Ինչպես են արձագանքում իմունային համակարգի բջիջները անանուխի, էվկալիպտի և չիլի պղպեղի բաղադրիչներինՍկանդալային երեկո Լիսաբոնում. Ռեալը հաղթեց Բենֆիկային, Վինիսիուսի դեմ ռասիզմն ու Մոուրինյուի հեռացումը (ֆոտոշարք)Ամենաշատ մրցանակային գումար վաստակած շախմատիստների եռյակը 2025-ին Բորուսիան տանը չոր հաշվով հաղթեց ԱտալանտայինՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. Ադելիա Պետրոսյանը 5-րդն է կարճ ծրագրից հետոՍԴ-ն քննության կառնի կենսաթոշակի վճարման իրավունքի սահմանափակման դեմ ՄԻՊ-ի դիմումըՀայաստանն ու Հունաստանը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության վերաբերյալՀայտնաբերվել են մեքենայից գողացած գումարը, թմրшմիջոց և փամփուշտներԷրդողանը հույս է հայտնել, որ Խաղաղության խորհուրդը կնպաստի տարածաշրջանում կայունությանըԴատախազությունը պահանջում է «Հանրապետական» խմբակցության նախկին պատգամավոր Կարեն Ավագյանից հօգուտ ՀՀ-ի բռնագանձել 10 անշարժ գույք և դրամական միջոցներNestlé-ի բաժնետոմսերն իջել են նվազագույն մակարդակի՝ մանկական սննդի հետ կապված սկանդալի պատճառով. BloombergՍերժ Սարգսյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը՝ երկրից չբացակայելու արգելքը, վերացվել էՀունաստանի նախագահը հույս ունի, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը շուտով կստորագրվիՖրանսիան ու Հնդկաստանը բարձրացնում են հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակիԻրանն առաջընթաց է գրանցել ռուսական գազի մատակարարման շուրջ բանակցություններում«Ֆրանսերեն» առարկայի համար կներդրվեն նոր ծրագրերին համապատասխան դասագրքերՔրեական ոստիկանության ծառայողները հայտնաբերել են հետախուզման մեջ գտնվող անձանց Իրանի դեմ նոր պատերազմը օգուտ չի բերի տարածաշրջանին. ԷրդողանԱռողջապահության նախարարը շաքարային դիաբետ ունեցողներին լավ լուր է հայտնել (տեսանյութ)Մի շարք մարզերում սպասվում է քամու ուժգնացումԵրևանի մետրոպոլիտենում մուտքի և ելքի հին դռները փոխարինվել են նորերով (տեսանյութ)Ուկրաինացիները կարծես պատրաստ են ընդունել տարածքային կորուստներըՍթարմերն ու Թրամփը քննարկել են Ժնևի բանակցությունների ընթացքն ու Իրանի հարցըՌուսաստանը հայտարարել է Սումիի մարզի բնակավայրի վերահսկողության մասինYouTube-ում գրանցվել է լայնածավալ խափանումԱՄՆ ոստիկանությունը կանխել է զինված հարձակման փորձըԺնևում մեկնարկել է Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների երկրորդ օրըԿիեւը պատժամիջոցներ է սահմանել Լուկաշենկոյի դեմՄարդու իրավունքների պաշտպանն այցելել է «Հրազդանի ցերեկային խնամքի կենտրոնի» և «Երեխաների աջակցության հիմնադամի» երեխաների ցերեկային խնամքի և զարգացման կենտրոնՎիճաբանության ժամանակ մարմնական վնասվածքներ պատճառած տղամարդը հայտնաբերվել էԻրանում կրկին հակակառավարական բողոքի ցույցեր են անցկացվելԱվստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում մեկնարկել է Եպիսկոպոսաց հավաքըԿաթնամթերքի արտադրամասի կաթ պարունակող արտադրատեսակի արտադրության կասեցումը վերացվել էՏոկաևը կմասնակցի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին ԱՄՆ-ում«Արզնի կաթնամթերք»-ի թթվասերի արտադրությունը կասեցվել է․ ՍԱՏՄԻրանն ու Ռուսաստանը ռազմածովային զորավարժություններ են սկսել Ադրբեջանը հաջողությամբ կառուցում է դեպի Հայաստան և Թուրքիա տանող երկաթգիծըՏարածքային հարցում առաջընթացի հասնելու լավագույն միջոցը Պուտինի հետ անձնական հանդիպումն էՎատիկանը չի մասնակցի Դոնալդ Թրամփի «Խաղաղության խորհուրդ» նախաձեռնությանըԳիրք նվիրելու օրվա առթիվ հայաստանյան թանգարաններում կանցկացվեն տարատեսակ միջոցառումներՀայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի 2026 թ. առաջնության լավագույն մարզիկներըԻսրայելի կողմից Սոմալիլենդի ճանաչումը կարող է հանգեցնել նոր հակամшրտությունների․ ԷրդողանՏեխաս և Օկլահոմա նահանգներում ավելի քան 6000 հեկտար անտառ է այրվումՆԱՏՕ-ն ապահովում է իր բոլոր անդամների, նաև՝ ԱՄՆ-ի, անվտանգությունը ամբողջ Արկտիկայում, այդ թվում՝ ԳրենլանդիայումՊԵԿ պաշտոնատար անձանց գործողությունների հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնասՀամայնքային ոստիկանների բացատրական աշխատանքի շնորհիվ կամավոր հանձնվել է մեծ քանակի զենք-զինամթերք (տեսանյութ)Օպերատիվ իրավիճակը հանրապետությունում փետրվարի 17-ից 18-ըԵրևան-Աշտարակ ավտոճանապարհին մեքենաներ են բախվել․ կան տուժածներՈւիթքոֆը հայտարարել է ժնևյան եռակողմ բանակցություններում նշանակալի առաջընթացի մասինDefence Cyber Marvel 2026․ Միացյալ Թագավորությունն ու Հայաստանը խորացնում են համագործակցությունը կիբերպաշտպանության ոլորտում
Վահե Գրիգորյանն օրը 3 անգամ այլ բանի համար պետք է ներողություն խնդրի
Այսօր Սահմանադրական դատարանում (ՍԴ) շարունակվում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների վիճարկման՝ 4 քաղաքական ուժերի կողմից ներկայացված բողոքների քննությունը:
Գործի քննության ընթացքում ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը վկայակոչեց «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքի 14-րդ հոդվածի համապատասխան կետը՝ վարքագծի կանոնների հետ կապված, ինչին ի պատասխան՝ ՍԴ դատավոր Արևիկ Պետրոսյանն արձագանքեց, որ Արման Դիլանյանը ճիշտ է վկայակոչում օրենքի համապատասխան հոդվածի կոնկրետ կետը, սակայն նաև ճիշտ է վկայակոչում այն, որ օրենքով սահմանված կարգով, վարքագծի հետ կապված, ՍԴ-ն եթե օրենքի խախտում է տեսնում, պետք է պատշաճ վարքագիծ դրսևորի:
«Սահմանադրական դատարանի դատավորը պարտավոր է ղեկավարվել Սահմանադրությամբ և «ՍԴ մասին» օրենքով, այլ ոչ թե ՍԴ դատավորների մեծամասնության կողմից տրված մեկնաբանությամբ»,- ասաց Արևիկ Պետրոսյանը՝ հավելելով, որ ինքը պարտավոր չէ օրենքի խախտման վարքագիծ դրսևորել:
Ապա Արևիկ Պետրոսյանն Արման Դիլանյանին հիշեցրեց վերջինիս դրսևորած երկակի ստանդարտների վարքագծի մասին:
«Դատական իշխանությունը վարկաբեկող համապատասխան տեսակետներ և մեկնաբանություններ ՍԴ դատավորներից մեկը մեկ տարի և ավել արել է, նման վարքագիծ դրսևորել է: Ես չեմ տեսել Ձեր հետևողականությունը նույն ձևով շեշտադրում կատարելու վերաբերյալ»,- ասաց Արևիկ Պետրոսյանը:
Արևիկ Պետրոսյանի խոսքին անմիջապես անդրադարձավ ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանը, ում էլ հենց ըստ էության վերաբերում էր Արևիկ Պետրոսյանի անդրադարձը:
«Դատավոր Պետրոսյանի խոսքը քողարկված ակնկարկներ էր պարունակում իմ վարքի վերաբերյալ: Ես ուզում եմ ՀՀ բոլոր քաղաքացիներից և կողմերից ներողություն խնդրել այն ամենի համար, ինչ որ դուք լսում եք, ինչին դուք այստեղ ականատես եք: Ես վստահ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը արժանի է շատ ավելի այլ վարք դրսևորող Սահմանադրական դատարանի: Ես խնդրում եմ անտեսել այդ ամենը, թեկուզև դա դատավորի հասցեին է արված, և, ի վերջո, անցնել գործի քննությանը: Ողջ հանրապետությունը սպասում է այս գործով որոշման, ինչպիսին էլ այդ որոշումը լինի»,- ասաց Վահե Գրիգորյանը:
Ի պատասխան՝ Արևիկ Պետրոսյանը դիմեց ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանին՝ ասելով, որ սպասում է նրա արձագանքին, որպեսզի վերջինս վկայակոչի հնչեցված մտքի վերաբերյալ «ՍԴ մասին» օրենքի 14-րդ հոդվածի 7-րդ կետը:
«Ուղիղ վարկաբեկում էր դատական իշխանությանն ու Սահմանադրական դատարանին»,- նկատեց Արևիկ Պետրոսյանը:
Անշուշտ, տհաճ երկխոսություն էր, և, բնականաբար, ՀՀ-ն ավելի լավ Սահմանադրական դատարանի է արժանի, բայց Վահե Գրիգորյանը մոռանում է, որ մասնավորապես ինքը եթե ոչ՝ հեղինակ, ապա՝ համահեղինակն է այս որակի ՍԴ-ի, և ինքն ու իր սրտի քաղաքական թիմն են ամեն ինչ արել՝ վարկաբեկելու համար սահմանադրական արդարադատությունը:
Վահե Գրիգորյանը նաև ճիշտ է անում, որ ներողություն է խնդրում ՀՀ բոլոր քաղաքացիներից, բայց այս տեսարանի համար ներողություն խնդրելուց առաջ նա ամեն օր՝ օրը 3 անգամ, նրանցից ներողություն պիտի խնդրի իր դրսևորած ձրիակերի վարքագծի համար, այն բանի համար, որ մեկ տարուց ավելի առանց աշխատելու՝ զբաղեցրել է աշխատասենյակ, ծառայողական մեքենա, օգտվել է բենզինի կտրոններից, ստացել է աշխատավարձ, պարգևավճարներ ու սոցիալական երաշխիքներ, և այդ ամենը՝ հարկատուներիս, այն է՝ իր վկայակոչած ՀՀ բոլոր քաղաքացիների գրպանից:
Մարդիկ հիշողություն ունեն, և հետևաբար՝ իզուր է Վահե Գրիգորյանն ինքն իրեն թևերով հրեշտակ երևակայում, որքան էլ որ վերջին 3.5 տարիներին փարիսեցիությունը նորաձև լինի: