ԿԸՀ որոշումից իշխանությունը նորից կշահի
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը երեկվա արտահերթ նիստում որոշում կայացրեց եւ փոխեց այս տարի կայանալիք ՏԻՄ ընտրությունների քվեարկության օրերը: Նախապես որոշված էր, որ ՏԻՄ ընտրությունները տեղի են ունենալու սեպտեմբերի 26-ին եւ հոկտեմբերի 17-ին: Նոր որոշման համաձայն՝ ընտրությունների օրեր են նշանակվել հոկտեմբերի 17-ը եւ նոյեմբերի 14-ը:
Այս փոփոխությունը ԿԸՀ-ն մեկնաբանում է նրանով, որ խորհրդարան են անցել երկու նոր խմբակցություններ, պետք է ժամանակ տրվի նրանց՝ օրենքով իրացնելու իրենց լիազորությունները, այն է՝ ընտրատեղամասային հանձնաժողովների անդամներ առաջադրելու գործը։ Իսկ այդ գործընթացը կազմակերպելու համար նախ մարդկանց պետք է հավաքագրել, ապա լիցենզավորման դասընթացներ անցկացնել։ Բացի այդ, ԿԸՀ քարտուղար Արմեն Սմբատյանն ասաց, որ տեխնիկական այլ հարցեր էլ կան, որ ԿԸՀ-ն պետք է հասցնի լուծել։
Ի դեպ, այս փոփոխությունից, բնականաբար, շահելու է նախեւառաջ իշխանությունը, մինչեւ հոկտեմբերի 17-ը նա հնարավորություն կունենա պաշտոնավարման ժամկետները լրացած համայնքապետերի փոխարեն յուրային ԺՊ-ներ նշանակել եւ ընտրություններին կիրառել վարչական ռեսուրսը»: