Ինչպես են արձագանքում իմունային համակարգի բջիջները անանուխի, էվկալիպտի և չիլի պղպեղի բաղադրիչներինՍկանդալային երեկո Լիսաբոնում. Ռեալը հաղթեց Բենֆիկային, Վինիսիուսի դեմ ռասիզմն ու Մոուրինյուի հեռացումը (ֆոտոշարք)Ամենաշատ մրցանակային գումար վաստակած շախմատիստների եռյակը 2025-ին Բորուսիան տանը չոր հաշվով հաղթեց ԱտալանտայինՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. Ադելիա Պետրոսյանը 5-րդն է կարճ ծրագրից հետոՍԴ-ն քննության կառնի կենսաթոշակի վճարման իրավունքի սահմանափակման դեմ ՄԻՊ-ի դիմումըՀայաստանն ու Հունաստանը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության վերաբերյալՀայտնաբերվել են մեքենայից գողացած գումարը, թմրшմիջոց և փամփուշտներԷրդողանը հույս է հայտնել, որ Խաղաղության խորհուրդը կնպաստի տարածաշրջանում կայունությանըԴատախազությունը պահանջում է «Հանրապետական» խմբակցության նախկին պատգամավոր Կարեն Ավագյանից հօգուտ ՀՀ-ի բռնագանձել 10 անշարժ գույք և դրամական միջոցներNestlé-ի բաժնետոմսերն իջել են նվազագույն մակարդակի՝ մանկական սննդի հետ կապված սկանդալի պատճառով. BloombergՍերժ Սարգսյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը՝ երկրից չբացակայելու արգելքը, վերացվել էՀունաստանի նախագահը հույս ունի, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը շուտով կստորագրվիՖրանսիան ու Հնդկաստանը բարձրացնում են հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակիԻրանն առաջընթաց է գրանցել ռուսական գազի մատակարարման շուրջ բանակցություններում«Ֆրանսերեն» առարկայի համար կներդրվեն նոր ծրագրերին համապատասխան դասագրքերՔրեական ոստիկանության ծառայողները հայտնաբերել են հետախուզման մեջ գտնվող անձանց Իրանի դեմ նոր պատերազմը օգուտ չի բերի տարածաշրջանին. ԷրդողանԱռողջապահության նախարարը շաքարային դիաբետ ունեցողներին լավ լուր է հայտնել (տեսանյութ)Մի շարք մարզերում սպասվում է քամու ուժգնացումԵրևանի մետրոպոլիտենում մուտքի և ելքի հին դռները փոխարինվել են նորերով (տեսանյութ)Ուկրաինացիները կարծես պատրաստ են ընդունել տարածքային կորուստներըՍթարմերն ու Թրամփը քննարկել են Ժնևի բանակցությունների ընթացքն ու Իրանի հարցըՌուսաստանը հայտարարել է Սումիի մարզի բնակավայրի վերահսկողության մասինYouTube-ում գրանցվել է լայնածավալ խափանումԱՄՆ ոստիկանությունը կանխել է զինված հարձակման փորձըԺնևում մեկնարկել է Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների երկրորդ օրըԿիեւը պատժամիջոցներ է սահմանել Լուկաշենկոյի դեմՄարդու իրավունքների պաշտպանն այցելել է «Հրազդանի ցերեկային խնամքի կենտրոնի» և «Երեխաների աջակցության հիմնադամի» երեխաների ցերեկային խնամքի և զարգացման կենտրոնՎիճաբանության ժամանակ մարմնական վնասվածքներ պատճառած տղամարդը հայտնաբերվել էԻրանում կրկին հակակառավարական բողոքի ցույցեր են անցկացվելԱվստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում մեկնարկել է Եպիսկոպոսաց հավաքըԿաթնամթերքի արտադրամասի կաթ պարունակող արտադրատեսակի արտադրության կասեցումը վերացվել էՏոկաևը կմասնակցի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին ԱՄՆ-ում«Արզնի կաթնամթերք»-ի թթվասերի արտադրությունը կասեցվել է․ ՍԱՏՄԻրանն ու Ռուսաստանը ռազմածովային զորավարժություններ են սկսել Ադրբեջանը հաջողությամբ կառուցում է դեպի Հայաստան և Թուրքիա տանող երկաթգիծըՏարածքային հարցում առաջընթացի հասնելու լավագույն միջոցը Պուտինի հետ անձնական հանդիպումն էՎատիկանը չի մասնակցի Դոնալդ Թրամփի «Խաղաղության խորհուրդ» նախաձեռնությանըԳիրք նվիրելու օրվա առթիվ հայաստանյան թանգարաններում կանցկացվեն տարատեսակ միջոցառումներՀայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի 2026 թ. առաջնության լավագույն մարզիկներըԻսրայելի կողմից Սոմալիլենդի ճանաչումը կարող է հանգեցնել նոր հակամшրտությունների․ ԷրդողանՏեխաս և Օկլահոմա նահանգներում ավելի քան 6000 հեկտար անտառ է այրվումՆԱՏՕ-ն ապահովում է իր բոլոր անդամների, նաև՝ ԱՄՆ-ի, անվտանգությունը ամբողջ Արկտիկայում, այդ թվում՝ ԳրենլանդիայումՊԵԿ պաշտոնատար անձանց գործողությունների հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնասՀամայնքային ոստիկանների բացատրական աշխատանքի շնորհիվ կամավոր հանձնվել է մեծ քանակի զենք-զինամթերք (տեսանյութ)Օպերատիվ իրավիճակը հանրապետությունում փետրվարի 17-ից 18-ըԵրևան-Աշտարակ ավտոճանապարհին մեքենաներ են բախվել․ կան տուժածներՈւիթքոֆը հայտարարել է ժնևյան եռակողմ բանակցություններում նշանակալի առաջընթացի մասինDefence Cyber Marvel 2026․ Միացյալ Թագավորությունն ու Հայաստանը խորացնում են համագործակցությունը կիբերպաշտպանության ոլորտում
Բացարձակ անգործունակ պոպուլիստը շարունակում է ղեկավարել Հայաստանը. Եվգենի Սատանովսկի
Հայաստանում ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ երկիրը կա՛մ կղեկավարեն մարդիկ, ովքեր չեն վայելում բնակչության վստահությունը, ինչը ցույց տվեցին վերջին ընտրությունները, կա՛մ երկիրը շարունակելու է ղեկավարել բացարձակ անգործունակ պոպուլիստը: Այս մասին NEWS.am-ի հետ հարցազրույցում ասաց Մերձավոր Արեւելքի ինստիտուտի նախագահ Եվգենի Սատանովսկին:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի ներսում տիրող իրավիճակը կապված է Հայաստանի շուրջ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի հետ. ի՞նչ է իրենից ներկայացնելու Հայաստանը: Ո՞վ է այն ղեկավարելու: Ինչպե՞ս են այդ մարդը կամ մարդիկ մոտենալու իրենց պարտականությունների կատարմանը:
«Դրանից միայն կախված կլինի` Հայաստանը կմնա՞ քարտեզի վրա, թե՞ կմնա պատմության մեջ, ինչպես նախկինում շատ պետություններ:
Այն ամենը, ինչ տեղի կունենա Հայաստանի հետ, կախված է ոչ թե Ռուսաստանից, այլ Հայաստանից ու նրա ժողովրդից: Ռուսաստանն ամեն ինչ արել է, որպեսզի Հայաստանը պետության կարգավիճակ ունենա:
Եվ, որքանով կարող եմ դատել, Ռուսաստանն իր գործունեության մեջ շարունակում է հավատարիմ մնալ այս ուղղությանը, չնայած այն բանին, որ նյութական եւ այլ բաների տեսանկյունից դա ընդհանրապես կապ չունի Ռուսաստանի շահերի հետ: Ռուսաստանում շատերն ասում են՝ ինչո՞ւ է դա մեզ պետք: Ի վերջո, ինչո՞ւ մենք պետք է շարունակենք պատասխատանատու լինել Ռուսաստանի կայսրության եւ Խորհրդային Միության քաղաքականության համար՝ առանց որեւէ շահի, երախտագիտություն: Բացի այդ, ասում են՝ տեսեք, կա Ադրբեջան, որը ունի նավթ, շատ գումար: Նայեք Թուրքիային, որը նույնպես նյութականորեն շատ կապված է Մոսկվայի հետ: Նման պարագայում չկան վերոնշյալ հարցերի պատասխանները: Նման պարագայում Ռուսաստանի ղեկավարությունը այդպիսի մոտեցում ունի: Ռուսաստանից բացի ոչ ոք Հայաստանի համար այդքան բան չի արել:
Ի վերջո, իրենից ի՞նչ կներկայացնի Հայաստանը՝ որպես պետություն: Ոչ թե այն, ինչ մտածում է, ինչ ներկայացնում է՝ որպես պետություն, այլ այն, ինչ այն իրենից կներկայացնի որպես պետություն իրականում, ինչից եւ կախված կլինի մնացած ամեն ինչն իր ճակատագրում: Շատ ցավալի է այդ մասին խոսել, սակայն երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում պարտությունից հետո ավելի քաղաքավարի ոչինչ ասել չեմ կարող, այդ թվում՝ պարոն Փաշինյանի զառանցանքի կրկնությունից հետո դեպի Միացյալ Նահանգները, դեպի Արեւմուտքն իր կողմնորոշման մասին, որտեղ Հայաստանը ոչ մեկի հետաքրքիր չէ եւ պետք չէ: Հայաստանը ոչ մեկին հետաքրքիր չէ ո՛չ Ղարաբաղի հետ, ո՛չ առանց Ղարաբաղի: Ըստ էության՝ նա իրենից աշխարհաքաղաքական հետաքրքրություն չի ներկայացնում՝ ի տարբերություն Թուրքիայի եւ ի տարբերություն Ադրբեջանի: Դեռեւս Հայաստանը ցուցադրել է բացարձակ անկարողունակություն: Խոսքը ոչ թե հայ տղաների մասին է, որոնք կռվել են, այլ երկրի ղեկավարությանն է վերաբերում: Տարօրինակ կլիներ դրան ուշադրություն չդարձնել: Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե այդ ամենից ինչ եզրակացություններ կկատարի Հայաստանը»,-հավելել է Սատանովսկին: