Ուկրաինան փակել է «Դրուժբա» գազատարը Այսօր սպասում ենք փետրվարի ամենատաք օրերից մեկը․ Գագիկ Սուրենյան ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են․ Լարսը փակ է միայն բեռնատարների համար ԱՄՆ-ն կարող է ռшզմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն․ Վենս ՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման և արևելյան հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրենի հետ Իրանը և Միացյալ Նահանգներն առաջընթաց են գրանցել Ժնևի բանակցություններում. Օմանի արտգործնախարար Հայաստանի առանձին շրջաններում սպասվում են կարճատև տեղումներ․ օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա Ռուսաստանից և Բելառուսից 10 մարզիկի թույլատրել են 2026 թվականի Պարալիմպիկ խաղերում հանդես գալ իրենց երկրների դրոշների ներքո․ AFP Գարեգին Երկրորդ Կաթողիկոսի եղբոր և եղբորորդու խափանման միջոցը փոխվել է Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով մեկնել է ԱՄՆ Լոնդոնի Թագավորական ռազմաօդային ուժերի ակումբում ընդունելություն՝ նվիրված Հայկական բանակի 34-ամյակին ԵՄ առաքելությունը Հայաստանում նոր ղեկավար ունի
Ուկրաինան փակել է «Դրուժբա» գազատարըԱյսօր սպասում ենք փետրվարի ամենատաք օրերից մեկը․ Գագիկ ՍուրենյանՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են․ Լարսը փակ է միայն բեռնատարների համարԱՄՆ-ն կարող է ռшզմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն․ ՎենսՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման և արևելյան հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրենի հետԻրանը և Միացյալ Նահանգներն առաջընթաց են գրանցել Ժնևի բանակցություններում. Օմանի արտգործնախարարՀայաստանի առանձին շրջաններում սպասվում են կարճատև տեղումներ․ օդի ջերմաստիճանը կբարձրանաՌուսաստանից և Բելառուսից 10 մարզիկի թույլատրել են 2026 թվականի Պարալիմպիկ խաղերում հանդես գալ իրենց երկրների դրոշների ներքո․ AFPԳարեգին Երկրորդ Կաթողիկոսի եղբոր և եղբորորդու խափանման միջոցը փոխվել էՆիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով մեկնել է ԱՄՆԼոնդոնի Թագավորական ռազմաօդային ուժերի ակումբում ընդունելություն՝ նվիրված Հայկական բանակի 34-ամյակինԵՄ առաքելությունը Հայաստանում նոր ղեկավար ունիԱփսոսում եմ, որ չեմ խաղացել նրա գլխավորությամբ. ՏոտիՖուտբոլում նրան հավասարը չկա, նա ֆենոմեն է. ՎինիսիուսԱկնթարթ, որը «հալեցրեց» համացանցըՄի շարք երկրներ քննադատել են Արևմտյան ափում Իսրայելի գործողություններըՀամագործակցության հուշագիր՝ Հայաստանի ազգային պատկերասրահի և Փարիզի «Ժորժ Պոմպիդու» արվեստի կենտրոնի միջևՀայ ջութակահար Էդուարդ Դայանն արժանացել է Գրան պրիիՔննարկվել են Առաքել Աֆրիկյանի տան և Կեչառիսի վանական համալիրի Սուրբ Գրիգոր եկեղեցու որմնանկարների էսքիզային նախագծերըԱշխարհի ամենամեծ փափուկ կապիկըՎրաստանը պատմության մեջ առաջին անգամ մեդալ է նվաճել Ձմեռային օլիմպիական խաղերումՊատմական նորամուտ Միլանում. Ակոպովա-Ռախմանին զույգը 14-րդն է Օլիմպիական խաղերումՆրա արարքը ուղղակի զզվելի էր․ Ֆաբիո ԿապելոՊատմության մեջ առաջին անգամ մայր և որդի միասին մասնակցել են ձմեռային Օլիմպիական խաղերինՄեծ Բրիտանիայում ստեղծել են ստորաբաժանում թագավորի եղբոր դեմ մեղադրանքների հետաքննության համարՊատմության ամենահմայիչ օդերևութաբանական սարքերըԿրակոցներ հոկեյի խաղի ժամանակ. սպանվել է երեք մարդՄահացել է «Կնքահայրը» և «Ապոկալիպսիս hիմա» ֆիլմերի դերասան Ռոբերտ ԴյուվալըԳրենլանդիան ռազմավարական կղզի է ոչ միայն Երկրի, այլև տիեզերքի համարԶելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել ռուս մարզիկների, այդ թվում՝ Եգորյանի նկատմամբՕլիմպիական խաղերի մեդալային ոչ պաշտոնական հաշվարկի առաջին տեղում Նորվեգիան էՉեմպիոնների լիգան վերադառնում է. մեկնարկում է անցումային փլեյ-օֆֆը. օրվա հանդիպումներըՀուշանվեր-թղթադրամով վճարում կատարած տղամարդը հայտնաբերվել էՔրեական ոստիկաններն առգրավել են մեկ կիլոգրամ 148 գրամ մարիխուանաՀռոմում Հայաստանը ներկայացրել է 2026-ին Երևանում կայանալիք COP17 համաժողովի տեսլականըԱրմեն Գրիգորյանը և Բոլատ Իմանբաևը քննարկել են Հայաստան–Ղազախստան երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերըԳիշերը խոցվել է ուկրաինական 151 անօդաչու թռչող սարք. ՌԴ ՊՆԴատարանը որոշել է պարտավորեցնել Եկեղեցուն՝ ամբողջությամբ և առանց խոչընդոտի ապահովել Տեր Արամի և Տեր Թադեի պաշտոնավարումըՔննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի իրագործմանն առնչվող հարցերՆԳ նախարարն այցելել է ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոնՕդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, ապա կնվազի. Երևանում և առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներՉինաստանում նշում են Նոր տարվա առաջին օրըՍաթիկ Սեյրանյանը հայց է ներկայացրել՝ ընդդեմ Պետրոս ՂազարյանիԵրեխաները սոցցանցերում․ արդյո՞ք նրանք վտանգված ենԲանակցությունները կենտրոնացած են Թեհրանի միջուկային ծրագրի և Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերացման վրաՌԴ նավատորմն ամենալավ երաշխիքն է ռուսական առևտրային նավերի անվտանգության համար. Նիկոլայ ՊատրուշևՇվեյցարիայում տարածաշրջանային գնացքը դուրս է եկել երթուղուցԲուդապեշտում Ուկրաինայի դեսպանը կանչվել է Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարարությունԵվրոպան չի մասնակցի Ժնևում կայանալիք Ռուսաստան–ԱՄՆ–Ուկրաինա բանակցություններինԼեհաստանի իշխանությունները երկրի քաղաքացիներին կոչ են արել լքել Ռուսաստանը
Թուրքը կանգնած կրակում է Երասխի վրա, կապիտուլյանտն ասում է՝ ճգնաժամը հաղթահարված է՝ «Ребята, давайте жить дружно»
ՀՀԿ ԳՄ ներկայացուցիչ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովի խոսքով՝ Հայաստանում տեղի ունեցած արտահերթ ընտրությունները չեն լուծել ճգնաժամը, ինչպես կարծում է Նիկոլ Փաշինյանը։
«Եթե Նիկոլ Փաշինյանը մեր 5000 զոհերին, Շուշին ու Հադրութը հետ է բերել, նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի նվաստացումները հետ է բերել, Սև լճի տարածքից ադրբեջանցիներին դուրս է հանել, Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի որոշակի հատվածներ թշնամու հսկողությունից ազատել է, գերիներին հետ է վերադարձրել հայրենիք, անհայտ կորածներին հայտնաբերել է, ապա կարող ենք խոսել ճգնաժամի հաղթահարման մասին։ Ի՞նչ է նշանակում՝ ճգնաժամի հաղթահարում, հո չե՞ն ցեխոտվել կամ փոշոտվել, որ լողանան կամ շորը լվանանան՝ ցեխն անցնի։ Ես չգիտեմ՝ ում համար ինչպես, բայց ինձ համար այդ ցավը չի անցնելու։ Այսինքն՝ Արցախի հարցը լուծե՞լ է, որ ճգնաժամը հաղթահարված է համարում, կամ՝ Հայաստանի անվտանգության հարցը։ Ես այս իշխանությունների անադեկվատության վրա եմ զարմանում, այս կապիտուլյանտները գիտեն՝ եթե մի քանի հոգով մանդատ ստացան, ճգնաժամը լուծվեց։ Հայաստանում ճգնաժամը չի կարող լուծվել, քանի դեռ կապիտուլյանտն իր աթոռին է և քանի դեռ այդ ճգնաժամի պատճառներն առկա են։ Սրանք զուլում են»,- 168.am–ի հետ զրույցում ասաց Էդուարդ Շարմազանովը։
Ըստ նրա, եթե նույնիսկ 3 կամ 10 միլիոն հայություն Նիկոլ Փաշինյանին ձայն տա, դրանից փաստերը չեն փոխվում, ավելին՝ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններից տպավորություն է ստեղծվում, թե նա Հայաստանում բոլոր հարցերը լուծել է և դրանով լուծել է ճգնաժամը, մինչդեռ նրա իշխանության բերած բոլոր խնդիրները շարունակում են չլուծված մնալ։
«Թուրքը կանգնած կրակում է Երասխի վրա, կապիտուլյանտն ասում է, թե ճգնաժամը հաղթահարված է՝ «Ребята, давайте жить дружно»։ Սա հիմա նույն բանն է կրկնում․ Արցախի 44-օրյա պատերազմից առաջ ինքն ու Ալիևը սկսեցին միմյանց հետ խաղալ, ու կռիվ սկսվեց, արդեն երկու կառավարության նիստ սրանք մտել են, այսպես ասած, ազգային գործչի կերպարի մեջ, թե որևէ սադրանք թույլ չեն տա, նո՞ր են հիշել, որ չպետք է թույլ տային։
Կարո՞ղ է՝ ես էի ասում, թե Սևի լճի 30 տոկոսի համար հո պատերազմ չե՞նք սկսելու, ինքն էր, չէ՞, ասում, հիմա էլ մտել է ազգային գործչի կերպարի մեջ։ Պատերազմից մեկ օր առաջ ասել էի, որ բորշը սարքեց Նիկոլը, «ջառմեն» կքաշի ժողովուրդը, ու ասել էի, որ կոմպրոմատների պատերազմը բերելու է իրական պատերազմի։ Շատ հավանական եմ համարում, որ այս փոխհրաձգությունը՝ ադրբեջանաթուրքական ղեկավարների միջև, երկրորդ ռաունդն է՝ նույնը բանը կրկնվում է։ Երեք ամիս է՝ թուրքը Հայաստանում է, Արմեն Գրիգորյանը նո՞ր է հիշել, որ պետք է դեսպաններին կանչի ու ասի, որ ամբողջ գործիքակազմը կօգտագործեն։ Սրանք կենաց ասողներ են, բացի կենաց ասելուց, ի՞նչ կարող են անել, երեք ամիս է՝ այդ գործիքակազմն ինչո՞ւ չեն օգտագործում»,- հավելեց Է. Շարմազանովը։
Ինչ վերաբերում է Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, թե հանուն Հայաստանի զարգացման պատրաստ է համագործակցել «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքների հետ, Էդուարդ Շարմազանովն ասաց, որ դաշինքներից կարող են դրան արձագանքել, սակայն իր անձնական կարծիքով՝ Հայաստանը քանդողի հետ ինչպե՞ս պետք է համագործակցեն։
«Չագուչը գլխիս խփողի հետ գնամ համագործակցե՞մ, հո ես քաղաքական ղազ չե՞մ, ով քաղաքական ղազ է, թող գնա՝ համագործակցի։ Ով ուզում է «կզի», թող գնա՝ համագործակցի։ Կամ՝ հանուն Հայաստանի ինչո՞ւ պետք է համագործակցեմ իր հետ, որ սահմանը պահած համայնքապետերին բռնո՞ւմ է, կամ՝ նրա համար համագործակցեմ, որ չագուչը ձեռքին ֆռֆռո՞ւմ էր, որ երկիրը սարքել է տոտալիտար համակարգ, որ գնում է Ալիևին տեսնելու՝ վախենում է մեկ բան ասի՞, Պուտինի հետ էլ հանդիպմանն Արցախ բառը չի օգտագործո՞ւմ։ Այսինքն՝ ինչի՞ շուրջ համագործակցենք, կամ համագործակցել ասելով՝ ի՞նչ նկատի ունի։
Ով հաճախորդ է, թող նրա հետ համագործակցի, ինչ ասեմ։ Բանակը քանդողի, եկեղեցի վարկաբեկողի, Արցախի 75 տոկոսը հանձնողի, Ալիևին կառուցողական համարողի հետ ի՞նչ համագործակցեմ։ Կամ՝ որ շնորհավորում է, ո՞ւմ է շնորհավորում, առավոտից իրիկուն այդ դաշինքների ղեկավարների հասցեին ցեխ էր շպրտում։ Եթե խնդիրը վերաբերում է նրան, որ պատվիրակություններում, որտեղ ընդդիմությունն ու իշխանությունը պետք է պաշտպանեն ՀՀ-ի շահերը, ապա պետք է դա անեն, սակայն դա իր հետ համագործակցություն չէ, դա հանուն պետականության միշտ էլ այդպես է եղել։
Ինքը չլինի՝ պոլի փայտը լինի, նման դեպքերում միշտ էլ այդպես է եղել։ Կապիտուլյանտն ու ազգային զարգացումն իրար հետ այնքան կապ ունեն, որքան Հիտլերն ու քրիստոնեությունը»,- շեշտեց ՀՀԿ ԳՄ ներկայացուցիչը։
Հիշեցնենք, որ Կառավարության այսօրվա նիստում Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորեց արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում խորհրդարան անցած քաղաքական ուժերին, ընդգծելով, որ ՀՀ պատմության մեջ առաջին անգամ արտահերթ ընտրությունները դարձել են ճգնաժամի լուծման միջոց, մինչդեռ նախկինում ընտրությունները ստեղծել են ներքաղաքական ճգնաժամ։ Միաժամանակ նա շեշտեց, որ հանուն Հայաստանի զարգացման՝ պատրաստ են համագործակցել խորհրդարան անցած երկու ուժերի՝ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքների հետ։