մարդիկ վառվում են, այդ բառն արդեն դարձել է շատ բացասական, երբ «նախկին» բառը մեզ համար պարծանք էր՝ նախնիների հետ կապված։ Այսօր այդ գնահատման չափանիշները լրիվ փոխվել են։ Նախկինների շատ վատ լինելը մի քիչ չափազանցված է, այդուհանդերձ նրանք այն մարդիկ են, որոնք հաղթել էին, սահմանները պաշտպանում էին, նրանք այն նախկիններն էին, որոնց հետ այսպես մեր թշնամի երկրի ղեկավարը չէր կարող խոսել, ցածր դիրքերից էր խոսում։ Այն նախկիններն էին, որոնց հետ հաշվի էին նստում միջազգային կազմակերպությունները, հզոր երկրների ղեկավարները։ Այսօր Երևանի բոլոր հարցերը լուծվում են այլ մայրաքաղաքներում, սա ծիծաղելի է, ողբերգություն»,- ասաց նա։
Նրա բնորոշմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը միտումնավոր մարդկանց հետ սկսեց խոսել միջին խավի լեզվով, կարողացավ դա օգտագործել, որովհետև մարդկանց այդ լեզուն էր հասկանալի, նրանք հոգնել էին բարձրակարգ խոսակցություններից՝ լեզվից։
«Ես չէի պատկերացնում, որ մարդիկ կգնան ու Նիկոլ Փաշինյանին կընտրեն, հասկանում էի, որ նա ԱԺ-ում կլինի, բայց այսպիսի ու այս ձևով չէի պատկերացնում։ Սրանով երկու բան ինձ համար պարզ դարձավ, առաջին՝ Փաշինյանն օգտագործել է վարչական ռեսուրսը, երկրորդ՝ այսօր իմ ժամանակակիցներն ու հայրենակիցները ավելի անգիտակից են, քան ինձ թվում է՝ սթափ չէին։
Ինքս Փաշինյանի այդ հեղափոխությանը ոչնչով չեմ նպաստել, ավելի շատ դիտողի դերում եմ եղել, ինչ-որ տեղ հույս եմ փայփայել, որ լավ կլինի, մտածում էի, թե սխալ եմ, հակառակը մտածելու համար։ Սակայն ինչ-որ փուլից ակնհայտ դարձավ, որ ժողովուրդը սխալ է։
Հիմա ես թոշակի եմ անցել, այն ժամանակ զգացի, որ ես այդ մարդկանց հետ չեմ կարող աշխատել, իրենք էլ դա զգացին։ Հարցն այն է, որ այս իրավիճակում, երբ մտավորականը ձայն է բարձրացնում, անմիջապես նրա վրա քաղաքական աստառ են կարում, այնինչ մտավորականը քաղաքական գործիչ չէ և իրավունք ունի իր քաղաքացիական դիրքորոշումն արտահայտելու, ավելին՝ պարտավոր է դա արտահայտելու։ Թեև նման մտավորականն արդեն հետպնդվում է, նաև կան մտավորականներ, որոնք ծափահարում են այս ամենը։ Բայց կարծում եմ՝ ուշ թե շուտ մտավորականության սթափ միտքը կբերի նրան, որպեսզի ստեղծեն այնպիսի միություններ, որոնք ոչ թե այս կամ այն կուսակցության կցորդը կդառնան, այլ կոնկրետ կկարողանան իրենց ասելիքն ասել հենց կուսակցություններին ու ժողովրդին»,- եզրափակեց Սամվել Խալաթյանը։