Աշխարհի ամենամեծ փափուկ կապիկը Վրաստանը պատմության մեջ առաջին անգամ մեդալ է նվաճել Ձմեռային օլիմպիական խաղերում Պատմական նորամուտ Միլանում. Ակոպովա-Ռախմանին զույգը 14-րդն է Օլիմպիական խաղերում Նրա արարքը ուղղակի զզվելի էր․ Ֆաբիո Կապելո Պատմության մեջ առաջին անգամ մայր և որդի միասին մասնակցել են ձմեռային Օլիմպիական խաղերին Մեծ Բրիտանիայում ստեղծել են ստորաբաժանում թագավորի եղբոր դեմ մեղադրանքների հետաքննության համար Պատմության ամենահմայիչ օդերևութաբանական սարքերը Կրակոցներ հոկեյի խաղի ժամանակ. սպանվել է երեք մարդ Մահացել է «Կնքահայրը» և «Ապոկալիպսիս hիմա» ֆիլմերի դերասան Ռոբերտ Դյուվալը Գրենլանդիան ռազմավարական կղզի է ոչ միայն Երկրի, այլև տիեզերքի համար Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել ռուս մարզիկների, այդ թվում՝ Եգորյանի նկատմամբ Օլիմպիական խաղերի մեդալային ոչ պաշտոնական հաշվարկի առաջին տեղում Նորվեգիան է
Աշխարհի ամենամեծ փափուկ կապիկըՎրաստանը պատմության մեջ առաջին անգամ մեդալ է նվաճել Ձմեռային օլիմպիական խաղերումՊատմական նորամուտ Միլանում. Ակոպովա-Ռախմանին զույգը 14-րդն է Օլիմպիական խաղերումՆրա արարքը ուղղակի զզվելի էր․ Ֆաբիո ԿապելոՊատմության մեջ առաջին անգամ մայր և որդի միասին մասնակցել են ձմեռային Օլիմպիական խաղերինՄեծ Բրիտանիայում ստեղծել են ստորաբաժանում թագավորի եղբոր դեմ մեղադրանքների հետաքննության համարՊատմության ամենահմայիչ օդերևութաբանական սարքերըԿրակոցներ հոկեյի խաղի ժամանակ. սպանվել է երեք մարդՄահացել է «Կնքահայրը» և «Ապոկալիպսիս hիմա» ֆիլմերի դերասան Ռոբերտ ԴյուվալըԳրենլանդիան ռազմավարական կղզի է ոչ միայն Երկրի, այլև տիեզերքի համարԶելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել ռուս մարզիկների, այդ թվում՝ Եգորյանի նկատմամբՕլիմպիական խաղերի մեդալային ոչ պաշտոնական հաշվարկի առաջին տեղում Նորվեգիան էՉեմպիոնների լիգան վերադառնում է. մեկնարկում է անցումային փլեյ-օֆֆը. օրվա հանդիպումներըՀուշանվեր-թղթադրամով վճարում կատարած տղամարդը հայտնաբերվել էՔրեական ոստիկաններն առգրավել են մեկ կիլոգրամ 148 գրամ մարիխուանաՀռոմում Հայաստանը ներկայացրել է 2026-ին Երևանում կայանալիք COP17 համաժողովի տեսլականըԱրմեն Գրիգորյանը և Բոլատ Իմանբաևը քննարկել են Հայաստան–Ղազախստան երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերըԳիշերը խոցվել է ուկրաինական 151 անօդաչու թռչող սարք. ՌԴ ՊՆԴատարանը որոշել է պարտավորեցնել Եկեղեցուն՝ ամբողջությամբ և առանց խոչընդոտի ապահովել Տեր Արամի և Տեր Թադեի պաշտոնավարումըՔննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի իրագործմանն առնչվող հարցերՆԳ նախարարն այցելել է ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոնՕդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, ապա կնվազի. Երևանում և առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներՉինաստանում նշում են Նոր տարվա առաջին օրըՍաթիկ Սեյրանյանը հայց է ներկայացրել՝ ընդդեմ Պետրոս ՂազարյանիԵրեխաները սոցցանցերում․ արդյո՞ք նրանք վտանգված ենԲանակցությունները կենտրոնացած են Թեհրանի միջուկային ծրագրի և Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերացման վրաՌԴ նավատորմն ամենալավ երաշխիքն է ռուսական առևտրային նավերի անվտանգության համար. Նիկոլայ ՊատրուշևՇվեյցարիայում տարածաշրջանային գնացքը դուրս է եկել երթուղուցԲուդապեշտում Ուկրաինայի դեսպանը կանչվել է Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարարությունԵվրոպան չի մասնակցի Ժնևում կայանալիք Ռուսաստան–ԱՄՆ–Ուկրաինա բանակցություններինԼեհաստանի իշխանությունները երկրի քաղաքացիներին կոչ են արել լքել ՌուսաստանըՌուսաստանի և ԱՄՆ-ի պատվիրակությունները ժամանել են Ժնև՝ Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների համարՊԵԿ-ը կանխել է մաքսային հսկողությունից թաքցված ոսկենման և արծաթանման մետաղներից պատրաստված զարդերի արտահանման փորձըԿոյուղատարերից կեղտաջրերը լցվում է ավտոտնակներ ու շենքերի նկուղներՌԴ-ն, Իրանը և Չինաստանը նավեր են ուղարկել՝ Հորմուզի նեղուցում համատեղ զորավարժություններին մասնակցելուԲաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտելՔաջարան-Ագարակ ճանապարհահատվածում ավարտվել է երկրորդ թունելի հորատումըՎթարային ջրանջատում՝ Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանում«Սևան» ՔԿՀ-ում կանխվել է տեսակցության եկած կնոջ կողմից ամուսնուն թմրամիջոցի նմանվող զանգվածի փոխանցման փորձըԴպրոցի տնօրենի մրցութային գործընթացի թվայնացում. հարթակում հասանելի են նաև ուսուցչի մրցույթներըԱՍՀ նախարարությունը հորդորում է կենսաթոշակառուներին մինչև մարտի 5-ը որևէ բանկ ընտրել, հակառակ դեպքում պետությունն է անելու իրենց փոխարենԱՄՆ-ն Մերձավոր Արևելք է տեղափոխել լրացուցիչ տասնութ F-35A կործանիչՊՆ նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել խարդախության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գույքի հափշտակության համարԱրաբկիրի համայնքային ոստիկանները բացահայտել են մեքենայից գողության դեպք․ հայտնաբերվել են ավտոմեքենայի հայելու 21 զույգ ապակիներ (տեսանյութ)Գլխավոր դատախազի հրամաններով` Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններԽաղաղության խորհուրդը որոշ հարցերում կհամագործակցի ՄԱԿ-ի հետ․ ԹրամփՊուտինը Սերգեյ Իվանովին հեռացրել է Անվտանգության խորհրդի կազմիցՏասնհինգ երկիր պահանջել է, որ Ռուսաստանը ազատ արձակի քաղբանտարկյալներին և հետաքննի Նավալնու մահըՈւկրաինական ԱԹՍ-ները հարձակվել են ՌԴ հարավում խոշորագույն նավթավերամշակման գործարանի և Թաթարստանի մայրաքաղաքի վրաԱրշակ Խաչատրյանի գործով կամայական եզրակացությունները իրավական արժեք չունեն. ՀՀ քննչական կոմիտե
Սա դեռ «ժուռնալն» է, վաղն էլ մարդիկ կառևանգեն. շուտով գյուղացիների հետ միասին ծայրահեղ ազգայնական ինքնապաշտպանական շարժումը կդիմի ծայրահեղ միջոցների
Օգոստոսի 30-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ Վայոց ձորում թշնամին անասուններ է գողացել։
«Վայոց ձորի մարզի Սերս գյուղի «Գոգի լեռ» կոչվող սարատեղում արածող 110 խոշոր եղջերավոր կենդանիներից 80-ը մոտեցել են ադրբեջանական դիրքին, որից 75-ը զինծառայողները հափշտակել են, ու չեն վերադարձվել։ Դեպքը տեղի է ունեցել օգոստոսի 16-ին՝ ժամը 10:30-ի սահմաններում: Այս մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանին ահազանգել են տուժած 2 անձինք:
Նրանք տեղեկացրել են, որ իրենք մոտ 800-900 մ հեռավորությունից նկատել են, թե ինչպես են ադրբեջանական 3 զինծառայող դուրս գալիս իրենց խրամատից և մոտենում կենդանիներին: Այդ ընթացքում նրանք հեռվից շարունակել են հետևել ադրբեջանական զինծառայողների արարքին, որոնցից մեկը մոտ 300 մ առաջացել է և ձորակից քշել, բարձրացրել է կենդանիներին, որից հետո արդեն երեքով տարել են կենդանիներին»,- հայտարարել էր ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
168.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Վայոց ձորում ստեղծված իրավիճակին, ֆերմեր Տիգրան Եղոյանը նշեց, որ այս ամենը դեռ «ժուռնալն» է, և եթե այսօր թշնամին միայն անասուններին է գողանում, վաղը մարդկանց կառևանգի։
«Վեց ամիս առաջ, երբ հայտարարեցի, որ ստեղծելու եմ նոր շարժում, որի համար արդեն աշխատանքներ են գնում՝ գյուղացիների ներգրավմամբ ծայրահեղ ազգայնական ինքնապաշտպանական շարժում, շատ վերլուծաբաններ, քաղաքական գործիչներ ինձ համարեցին ահաբեկիչ։ Ինչևէ, ես այդ երևույթն արհամարհեցի՝ տեսնելով, թե ինչ է կատարվում։ Շարունակաբար բարձրաձայնում էի, որ գյուղերն աստիճանաբար դատարկվում են, բայց որևէ մեկը չարձագանքեց։ Սա «ապագա կա» հանրահայտ կապիտուլյանտ Նիկոլ Փաշինյան կոչված վիժվածքի քաղաքականությունն էր։ Սա դեռ «ժուռնալն» է, չարյաց փոքրագույնն է, վաղն էլ մարդիկ կառևանգեն։ Եղեգիս խոշորացված համայնքը, որտեղ երկար տարիներ գործունեություն եմ ծավալում, արդեն 14 կմ սահման ունի թշնամու հետ, նախկինում այդ սահմանը չկար, մենք սահմանակից էինք Քարվաճառին։ Գյուղացիները չեն կարողանում արոտավայրեր գնալ, այսօր գյուղացու մոտ ճամպրուկային տրամադրություն է, արդեն մտածում են երկրից գնալու մասին։ Այդ խորհրդային կոչված քարտեզներով ու չգիտեմ ինչով՝ մի քանի օր առաջ Փաշինյանը Գորիս-Կապան մայրուղին արդեն հանձնեց թշնամուն։ Հիմա ինչ կասեմ, խնդրում եմ, տպագրեք բառ առ բառ, ես դրանց համար պատասխանատու եմ. պաշտոնապես հայտարարում եմ՝ շատ շուտով Փաշինյանն իր խաժամուժով Ամուլսարը բացելու է»,- նշեց Տիգրան Եղոյանը։
Ըստ նրա, այսօր արդեն խոսում են ավելի մեծ աղետի մասին, որտեղ գյուղացին սպանդի է ենթարկում հղի անասուններին, որովհետև խոտ ու արոտավայր չկա։ Գյուղացին հրաժարվում է իր ապրուստի միջոցից՝ հողից ու անասունից։
«Ես հիմա Գեղարքունիքի սարերում եմ, հենց այստեղից դիմում եմ Փաշինյան վիժվածքին՝ շուտով գյուղացիների հետ միասին ծայրահեղ ազգայնական ինքնապաշտպանական շարժումը կդիմի ծայրահեղ միջոցների, քաղաքացիական անհնազանդության։ Սա թող ի գիտություն ընդունեն, որ գյուղերից է ամեն ինչ սկսվելու։ Այդ շարժումը վճռական է լինելու, շարժվելու է դեպի միջպետական ճանապարհները փակելու, ինչպես Նիկոլ Փաշինյանն արեց՝ նրա իսկ ոճով նրան պատժելու ենք։ Գյուղացին հարվածելու է այն թիրախներին, որտեղ թուրքական լոլիկն ու սխտորն է մտնում, գյուղացին իր վճռական խոսքը պետք է ասի, որովհետև գյուղերը դատարկվում են»,- հավելեց ֆերմերը։
Նրա խոսքով, երբ թուրքը մոտենում էր հայկական հողին, ձայն բարձրացնողը գյուղացին էր։ Ավելին, երբ 2 տարի առաջ հայտարարում էր, թե թշնամին աստիճանաբար մոտենում է Հայաստանի սարերին, և իրենք դա տեսնում են, իրենց ծաղրում էին։ Այդ ամենի արդյունքում էլ թշնամին այնպես ներխուժեց հայկական հող, որ սկսեց տեղում հայկական մշակույթը վերացնել։
«Գյուղացին այսօր ուզում է բանակ դառնալ, ազգադավ Փաշինյանը բանակը ոչնչացրել է, ասում եմ՝ գյուղացին պետք է ստանձնի այդ դերը, նա պետք է զինվի, թեկուզ բահով, թքած ունենք միջազգային չափորոշիչների վրա, երբ թշնամին մանկապարտեզին էր հարվածում, միջազգային հանրության կողմից որևէ ձայն չեղավ։ Մեզ համար առաջնայինը մեր ազգային շահն է։ Արարատ Միրզոյանի այցը Մոսկվա ցույց տվեց, որ մենք արդեն կորցրել ենք մեր պետականությունը։ Փաշինյանի հորդորով Վայոց ձորին ամենամեծ հարվածը հասցրած մանկամիտը՝ Տրդատ Սարգսյանը, որին մարզպետ էին նշանակել, վիրուսը տարածվել էր, երբ ես ահազանգում էի, ինձ դատի էր տալիս, իսկ ՔՊ-ականներն ինձ սպառնում էին։ Փառք, որ դատարանը նրա հայցը չբավարարեց»,- շեշտեց Տիգրան Եղոյանը։
Նա ընդգծեց, որ շուտով բոլորը կտեսնեն, թե գյուղացին ինչ է անելու։
«Հիմա մեր հասարակությունը նստել ու ամեն ինչ լուռ տանում է, դարձել է «էշ նահատակ», բայց, ի վերջո, զարթոնք պետք է լինի։ Այն, ինչ ասում եմ Փաշինյանի ու իշխանությունների հասցեին՝ չեմ վախենում, ես տեսել եմ անդրշիրիմյան կյանք։ Տասնյակ անգամ ձերբակալվել եմ նախկին ու ներկա իշխանությունների օրոք, իմ տեսակին լռեցնել հնարավոր չէ, խոսքերը, որոնք հնչեցնում եմ՝ անձնական չէ, սա համազգային ու համընդհանուր է, անհնար է, որ նա այդ մուրճով կարողանա լռեցնել իմ հոգու ճիչը»,- եզրափակեց Տիգրան Եղոյանը։