«Խաղաղության խորհրդի» ներկայացուցիչները համատեղ լուսանկարվել են Նոան պինդ և փորձառու թիմ է, բայց մենք եկել ենք հաղթելու համար․ Լերոյ Էխտելդ Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստում Թրամփը խոսել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության մասին Նիկոլ Փաշինյանը և Իլհամ Ալիևը կարճատև զրույց են ունեցել Երևանի Նուբարաշենի 11-րդ փողոցում գտնվող գույքն ամրացվել է Պետգույքի կառավարման կոմիտեին ԿԳՄՍ նախարարը հյուրընկալել է Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանի 2025 թվականի լավագույն ընթերցողներին Վաշինգտոնում մեկնարկում է «Խաղաղության խորհրդի» առաջին նիստը Մեծ Բրիտանիայի թագավորը մեկնաբանել է իր եղբայր Էնդրյուի ձերբակալությունը ՉԼ․ Բրյուգեի հերոսական քամբեքը և Բայերի վստահ հաղթանակը Հունաստանում Թեյլոր Սվիֆթը վեցերորդ անգամ դարձել է աշխարհի ամենաշատ վաճառք ունեցող արտիստը Իսպանացի հաքերը մեկ ցենտ է վճարել շքեղ հյուրանոցներում գիշերակացի համար Իլոն Մասկի Starlink արբանյակային ինտերնետային համակարգը ՀՀ-ում ներկայացնելու նախաձեռնության իրականացնողը «Էլդորադո» խանութների ցանցն է
Օլիմպիական խաղերում մեդալների 9 հավաքածու է խաղարկվել«Խաղաղության խորհրդի» ներկայացուցիչները համատեղ լուսանկարվել ենՆոան պինդ և փորձառու թիմ է, բայց մենք եկել ենք հաղթելու համար․ Լերոյ ԷխտելդԽաղաղության խորհրդի առաջին նիստում Թրամփը խոսել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության մասինՆիկոլ Փաշինյանը և Իլհամ Ալիևը կարճատև զրույց են ունեցելԵրևանի Նուբարաշենի 11-րդ փողոցում գտնվող գույքն ամրացվել է Պետգույքի կառավարման կոմիտեինԿԳՄՍ նախարարը հյուրընկալել է Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանի 2025 թվականի լավագույն ընթերցողներինՎաշինգտոնում մեկնարկում է «Խաղաղության խորհրդի» առաջին նիստըՄեծ Բրիտանիայի թագավորը մեկնաբանել է իր եղբայր Էնդրյուի ձերբակալությունըՉԼ․ Բրյուգեի հերոսական քամբեքը և Բայերի վստահ հաղթանակը ՀունաստանումԹեյլոր Սվիֆթը վեցերորդ անգամ դարձել է աշխարհի ամենաշատ վաճառք ունեցող արտիստըԻսպանացի հաքերը մեկ ցենտ է վճարել շքեղ հյուրանոցներում գիշերակացի համարԻլոն Մասկի Starlink արբանյակային ինտերնետային համակարգը ՀՀ-ում ներկայացնելու նախաձեռնության իրականացնողը «Էլդորադո» խանութների ցանցն է«Նյուքասլը» խոշոր հաշվով հաղթեց «Ղարաբաղին»Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Հունաստանում այցելել է Բյուզանդական և քրիստոնեական մշակույթի թանգարանԵՄ խորհուրդը ԻՀՊԿ-ն դասել է ահաբեկչական կազմակերպությունների շարքինԵՄ-ն Մոսկվայից պահանջում է զորքերի դուրսբերում հարևան երկրներից, զորքերի թվաքանակի կրճատում և ռազմատուգանքի վճարում. փաստաթուղթԳաբրիել Սունդուկյանին նվիրված պատկերագիրքը նոր տեսանկյունից կներկայացնի մեծ դրամատուրգինՄեկնարկում է Ժամանակակից երաժշտության փառատոնըԿփոխհատուցվեն 2024-2025 թթ. մարզերում տեղացած կարկուտի հետևանքով հողօգտագործողներին պատճառված վնասներըՄոտ օրերս վառելիքի գները կնվազենՀԱԷԿ-ի համար Ռեզերվային ճգնաժամային կենտրոն կկառուցվի․ կառավարությունը հաստատեց որոշումըԱՄՆ դեսպանատունը ոչ ներգաղթային վիզայի դիմորդներին է ներկայացրել մի քանի կարևոր պահանջներ վիզայի հարցազրույցին ներկայանալու համարԱրձանագրվել է Չիկունգունիա տենդի դեպքՊանրի արտադրամասի արտադրական գործունեության կասեցումը վերացվել է (ֆոտոշարք)Կառավարությունը շարունակում է աջակցություն տրամադրել սահմանամերձ համայնքների բնակիչներին«Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերությունը Մոսկվայում աճուրդի է հանում Ռիգայի կայարանըՍԱՏՄ-ն կասեցրել է «Քարֆուր»-ի՝ «Կրուասան կրեմով» և «Դոնաթ նուտելայով» արտադրատեսակների արտադրությունըՖԻՖԱ-ի նախագահն արձագանքել է Վինիսիուսի շուրջ ծագած ռասիստական սկանդալինԱՄՆ զինուժը դիրքավորվում է Իրանին հնարավոր հարվածներ հասցնելու համար. The New York TimesՆման միջադեպերը չեն կարող նորմալ դիտարկվել որևէ մարդու կողմից կամ որևէ հասարակությունում. ՄԻՊ-ը՝ Աջափնյակի կրակոցների մասինԳագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը և հողատարածքում կատարվում է զննություն. փաստաբանը մանրամասներ է ներկայացրելՀրդեհ սննդի կետերից մեկումՄի քանի ժամից կարող է շատ ուշ լինել, կարող է այլևս հնարավոր չլինի լեհերին տարհանել Իրանից․ ՏուսկՁևավորվել է ՆԳՆ հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնը (տեսանյութ)Հայաստանն արժանացել է «Եվրոպայի ժառանգության առաջատար ուղղություն» կոչմանըՕտարերկրյա ներդրողները ՀՀ-ում կունենան տեղացիներին հավասար իրավունքներ և պարտավորություններԲրիտանական ոստիկանությունը ձերբակալել է թագավոր Չարլզի եղբորը՝ ԷնդրյուինԵրևանում uպանված չեչեն կնոջ hnւղարկավորությունն իրականացվելու է պետական միջոցներով՝ ՀՀ-ում. հարազատները 4 ամիս է՝ չեն եկել աճյnւնի հետևիցՌուսաստանը չի շեղվի ատոմի խաղաղ զարգացման հարցում Իրանին աջակցելու ուղուց. ՌԴ ԱԳ փոխնախարարԱտոմակայանի ռեզերվային ճգնաժամային կենտրոնը նոր տարածք կտեղափոխվի65+ տարիքի քաղաքացիներին միջինում 20,000 դրամ ենք տրամադրում դեղորայքի համար, վճարում է պետությունը. Անահիտ ԱվանեսյանՈւկրաինայի հարցով եռակողմ բանակցություններն այս պահին գտնվում են այն փուլում, որը հանրային քննարկում չի նախատեսում. ՊեսկովՈ՞վ է կանգնած Աջափնյակի սպանության ետեւում Կրակոցներից տուժածների վիճակը բավական ծանր է. նախարարԳիրք նվիրելու օրը՝ ԴատախազությունումԵԽ պատգամավորը ԵՄ-ին կոչ է արել գործնական քայլեր ձեռնարկել Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման ուղղությամբԵՄ-ՀՀ հարաբերությունները շարունակում են խորանալՍնդիկի հավելիչով արտադրանքի ներմուծումն ու արտահանումը կարգելվիFlyone Armenia-ն առաջարկում է ավիատոմսեր դեպի Վիեննա, Ամստերդամ, Ալիկանտե և Բաթումի՝ սկսած 24,99 եվրոյին համարժեք դրամից
Իսկ գիտե՞ք թշնամին քանի տեղից, քանի ուղղությամբ է մտել Հայաստան, և ադրբեջանական քանի զինծառայող է այժմ ՀՀ-ում…
Բա ինչպես չհարցնել` կարո՞ղ է բաբոյիդ ինքնաթիռի անձնակազմի մասին է խոսքը, ի՞նչ անձնակազմ, երբ խոսքը թշնամական զորախմբի մասին է
Գիտե՞ք արդյոք, թե թշնամին երբ և քանի տեղից է մտել Հայաստան: Ընթերցողներից շատերը հավանաբար կասեն` իհարկե՛ գիտենք. Սյունիքում, Մեծ Իշխանասարի կողմից, Սև լճի մոտ, և Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիսի տարածաշրջանում, Վերին Շորժայի մոտ: Ոչ, սխալվում եք, գրում է livenews.am-ը:
Ադրբեջանի զինված ուժերի զորախմբերը ՀՀ գերագույն գլխավոր դավաճան Նիկոլ Փաշինյանի ու դավաճանի իշխանության թողտվությամբ ՀՀ տարածք են մտել ոչ թե երկու, այլ երեք տեղից, երեք ուղղությամբ, և այժմ էլ գտնվում են մեր երկրի տարածքում: Ավելին. անցած ժամանակաընթացքում նրանք բարելավել են իրենց դիրքերը և էապես ավելացրել զորախմբերի թվակազմը:
Այն, որ թշնամին երեք ուղղություններով է մտել Հայաստան, ս. թ. մայիսի 15-ի իր հերթական հայտարարության մեջ հպանցիկ նշել է նույնիսկ «ՀՀ պաշտպանության նախարարություն» կոչված «կանտորան»: Դրանում մասնավորապես նշված է.
«Հարկ ենք համարում նշել, որ բոլոր երեք ուղղություններում, որտեղ ադրբեջանական զինուժը փորձել է դիրքային առաջխաղացում ապահովել, թե՛ ամբողջ տարածքը, թե՛ իրենք՝ զինվորականները, և թե՛ նրանց ապահովման ուղիները գտնվում են հայկական զինված ուժերի լիարժեք վերահսկողության տակ» (ընդգծումը` մերը):
Մայիսի 15-ին, ավելի ուշ, ՊՆ կոչվածի մեկ այլ հայտարարության մեջ նույնպես նշված է.
«Բոլոր երեք ուղղություններում, որտեղ ադրբեջանական զինվորականները փորձել էին դիրքերի առաջխաղացման գործողություններ իրականացնել, այսօր իրադրության փոփոխություն չի արձանագրվել» (ընդգծումը` մերը)։
Եթե նույնիսկ արծրունհովհաննիսյանական բնույթի սուտ, կեղծիք չէ այն, թե ամբողջ տարածը, ադրբեջանական զինվորականներն ու նրանց ապահովման ուղիները գտնվում են հայկական զինված ուժերի լիարժեք վերահսկողության տակ, ապա հարց է առաջանում` հետո՞ ինչ…
Շատ ավելի վա՛տ է, որ վերահսկողության տակ գտնվելով հանդերձ, թշնամու զորախմբերին մայիսի 19-20-ին թույլ է տրվել համալրվել` իրենց սկզբնական 200-250-ից մայիսի 18-ի դրությամբ մոտ 50-ի նվազած շարքերը հասցնելով 500-600-ի (վերջին թվերը ՀՀ կառավարության մայիսի 20-ի նիստում Նիկոլի հրապարակածն են): Սա ՀՀ գերագույն գլխավոր դավաճան Նիկոլի ու դավաճանի իշխանության կողմից պետական դավաճանության հերթական դրսևորումն է: Սակայն, քանի որ այդ մասին արդեն գրել ենք «Նիկոլի պետական դավաճանությունը սողացող բնույթ ունի, եթե նա անհապաղ չձերբակալվի, Հայաստանին սպասվում է կործանում» հոդվածում , ուստի մեր այսօրվա թեմայից շատ չշեղվենք:
Թե հայտնի երկու ուղղություններից (Սյունիքում, Գորիսում գտնվող Մեծ Իշխանասար, Սև լիճ, Գեղարքունիքում Վերին Շորժայի մոտ) բացի, ո՞րն է երրորդ ուղղությունը, հասկանում ենք ՊՆ կոչվածի դեռ 13.05.2021թ. հայտարարությունից, որում մասնավորապես նշված է. «Մայիսի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերը, կրկին՝ «սահմանների ճշգրտման‰ հիմնավորմամբ, հերթական սադրանքն է իրականացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ փորձելով դիրքային առաջխաղացում ապահովել Վարդենիսի և Սիսիանի սահմանային հատվածներում» (ընդգծումը` մերը)։
Այսպիսով պարզ է դառնում, որ մայիսի 12-ին ադրբեջանական զորախմբերը Գորիսում գտնվող Մեծ Իշխանասարի կողմից մտնելով ՀՀ տարածք, իրենց հսկողության տակ վերցնելով ռազմավարական նշանակության վերոնշյալ բարձունքը, ապա հասնելով Սև լիճ, տիրելով լճին ու հարակից տարածքներին, մայիսի 13-ին Նիկոլի ու դավաճանի իշխանության, մասնավորապես, ՊՆ կոչվածի ու ԶՈւ գլխավոր շտաբի թողտվությամբ ՀՀ տարածք են մտել Ադրբեջանի և Վարդենիսի, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Սիսիանի սահմանային հատվածներից: Սա՛ է երրորդ ուղղությունը, որի մասին չի խոսվում, և թե ինչ վիճակ է այնտեղ հիմա, հանրությանն անհայտ է:
Քանի դեռ Հայաստանում իշխանությունն ուզուրպացրած, իրեն հանցավոր կերպով ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար հռչակած, բնականաբար, ոչ լեգիտիմ կարգավիճակում գտնվող ՀՀ գերագույն գլխավոր դավաճան Նիկոլ Փաշինյանը, դավաճանի իշխանության մաս կազմող ՊՆ կոչվածն ու ԶՈւ գլխավոր շտաբն են մեր և երկրի պաշտպանությունը, անվտանգությունը, ՀՀ սահմանների անխախտելիությունը, ՀՀ տարածքային ամբողջականությունն ապահովողները (իսկ իրականում` չապահովողները), 4-րդ ուղղությունը, որով թշնամին Նիկոլի ու դավաճանի իշխանության թողտվությամբ, նրանց հետ նախապես համաձայնեցված կերպով մտնելու է Հայաստան, լինելու է Տավուշը կամ Արարատը:
Այս մասին նախապես թող իմանան բոլոր նրանք, որոնք ՀՀ գերագույն գլխավոր դավաճանին, իր հանցախմբի հետ միասին, իշխանությունից հեռացնելու հարցը հիմա չեն լուծում, չգիտես ինչ պատրանքներով կամ առանց պատրանքների, սպասում են ընտրություններին…
Պարզվում է, մայիսի 22-ին, շաբաթ օրը «ՀՀ պաշտպանության նախարարություն» կոչված «կանտորայի» և ԶՈւ գլխավոր շտաբի դավաճանական ղեկավարության թողտվությամբ Հայաստանի տարածք է թափանցել թշնամու հերթական զորախումբը: Նույն «կանտորայի» մայիսի 23-ի հայտարարության համաձայն, «Մայիսի 22-ի երեկոյան ադրբեջանական ԶՈՒ Հայաստանի տարածք ներթափանցած անձնակազմի մի մասը վերադարձել է ելման դիրքեր»: Բա ինչպե՞ս չհարցնել այս հայտարարությունը գրողին կամ գրողին թելադրողին` կարո՞ղ է բաբոյիդ ինքնաթիռի անձնակազմի մասին է խոսքը… Ի՞նչ անձնակազմ, երբ խոսքը թշնամական զորախմբի մասին է:
Դե, եթե անձնակազմ է, շռան Վաղոն գուցե բորտ ուղեկցորդի դե՞ր ստանձնի, դրանց, ասենք, թեյ մատուցի, որ գիշերները հանկարծ չմրսեն Նիկոլի ախպեր տղերքը, ցերեկներն էլ ոչխարի մսով ինչ-որ կերակուր, չէ՞ որ շատ արագ բավարարում են նրանց պահանջները, հարմարվում դրանց…
Ինչպես արդեն նշեցինք, մայիսի 19-20-ը ժամանակահատվածում թշնամու հերթական զորախմբերն են ներթափանցել ՀՀ տարածք` համալրելով և, ըստ Նիկոլի, 500-600-ի հասցնելով այստեղ եղածների շարքերը: Եթե, ըստ ՊՆ կոչվածի, «Մայիսի 22-ի երեկոյան ադրբեջանական ԶՈՒ Հայաստանի տարածք ներթափանցած անձնակազմի մի մասը վերադարձել է ելման դիրքեր», ապա ինքնին պարզ է, որ մյուս մասը մնացել է այստեղ: Թե քանի՞սն են նրանք, ՊՆ կոչվածը, կարծում ենք, միտումնավոր կերպով, խորամանկորեն չի հայտնել: Ինչո՞ւ… Որովհետև այդ դեպքում կարող էր պարզ դառնալ, որ մայիսի 20-ի դրությամբ ադրբեջանական զորախմբերի Նիկոլի հայտնած թվաքանակը` 500-600, մայիսի 22-ի երեկոյան դրությամբ արդեն դարձել է, ասենք, 900-950:
ՀՀ-ում գտնվող թշնամու զինծառայողների իրական թվաքանակը ՀՀ գերագույն գլխավոր դավաճանի իշխանության մաս կազմող ՊՆ կոչվածի ղեկավարությանը պետք էր նրա համար, որ նույն հայտարարության մեջ «հերքվի»` «Մամուլում շրջանառվող պնդումը, թե «Սյունիքի մարզի Սև լճի մոտ 1000-ից ավելի ադրբեջանցի զինվորական կա» չի համապատասխանում իրականությանը»:
Լավ, ընդունենք, 1000-ից ավելի չեն (ի դեպ, տողերիս հեղինակի կողմից, իբրև սկզբնաղբյուր, չի եղել նման տեղեկատվություն, առավել ևս` պնդում), ասենք, 900-950 են, դրանից մե՞ծ բան է փոխվում, դրանո՞վ մխիթարվենք…
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանից պահանջում ենք ՊՆ կոչվածի վերոնշյալ հայտարարության վերջին նախադասությունը` «Հայկական զինված ուժերի ստորաբաժանումները լիարժեք վերահսկում են իրադրությունը` շարունակելով արգելափակված պահել ադրբեջանցի զինվորականներին» (ընդգծումը` մերը), որը մայիսի 12-ից հետո նմանաբնույթ առաջին հավաստումը չէ, համարել ՊՆ կոչվածի ղեկավարության կողմից ինքնախոստովանական ցուցմունք առ այն, որ լիարժեք վերահսկելով իրադրությունը, ՀՀ ԶՈւ ղեկավարության կողմից թույլ է տրվել Հայաստանում գտնվող ադրբեջանական զորախմբերի հերթական համալրումը` էլ ավելի մեծացնելով ՀՀ տարածքային ամբողջականության խախտումը չվերացնելու կամ պատերազմի վտանգը, Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ու պետականության հանդեպ առկա լրջագույն սպառնալիքները: