Պաշտոնյա. COVID-19-ի հետ կապված իրավիճակի վատթարացման դեպքում Հայաստանի դպրոցները կարող են հեռավար ուսուցման անցնել
Սեպտեմբերի 1-ից ուսումնական գործընթացը կընթանա սովորական, առկա ռեժիմով՝ հակահամաճարակային միջոցառումների խիստ պահպանմամբ՝ դիմակներ կրում, պարբերական ախտահանում եւ այլն: Այս մասին օգոստոսի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նա պարզաբանեց, որ հեռավար ուսուցման կարող են անցնել այն դպրոցները, որտեղ կորոնավիրուսային իրավիճակը կվատթարանա, այսինքն՝ եթե կոնկրետ դպրոցում դեպքերը 14 օրվա ընթացքում գերազանցեն 10%-ը:
Նրա խոսքով՝ դպրոցներն իրենք կարող են որոշել ինչ ռեժիմով աշխատել` հնգօրյա կամ վեցօրյա:
«Բացի այդ, դպրոցները կարող են կրթական գործընթացի կազմակերպման համար դիմել մեկ դասարանում ավելի քան 20 սովորողի թվի դեպքում: Ամեն ինչ կախված կլինի որոշակի դպրոցում համաճարակաբանական իրավիճակից: Երկարօրյան ու արտադասարանական խմբակների գործունեությունը, դրանք նույնպես կգործեն»,- ասաց Անդրեասյանը:
Նա հավելեց, որ առնվազն տարրական դասարանների երեխաների համար նախատեսվում է սննդով ապահովման ծրագիր:
Ինչ վերաբերում է հոկտեմբերի 1-ից ուսուցիչների պարբերական թեստավորման վերաբերյալ առեղջապահության նախարարի հայտարարությանը, ապա, ինչպես նշեց փոխնախարարը, սա ընդհանուր նորմ է եւ վերաբերում է ոչ միայն կրթական հաստատություններին:
«Ոչ ոք ոչ ոքի չի ստիպում պատվաստվել: Մենք խոսում ենք միայն խթանման մասին: Ընդհանրապես, դպրոցներում կա հասկացություն հիվանդության ռիսկերը նվազեցնելու անհրաժեշտության մասին»,- եզրափակեց Ժաննա Անդրեասյանը: