Աշխարհի ամենամեծ փափուկ կապիկըՎրաստանը պատմության մեջ առաջին անգամ մեդալ է նվաճել Ձմեռային օլիմպիական խաղերումՊատմական նորամուտ Միլանում. Ակոպովա-Ռախմանին զույգը 14-րդն է Օլիմպիական խաղերումՆրա արարքը ուղղակի զզվելի էր․ Ֆաբիո ԿապելոՊատմության մեջ առաջին անգամ մայր և որդի միասին մասնակցել են ձմեռային Օլիմպիական խաղերինՄեծ Բրիտանիայում ստեղծել են ստորաբաժանում թագավորի եղբոր դեմ մեղադրանքների հետաքննության համարՊատմության ամենահմայիչ օդերևութաբանական սարքերըԿրակոցներ հոկեյի խաղի ժամանակ. սպանվել է երեք մարդՄահացել է «Կնքահայրը» և «Ապոկալիպսիս hիմա» ֆիլմերի դերասան Ռոբերտ ԴյուվալըԳրենլանդիան ռազմավարական կղզի է ոչ միայն Երկրի, այլև տիեզերքի համարԶելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել ռուս մարզիկների, այդ թվում՝ Եգորյանի նկատմամբՕլիմպիական խաղերի մեդալային ոչ պաշտոնական հաշվարկի առաջին տեղում Նորվեգիան էՉեմպիոնների լիգան վերադառնում է. մեկնարկում է անցումային փլեյ-օֆֆը. օրվա հանդիպումներըՀուշանվեր-թղթադրամով վճարում կատարած տղամարդը հայտնաբերվել էՔրեական ոստիկաններն առգրավել են մեկ կիլոգրամ 148 գրամ մարիխուանաՀռոմում Հայաստանը ներկայացրել է 2026-ին Երևանում կայանալիք COP17 համաժողովի տեսլականըԱրմեն Գրիգորյանը և Բոլատ Իմանբաևը քննարկել են Հայաստան–Ղազախստան երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերըԳիշերը խոցվել է ուկրաինական 151 անօդաչու թռչող սարք. ՌԴ ՊՆԴատարանը որոշել է պարտավորեցնել Եկեղեցուն՝ ամբողջությամբ և առանց խոչընդոտի ապահովել Տեր Արամի և Տեր Թադեի պաշտոնավարումըՔննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի իրագործմանն առնչվող հարցերՆԳ նախարարն այցելել է ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոնՕդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, ապա կնվազի. Երևանում և առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներՉինաստանում նշում են Նոր տարվա առաջին օրըՍաթիկ Սեյրանյանը հայց է ներկայացրել՝ ընդդեմ Պետրոս ՂազարյանիԵրեխաները սոցցանցերում․ արդյո՞ք նրանք վտանգված ենԲանակցությունները կենտրոնացած են Թեհրանի միջուկային ծրագրի և Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերացման վրաՌԴ նավատորմն ամենալավ երաշխիքն է ռուսական առևտրային նավերի անվտանգության համար. Նիկոլայ ՊատրուշևՇվեյցարիայում տարածաշրջանային գնացքը դուրս է եկել երթուղուցԲուդապեշտում Ուկրաինայի դեսպանը կանչվել է Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարարությունԵվրոպան չի մասնակցի Ժնևում կայանալիք Ռուսաստան–ԱՄՆ–Ուկրաինա բանակցություններինԼեհաստանի իշխանությունները երկրի քաղաքացիներին կոչ են արել լքել ՌուսաստանըՌուսաստանի և ԱՄՆ-ի պատվիրակությունները ժամանել են Ժնև՝ Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների համարՊԵԿ-ը կանխել է մաքսային հսկողությունից թաքցված ոսկենման և արծաթանման մետաղներից պատրաստված զարդերի արտահանման փորձըԿոյուղատարերից կեղտաջրերը լցվում է ավտոտնակներ ու շենքերի նկուղներՌԴ-ն, Իրանը և Չինաստանը նավեր են ուղարկել՝ Հորմուզի նեղուցում համատեղ զորավարժություններին մասնակցելուԲաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտելՔաջարան-Ագարակ ճանապարհահատվածում ավարտվել է երկրորդ թունելի հորատումըՎթարային ջրանջատում՝ Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանում«Սևան» ՔԿՀ-ում կանխվել է տեսակցության եկած կնոջ կողմից ամուսնուն թմրամիջոցի նմանվող զանգվածի փոխանցման փորձըԴպրոցի տնօրենի մրցութային գործընթացի թվայնացում. հարթակում հասանելի են նաև ուսուցչի մրցույթներըԱՍՀ նախարարությունը հորդորում է կենսաթոշակառուներին մինչև մարտի 5-ը որևէ բանկ ընտրել, հակառակ դեպքում պետությունն է անելու իրենց փոխարենԱՄՆ-ն Մերձավոր Արևելք է տեղափոխել լրացուցիչ տասնութ F-35A կործանիչՊՆ նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել խարդախության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գույքի հափշտակության համարԱրաբկիրի համայնքային ոստիկանները բացահայտել են մեքենայից գողության դեպք․ հայտնաբերվել են ավտոմեքենայի հայելու 21 զույգ ապակիներ (տեսանյութ)Գլխավոր դատախազի հրամաններով` Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններԽաղաղության խորհուրդը որոշ հարցերում կհամագործակցի ՄԱԿ-ի հետ․ ԹրամփՊուտինը Սերգեյ Իվանովին հեռացրել է Անվտանգության խորհրդի կազմիցՏասնհինգ երկիր պահանջել է, որ Ռուսաստանը ազատ արձակի քաղբանտարկյալներին և հետաքննի Նավալնու մահըՈւկրաինական ԱԹՍ-ները հարձակվել են ՌԴ հարավում խոշորագույն նավթավերամշակման գործարանի և Թաթարստանի մայրաքաղաքի վրաԱրշակ Խաչատրյանի գործով կամայական եզրակացությունները իրավական արժեք չունեն. ՀՀ քննչական կոմիտե
Ումի՞ց է վախենում Փաշինյանի իշխանությունը
Պատերազմից ու կապիտուլյացիոն փաստաթղթի ստորագրումից հետո Փաշինյանը փոխարենը հրաժարական տար, մնաց իշխանության: Օրերով «կորում էր», իր թիմակիցները ևս թաքնվում էին, ոչինչ չէին խոսում: Որոշները լքեցին թիմը, որոշները պարզապես լռում էին։
Արդյունքում Ազգային Ժողովը փաստացի դարձավ միակ վայրը, որտեղ կարելի էր հանդիպել իշխանական պատգամավորի և հարց տալ՝ ի վերջո, ինչպե՞ս բերեցին պատերազմի, ինչու՞ ամբողջ ընթացքում պետական մակարդակով ստեցին, մոլորեցրին ժողովրդին, ի՞նչ էր բանակցում իրենց ղեկավարը Ալիևի հետ, ինչու՞ միայնակ որոշեց ստորագրել փաստաթուղթ և այլ շատ ու շատ հարցեր։ Այս հարցերի պատասխանները նրանք չունեին, այդ պատճառով սկսեցին բառի բուն իմաստով փախնել, և առաջին հերթին՝ լրատվամիջոցներից, որոնք հանրությանը հուզող հարցերն էին տալիս։
Իմքայլականները սկզբից դիմադրեցին, հետո ուզած չուզած կազմակերպեցին ընտրություններ, մեծ ջանքեր ներդրեցին, աննախադեպ վարչական ռեսուրսն օգտագործելով մի կերպ հասան նրան, որ իշխանությունը պահեն, բայց․․․հարցերը մնացին։ Մնացին այն նույն հարցերը, որոնց պատասխաները մինչ օրս չեն տրվել, գոռգոռացել են, մեղադրել են բոլոր բոլորին, բայց պատասխաններ չեն տվել։ Ու հիմա ստիպված են այդ նույն հարցերը լսել Ազգային Ժողովում, արդեն նոր ընդիմության կողմից բարձրացված։
Խաղաղ դարաշրջան խոստացող փաշինյանական իշխանության օրոք այսօր փաստացի վտանգված են հայաստանյան սահմանները, Արցախի ճակատագրի մասին խոսք անգամ չկա: Ալիևը շարունակ ծաղրում է թե՛ Փաշինյանին, թե՛ Հայաստանը, թե՛ ընդանհարապես հայերին: Անդադար ինքնիշխանությունից և հպարտությունից խոսող ու պարտություն բերած իշխանությունը ոչ միայն չի պատասխանում թշնամուն, այլ թշնամիներ է տեսնում, միմիայն երկրի ներսում:
Թուրքական բայրաքթարներով մի ողջ սերունդ կոտորած թուրքերն ու ադրբեջանցիները իրենց համար, պարզվում է, թշնամի չեն: Ողջ իշխանությունը առավոտից երեկո խոսում է նրանց հետ բարիդրացիական կապեր հաստատելու, համագործակցության ու խաղաղ հարևանության մասին:
Նրանց համար թշնամին Ալիևը չէ, այլ ընդդիմադիր գործիչներն ու լրատվամիջոցները:
Դատեք ինքներդ: Եկեք տեսնենք, թե ինչ է արել իշխանությունը, երբ ադրբեջանական զորքերը մտնում էին հայկական հողեր, գյուղեր, Սոթքի հանքավայր, կրակում էին Երասխի ու Վարդենիսի վրա։ Ի՞նչ արեց իշխանությունը, ոչի՛նչ։ Ադրբեջանի զինված ուժերը արդեն 2 ամիսն է՝ մտել են Սյունիքի Սև լճի տարածք, իսկ մերոնք ոչինչ չեն անում։ Արդյունքում պատերազմի ավարտից հետո արդեն Հայաստանի սահմանին ունենում ենք զոհեր ու գերիներ:
Իսկ ի՞նչ արեց իշխանությունը, երբ ընդիմադիր շարժում սկսվեց: Քրեական հետապնդումներ շարժման առաջնորդների նկատմամբ, երկիրը կայծակնային արագությամբ վերածվեց ոստիկանապետության:
Նույն ձեռագրով էլ անցկացրեցին քարոզչական ընթացքը, ընտրություններն ու նույն պատկերն է նաև արդեն նոր խորհրդարանում: Ծեծկռտուք, քրեական գործեր, ընդդիմադիր պատգամավորների կալանք:
Լրատվադաշտի մասով՝ ԱԺ սահմանափակումներ, ոչ յուրային լրագրողներին գրեթե օրումեջ հրավիրում են քննչական մարմիններ, ԱԺ անվտանգությունը առանց որևէ կաշկանդվածության լրագրողին հանցագործի պես թևերից քաշում, հրելով դուրս է հանում այն վայրից, որտեղ լրագրողը կատարում է իր մասնագիտական պարտքը։
Այս ամենը վկայում է մի բանի մասին․ իշխանությունը վախենում է։ Վախենում է ճշմարտությունից, իրականության հետ առնչվելուց, բաց լինելուց: Իսկ երբ վախենում ես ճշմարտությունից, ուրեմն թաքցնելու բան ունես: Ուրեմն ինչ-որ բան թաքցնում ես, ուրեմն սխալ է, վատ է, այն չէ՛ ինչ ներկայացնում ես։
Այդ ամենը նաև հավաստումն է այն բանի, որ զգում է՝ հնարավոր չէ մարսել հինգ հազար 18-20 տարեկան տղաների թափած արյունը, այդ գնով պահած կիլոմետրերով բնակավայրերը, սրբություններն ու շիրիմները, որոնք Նիկոլի մի ստորագրությամբ հանձնվեցին թշնամուն՝ ոչինչի դիմաց։
Վախը դարձել է այս իշխանության առաջնորդող ուժը, իսկ թե ուր է տանում վախը, դժվար է ասել, բայց վստահաբար ոչ մի լավ տեղ, էլ չասած, որ ուր էլ տանի, այդ ճանապարհը կարճ է տևելու: