Քիմ Քարդաշյան, Դոնալդ Թրամփ․ ԱՄՆ գլխավոր դատախազը հրապարակել է այն հայտնիների ամբողջական ցուցակը, որոնց անունները հանդիպում են Էփշթեյնի ֆայլերումՔաղաքապետը փոսալցման աշխատանքների վերաբերյալ հանձնարարականներ է տվելՄեդվեդևը բացատրել է, թե որքան կապրի Զելենսկին՝ Պուտինի մասին իր խոսքերից հետոՄեծ Պահք. Օր 1Ավազի մաքրման աշխատանքներում խնդիր ունենք. քաղաքապետը հանձնարարական է տվելԷլեկտրաէներգիայի ընդհատումներ Երևանում և մարզերումԵթե ԱՄՆ-ն քննարկի պատժամիջոցների վերացման հարցը, Իրանը պատրաստ կլինի փոխզիջումների. ԱԳ փոխնախարարՀայ գեղասահորդները պայքարը կշարունակեն փետրվարի 16-ինՈւկրաինայի էներգետիկայի նախկին նախարարը ձերբակալվել է երկրից հեռանալու փորձի ժամանակՄագնուս Կարլսենը՝ Ֆիշերի շախմատի աշխարհի չեմպիոն Ռուսաստանը գերտերություն չէ, նրա առավելագույն պահանջները չեն կարող բավարարվել բանակցություններում․ Կայա ԿալլասՊատրիարք Կիրիլն արգելել է ռուսներին աղոթել աշխատավարձի բարձրացման համարԻրանի արտգործնախարարը մեկնել է Շվեյցարիա՝ ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններիՔՊ–ն հրապարակեց քվեարկության արդյունքները. Հայտնի են հաջողակ 50 անձանց անուններըՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունն այսօր փակ կլինիԱյսօրվանից սկսվում է Մեծ ՊահքըԽոշոր ավտովթար՝ Գեղարքունիքի մարզում․ կա 5 վիրավորԴռները բացե´ք, գարուն է գալիս. Գագիկ ՍուրենյանՀայտնի են Ծանրամարտի Հայաստանի առաջնության չեմպիոններն ու մեդալակիրներըՀայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը զգուշացնում է«Զայեդ» մարդկային եղբայրության մրցանակն ունի 1 մլն դոլար մրցանակային ֆոնդ, որը Հայաստանը Ադրբեջանի հետ կիսել է․ Նիկոլ ՓաշինյանԱնչելոտին Աշխարհի առաջնությունից առաջ կերկարաձգի պայմանագրի ժամկետըՎրացական կողմը հերքել է Օվերչուկի խոսքերը աբխազական երկաթուղու գործարկման մասինՀայաստանն ու Թուրքիան համաձայնության են եկել ուղիղ ցամաքային առևտրի շուրջՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. Միքայել Միքայելյանը 53-րդն էՀրդեհի ահազանգ խանութ-սրահներից մեկի պահեստում (թարմացված)Խուդաթյանն ու Կոպիրկինը քննարկել են ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հարցերԱռգրավվել է հալյուցինոգեն սնկերով հարյուր փաթեթ․ Երևանի քրեական ոստիկանների բացահայտումը (տեսանյութ)Քննարկել են պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-ԱՄՆ համագործակցությանը վերաբերող հարցերՌուսաստանի և Վրաստանի միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման մասին խոսք չկա. Վրացական երկաթուղիՁմեռային Օլիմպիական խաղեր․ Հայաստանն այսօր ունի մեկ մասնակիցԱնցկացվել է Հայաստան-ԵՄ երիտասարդական առաջին համաժողովըԱՄՆ-ն հաստատել է իր ուժերի դուրսբերումը Սիրիայի Ալ Թանֆ ռազմաբազայիցՁմեռային Օլիմպիական խաղեր․ դահուկորդ Կատյա Գալստյանը 111 մասնակիցների շրջանում զբաղեցրել 82-րդը տեղըՄադրիդյան մղձավանջ Բարսելոնայի համար. 4 անպատասխան գոլ և կարմիր քարտՀայաստանի հավաքականի մրցակիցները Ազգերի լիգայումՏոմսերի խարդախության հետ կապված Լուվրը կրել է ավելի քան 10 միլիոն եվրոյի վնասԲանգլադեշում իշխանության են գալիս ազգայնականները` Z սերնդի հեղափոխությունից հետոՋեֆրի Էփշթեյնի փաստաթղթերի հրապարակումից հետո Քեթի Ռումմլերը հայտարարել է իր հրաժարականի մասին Եվրոպայի 2027 թ. առաջնությանը պատրաստվելիս մեծածավալ աշխատանքներ ունենք իրականացնելու. նախարարԱշխարհահռչակ դաշնակահար Լանգ Լանգը ելույթ կունենա ԵրևանումՖԻՖԱ-ն Ատլետիկին արգելել է նորեկներ գրանցել մինչև 2028 թվականըԳերմանիայում տեղի կունենա Ֆիշերի արագ շախմատի աշխարհի առաջին պաշտոնական առաջնությունըՎարչապետի պաշտոնում չեմ պատկերացնում մի քանի երկրի քաղաքացի հանդիսացող անձի (տեսանյութ). ՆԳ նախարարՄոդուլյար ատոմակայանը լրացուցիչ ճկունություն կհաղորդի ՀՀ էներգահամակարգի կառավարմանը«Հայփոստ»-ի պաշտոնյան մեղադրվում է խոշոր չափերով հափշտակության մեջ. քրվարույթն ուղարկվել է դատարանԱՄՆ ռազմական կցորդը «Պատվո լեգեոն» շքանշան է հանձնել գնդապետ Արման Մկրտչյանին՝ օրինակելի ու անբասիր ծառայության համարԱռանց վարորդներին զգուշացնելու մեքենաները տարհանելու դեպքերը կբացառվեն. Արփինե ՍարգսյանԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծըՀրդեհի ահազանգ խանութ սրահներից մեկի պահեստում
Արեշեւ. Քոչարյանի եւ Սարգսյանի օրոք ՌԴ-ն ստիպված չէր պաշտպանել հայ-ադրբեջանական սահմանը
Չնայած բոլոր ակնհայտ թերություններին, Հայաստանի նախկին իշխանությունները եւ՛ Ռոբերտ Քոչարյանի, եւ՛ Սերժ Սարգսյանի օրոք այս կամ այն կերպ պաշտպանում էին Հայաստանի շահերը եւ իրավիճակն այն աստիճանի չէին հասցնում, որ ռուս սահմանապահները ստիպված լինեին հսկել Ադրբեջանի հետ նրա սահմանները։ Այս մասին նոյեմբերի 11-ին NEWS.am-ին թղթակցի հետ զրույցում ասաց ռուս քաղաքագետ Անդրեյ Արեշեւը։
Հայաստանի իշխանությունները, ինչպես նշեց փորձագետը, իրենց դիրքորոշումները պաշտպանելու ունակության հետ կապված խնդիրներ ունեն։
Մեկնաբանելով Փաշինյանի այն հայտարարությունը, թե հնարավոր կլիներ հասնել նրան, որ Գորիս-Կապան ավտոճանապարհին հայկական բեռնատարների եւ Հայաստանի քաղաքացիների համար Ադրբեջանը սահմանային հսկողություն չանցկացներ, բայց միջանցքային տրամաբանության գնով, Արեշեւն ընդգծեց.
«Շատ դժվար է մեկնաբանել Հայաստանի վարչապետի մտքի թռիչքը։
Ներկա իրավիճակում Բաքուն կօգտվի Հայաստանի գործող իշխանության անկարողությունից ու թուլությունից եւ կպարտադրի իր բոլոր պայմանները։ Միակ զսպող գործոնը Ռուսաստանի դիրքորոշումն է։ Ինչպես այն դիրքորոշումը, որը թույլ չտվեց Ադրբեջանին հասնել իր բոլոր նպատակներին 44-օրյա պատերազմի ժամանակ (նկատի ունի Ստեփանակերտի գրավումը), այնպես էլ հիմա Մոսկվան թույլ չի տա, որ խնդիրը լուծվի ընդհանրապես ի վնաս Երեւանի շահերի։ Որքան էլ հետո Նիկոլ Փաշինյանը փորձի ամեն ինչ ներկայացնել որպես իր արժանիք, դա իրականությանը չի համապատասխանի։
Հիմա մենք ունենք սկզբունքորեն նոր իրավիճակ։ Այն կարող է երկար տեւել եւ սահմանագծման ու սահմանազատման բացակայության դեպքում կհանգեցնի միջադեպերի, ինչպես նաեւ այնպիսի իրավիճակների, որոնք այսօր նկատվում են Գորիս-Կապան ավտոճանապարհին։
Մի փոքր անհասկանալի է, թե ինչու Տաթեւով անցնող այլընտրանքային ճանապարհը դեռեւս չի գործում, թեեւ Հայաստանի ներկայիս իշխանություններն ասում են, որ այն ամբողջությամբ կառուցված չէ։
Այստեղ լուրջ խնդիր է թաքնված՝ կապված Հայաստանի կենտրոնական հատվածի եւ Իրանի սահմանի միջեւ հուսալի տրանսպորտային հաղորդակցության ապահովման հետ։ Ամբողջ իրավիճակի նորմալացումը կարեւոր է նաեւ Հայաստանով անցնող «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի գործունեության տեսանկյունից»,- նշեց նա։