Տնտեսական աճ խոստացողը պետք է տեսնի, թե ինչ է արել անցած տարիների ընթացքում. տնտեսագետ
Արդեն իսկ կառավարության նախանշած թիրախի տեսանկյունից կա էական հետընթաց, որովհետև իշխանությունը Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ որոշ ժամանակ առաջ նախորդ ծրագրով մինչև 2030 թվականը խոստանում էր երկնիշին մոտ տնտեսական աճ` 15 անգամ մեծացնելով ՀՆԱ-ն, բայց հիմա արդեն փաստացի կրճատել է իր թիրախը, Sputnik Արմենիայի հետ զրույցի ընթացքում նման կարծիք հայտնեց տնտեսագետ Թադևոս Ավետիսյանը։
«Տնտեսական աճ խոստացողն առնվազն պետք է տեսնի, թե ինքն ինչ է արել անցած երեք ու կես տարիների ընթացքում։ Նա պարզապես հյուծել է տնտեսությունը, կարևորագույն տնտեսական ուղղություններից մեկը` ներդրումային ուղղությունը բացարձակապես ձախողված է, որովհետև երկրից շարունակվում է կապիտալի արտահոսքը, և 2020 թվականին ունեցել ենք 7,6 տոկոս տնտեսական անկում։ Համաշխարհային տնտեսությունն այժմ գրանցում է իրական աճ, մինչդեռ մեր երկրի տնտեսությունն ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակի տվյալներով ունեցել է ընդամենը 5 տոկոս անվանական աճ այն դեպքում, երբ միջին գնաճը կազմել է 6 տոկոս, այսինքն` իրական ծավալները շարունակում են նվազել»,-նշեց տնտեսագետը։
Ավետիսյանը հիշեցրեց նախկինում կառավարության տված մի քանի խոստումները, որոնք այդպես էլ չիրականացան։ Խոսքը վերաբերում է տնտեսական հեղափոխությանը, ծայրահեղ աղքատության վերացմանը, տնտեսությունն առաջանցիկ ներդրումներով ապահովելուն, մինչդեռ շարունակվող մտահոգիչ ցուցանիշը` գնաճը, ավելի է մեծանում, իսկ մարդկանց եկամուտները խիստ դանդաղ տեմպերով են ավելանում, նույնիսկ պաշտոնական թվերով միջին աշխատավարձն ընթացիկ տարվա յոթ ամիսներին աճել է ընդամենը 5,4 տոկոսով, բայց միաժամանակ սննդամթերիքի գներն աճել են ավելի քան երեք անգամ։
Ավետիսյանի համոզմամբ` Հայաստանն ընդհանուր առմամբ ունի ավելի բարձր տնտեսական աճի ներուժ, քան նշում է վարչապետը, սակայն կա առաջնային և կարևոր մի պայման, որպեսզի երկիրը ղեկավարեն ոչ թե պոպուլիզմով ու նեղ անձնական քաղաքական շահերով, ստով ու կեղծիքով առաջնորդվող անձինք, այլ իրապես ազգային շահերով տոգորված քաղաքական ուժերը։